ECB toplantısında tahvil faizlerindeki artışa vurgu yapılması bekleniyor

İSTANBUL (AA) – Ekonomistler, ECB’nin, tahvil faizlerindeki artıştan dolayı yakın zamanda aksiyon alabileceğini ifade ediyor.

ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, AA muhabirine yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarına ilişkin yeni tahminler ve yüksek tahvil faizleriyle birlikte ECB’nin 2021 büyüme tahminini aşağı yönlü, 2021 ve 2022 enflasyon tahminini ise yukarı yönlü revize edebileceğini söyledi.

Enflasyonun bu yıl yüzde 2’yi aşabileceğini ancak ECB’nin bu durumu geçici olarak tanımlayabileceğini ifade eden Houte, büyümenin çok zayıf olduğunu, zayıf kalan aşılama ile birlikte büyümenin bu yılın ilk çeyreğinde hala negatif seviyelerde olabileceğini, bu sebepten dolayı Banka’nın elverişli finansman koşullarını sürdürme konusundaki istekliliğini vurgulayabileceğini kaydetti.

Son zamanlarda tahvil faizlerinde görülen artışların istenmeyen bir durum olduğunu aktaran Houte, ECB Yönetim Konseyi’ndeki “şahin” grubun, “bunun küçük bir hareket olduğunu” kastederek tahvil faizlerindeki artışı önemsiz gibi gösterebileceğini söyledi.

Houte, Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nda (PEPP) yapılabilecek bir artışın şu anki durumda geniş destek bulmayabileceğini, ECB’nin ileriki haftalarda ABD kaynaklı baskıları sınırlamak için PEPP’leri önden yüklemeli bir şekilde uygulayabileceğini kaydetti.

“ECB’nin, gerekli olması durumunda PEPP’te artışa gidilebileceğini vurgulayacağı” öngörüsünde bulunan Houte, Banka’nın, şu an için bu konuda yapabileceği fazla bir şey bulunmadığını ve PEPP’in artırılması konusunda istekli olmadığını söyledi. Houte, PEPP’te artışa gidilmesinin ek teşvikten ziyade bir hasar kontrolü olacağını aktardı.

“ECB’den geniş kapsamlı bir değişiklik beklenmiyor”

Commerzbank Kıdemli Ekonomisti Michael Schubert de ECB’nin, toplantıda tahvil faizlerindeki artıştan dolayı endişesini dile getirebileceğini ifade etti.

Schubert, Banka’dan geniş kapsamlı bir değişiklik beklemediğini de söyledi.

“ECB, sözlü yönlendirmeye devam edebilir”

Rabobank ECB ve Avro Bölgesi Makro Strateji Başkanı Elwin de Groot ise ECB’nin faiz oranları, varlık alım programı ve PEPP’te değişikliğe gitmeyeceği öngörüsünde bulundu.

Banka’nın sözlü yönlendirmeye devam edebileceğini aktaran Groot, “ECB, tahvil faizlerindeki yükseliş eğiliminin durmaması durumunda ‘getiri eğrisi kontrolü’ gibi kesin çözümleri tekrar düşünmek zorunda kalabilir.” dedi.

ECB, ocak ayı toplantısında, piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranları ve PEPP’in toplam büyüklüğünde değişikliğe gitmemişti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

BRÜKSEL (AA) – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen 2021 ECB Merkez Bankacılık Forumu’nda konuştu.

Avro Bölgesi ekonomisinin hızla toparlanmakta olduğuna işaret eden Lagarde, yıl sonuna kadar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesindeki seviyelere ulaşacaklarını belirtti.

Lagarde, ekonomik toparlanmanın hızlı ve başarılı aşılama kampanyalarından kaynaklandığına dikkati çekerek, Avrupa’da 12 yaş üstü nüfusta aşılama oranının yüzde 70’i geçtiğini ifade etti.

Avro Bölgesi’nde salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamaların neredeyse tamamen ortadan kalktığını belirten Lagarde, sadece sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi uygulamaların sürdüğünü anlattı.

Lagarde, açılmayla birlikte imalat ve hizmet sektörlerinin hız kazandığına işaret ederek ürün satışlarının da yükseldiğini söyledi.

Büyümeyi tehdit eden “belirsizliklerin” halen devam ettiğini vurgulayan Lagarde, birkaç aydır arz tıkanıklıkları ve arz zincirinde kesintiler yaşandığını anımsattı.

Lagarde, arz tıkanıklıklarının “radarlarında” olduğunu, söz konusu kesintilerin pek çok Avro Bölgesi üyesi ülkenin ihracatını yavaşlattığını ifade etti.

Avro Bölgesi’nin enerji ithal eden bir konumda olduğunu hatırlatan Lagarde, enerji fiyatlarındaki artışın doğal gaz, elektrik ve petrolden kaynaklandığını anlattı.

Lagarde, geçen yıl enerji ürünlerinde fiyatların önemli miktarda düştüğünü anımsatarak, son dönem enerji fiyatlarındaki artışın “baz” etkisinden kaynaklandığını vurguladı.

Enerji fiyatlarının 2022 yılının ilk kısmında düşmesini beklediklerini ifade eden Lagarde, bir başka belirsizlik kaynağının da yeni salgın dalgası ile birlikte tedbirlerin ve kapanmaların tekrar etmesi olduğunu söyledi.

Lagarde, enflasyondaki artışın ekonomilerin yeniden açılmasından ve baz etkisinden kaynaklandığını ifade etti.

BRÜKSEL (AA) – Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) yapılan açıklamada, yönetim konseyinin, bugünkü toplantısında, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25’te sabit bırakıldığı bildirildi.

Piyasalarda beklenti, ECB’nin faiz oranlarında ve PEPP’in toplam büyüklüğünde değişiklik yapmaması yönündeydi.

Açıklamada, ECB’nin, enflasyon görünümü yüzde 2’ye yaklaşıncaya kadar faiz oranlarını mevcut veya daha düşük seviyelerde tutmayı planladığı belirtildi.

Toplam 1 trilyon 850 milyar avroluk PEPP’te net varlık alımlarının Mart 2022’ye ya da Kovid-19 krizi bitene kadar devam edeceği ifade edilen açıklamada, gelecek çeyrekte PEPP kapsamındaki net alımların yılın ilk aylarına kıyasla daha yüksek hızda yapılmasının beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, ECB’nin varlık alım programı kapsamındaki net alımları da aylık 20 milyar avro seviyesinde devam ettireceği bildirildi.