Edenred, 45 bin restoran ve kafede 1,5 milyon kullanıcıya hizmet veriyor

İSTANBUL (AA) – FURKAN GENÇOĞLU – Edenred Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Selçuk Boztepe, 2019 yılında Ipsos iş birliğiyle gerçekleştirdikleri araştırmaya göre, Ticket Restaurant Edenred olarak Türkiye yemek kartı pazarında lideri konumunda olduklarını belirterek, "Türkiye’yi de yemek kartı sistemiyle ilk kez tanıştıran şirket olarak, bugün ülkemizde 25 bini aşkın kurumsal müşterimizin 1,5 milyonu aşkın kart sahibine 45 bin üye restoran ve kafede, binlerce akaryakıt istasyonunda hizmet veriyoruz. Şirketlere verimli bir kurumsal gider yönetimi sağlıyoruz." diye konuştu.

Boztepe, AA muhabirinin yemek kartı sektörü ve salgın dönemi çalışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Boztepe, global yapılanmaları ile 46 ülkede, 10 bin çalışan ile özel sektörde ve kamu sektöründe yer alan 850 binden fazla müşteriye, 50 milyon kart kullanıcısına, 2 milyon üye kuruluşla hizmet sağladıklarını söyledi.

KOBİ ve büyük ölçekli şirketlerin bir numaralı çözüm ortağı olduklarını vurgulayan Boztepe, "Türkiye’yi de yemek kartı sistemiyle ilk kez tanıştıran şirket olarak, bugün ülkemizde 25 bini aşkın kurumsal müşterimizin 1,5 milyonu aşkın kart sahibine 45 bin üye restoran ve kafede, binlerce akaryakıt istasyonunda hizmet veriyoruz.

Şirketlere verimli bir kurumsal gider yönetimi sağlıyoruz. “İş hayatınızın her gününde yanınızdayız” mottomuza uygun şekilde, Ticket Restaurant Yemek Kartı ile öğle yemeği harcamalarında, Ticket Car Akaryakıt Çözümleri ile akaryakıt alımlarında, Ticket Compliments Hediye Çekleri ile teşvik ve ödüllendirme programlarında şirketlere ve çalışanlara tasarruf sağlıyoruz ve bu süreçlerdeki operasyonlarını kolaylaştırıyoruz. Ne mutlu ki tüm bu çalışmalarımız sektörde en güzel şekilde karşılık buluyor." ifadelerini kullandı.

-Sektörde dijitalleşme devam edecek

Boztepe, salgın döneminde dijitalleşme çalışmalarına hız verdiklerini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ticket Restaurant Yemek Kartımızın QR kod, EdenredPay ve Dijital Kart gibi çeşitli alternatiflerle temassız mobil ödeme kolaylığı sunması, hijyenin ekstra önemli olduğu bu dönemde oldukça popüler olmasını sağladı. Eskiden Ticket Restaurant Yemek Kartı ile fiziksel olarak ödeme yapan pek çok kullanıcımız bu dönemde ödemelerini dijital olarak yapmayı tercih etti. Teması azaltan, sosyal mesafeyi koruyan bu çözümlerimiz çalışanların sağlıklarını korumalarına yardım ettiği gibi onların motivasyonlarını da artırdı. Bu süreçte ayrıca ofiste çalışmaya devam eden çalışanların öğle yemeği alışkanlıklarında da değişiklikler yaşandı.

Normalleşme döneminde de yeni teknolojilerin artacağını ve dijitalleşmenin hızla devam edeceğini düşünüyoruz. Bu gelişmeler her sektörü olduğu gibi ön ödemeli kurumsal hizmetler sektörünü de dönüştürecek. Edenred Türkiye olarak biz de bu kapsamda sürekli kendimizi yeniliyor; dijital teknolojinin dönüştüğü bir dünyada, değişen iş uygulamalarına yenilikçi, pratik çözümler sunarak, kuruluşların verimliliğini artırıp iş dünyası insanlarının daha sorumlu davranışları benimsemelerine yardımcı oluyoruz."

Salgın sürecinin tüketicilerin alışkanlıklarını değiştirdiğine değinen Boztepe, "Özellikle iş dünyası bu döneme hızlıca uyum sağladı. Ofisler evlere taşındı, tüm iş süreçleri evlerden yönetildi, şirketler personel alım süreçlerini online mülakatlarla tamamladı. Şirketlerin lansmanları, etkinlikleri, toplantıları hep online olarak gerçekleşti. Çok değil bir sene önce bunların gerçekleşebileceği akıllara dahi gelmezken bugün belirli iş kolları haricinde ofislere aslında çok da bağımlı olunmadığı anlaşıldı. Bu yaşananların önümüzdeki dönemde de birçok şirketin alışagelmiş kurallarında bir esneme meydana getirebileceğini, yeni kurallar ve farklı çalışma disiplinleri ortaya çıkarabileceğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

-Yasal düzenlemeler kanunlaştırılmalı

Toplumsal faydayı odağına alan, çevreye ve insana saygılı, her adımında sürdürülebilirliği önceliği olarak belirlemiş kurumların tüketici tercihlerinde bir adım daha öne çıkacağını dile getiren Boztepe sözlerini şöyle tamamladı:

"Değişen ve dijitalleşen yaşam koşulları, salgın ve hijyen kaygısıyla birleşince kullanıcılarımızın bizden beklentisi de ağırlıklı olarak dijitalleşme yönünde oluyor. Biz bu beklentileri çok öncesinden tahmin ederek, özellikle de salgın günlerinin en başında bunu öngörerek halihazırda başladığımız dijitalleşme çalışmalarımızı hızlandırmıştık. Bu sebeple talepler gelmeye başladığında kısa sürede yanıt verebilecek durumdaydık. Biraz önce de bahsettiğim gibi Ticket Restaurant Yemek Kartımızın salgın öncesinde de temassız ödeme ve QR kod ile ödeme özelliği vardı. Ancak 2020 yılında lanse ettiğimiz EdenredPay ile temassız ödeme seçeneklerini artırmış olduk. Benzer şekilde yine Dijital Kart da planlarımız arasındaydı ve kullanıcılarımızın yoğun talepleri neticesinde çalışmalarımızı hızlandırdık. Onların değerli talepleri ve bizim inovatif yaklaşımımızla çok hızlı bir şekilde temassız kartların yaygınlaşmasını sağladık.

2018'de yürürlüğe giren düzenleme tüm paydaşlara fayda sağlamak üzere bu yönde bazı değişiklikler getirdi. Edenred olarak bu yasal düzenlemeyi memnuniyetle karşılıyor, özellikle yeme içme sektörünü korumak adına bu yasal düzenleme uygulamasının kanunlaştırılması gerektiğine inanıyoruz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Bakan Koca, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Aşı programımızda meslek gruplarımızın tanımlanmasına devam ediliyor. Yarından itibaren gıda üretim ve dağıtım sektörü ile kafe, lokanta ve restoran çalışanları da programa dahil ediliyor. Bu güce güvenin.” ifadelerini kullandı.

Berber ve kuaförler de Kovid-19 aşısı olabilecek

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Aşı programı kapsamında berber ve kuaförler de aşılanmaya başlıyor. Randevularınızı yarından itibaren alabilirsiniz. Bu güce güvenin.” ifadelerini kullandı.

ANTALYA (AA) – Türkiye’de 5 bin 216’sı konaklama tesisi, 2 bin 35’i restoran ve kafe olmak üzere toplam 10 bin 457 tesis ve araca “Güvenli Turizm Sertifikası” verildi.

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Türkiye, turizm alanında aldığı tedbirlerle örnek oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ve Kovid-19’a karşı tüm tedbirlerin alındığını tescilleyen Güvenli Turizm Sertifikası Programı kapsamında hizmet veren turizm sektörü, tatilcilere güven verdi. Otellerden restoranlara, kafelerden transfer araçlarına program kapsamında kriterler konuldu.

Turizm tesislerinde verilen hizmetin yerli ve yabancı turistlerin güvenini kazanması üzerine Türkiye, diğer destinasyonlar arasında etkinliğini artırdı.

Tatilciler, tercihlerinde “Güvenli Turizm Sertifikası”nın iki ayağı olan “güvenilirlik” ve “hijyen”i baz alıyor.

Sertifikasyon programının etkinliğinin artması, bazı ülkelerin uygulamayı örnek alması ve kente gelen turistlerin memnun ayrılması, sektör temsilcilerini mutlu ediyor.

AA muhabirinin Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansından aldığı bilgiye göre, tüm kriterleri yerine getirerek kendini kanıtlayan 2 bin 871’i Bakanlık belgeli, 2 bin 345’i belediye belgeli olmak üzere 5 bin 216 konaklama tesisi, Güvenli Turizm Sertifikası almaya hak kazandı.

Konaklama sektörünün yanı sıra 2 bin 35 restoran ve kafe, 2 bin 836 taşıt (tur ve transfer araçları), 12 mekanik hat, 21 kültür ve kongre merkezi, 327 deniz turizmi tesisi ve aracı (gezi teknesi ve benzeri araçlar) ve 10 temalı park olmak üzere 10 bin 457 tesis ve araca sertifika verildi.

Kriterleri yerine getirmediği için 86 tesisin sertifikası iptal edildi. Denetim süresi sonunda Güvenli Turizm Sertifikası kriterlerini karşılamadığı düşünülen işletmelere kriterlere uygun olmayan durumları gidermesi için üç gün süre veriliyor. Verilen süre içinde iyileşme görülmediyse ilgili sertifikası iptal ediliyor.

“Program tavizsiz şekilde uygulanıyor”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1,5 yıla yakın süredir salgın nedeniyle eve hapsolan insanların tatil yapma ve seyahat etme isteğinin daha fazla arttığını söyledi.

Türkiye’nin “sağlıklı ve güvenli turizm” hizmeti sunduğunu aktaran Alpaslan, tüm tedbirleri alarak sezona hazır olduklarını bildirdi.

Güvenli Turizm Sertifikası programına değinen Alpaslan, şunları kaydetti:

“Geçen sene hayata geçirdiğimiz Güvenli Turizm Sertifikası başarılı şekilde uygulanıyor. Program kapsamında gerek yurt içi gerek yurt dışındaki tatilcilerin, tatil yapıp ikametgahlarına dönene kadarki tüm süreçte en sağlıklı şekilde tedbir alındı. Program tavizsiz şekilde uygulanıyor. Tüm tesislerin sertifikalarının yapıldığı, uluslararası akredite kuruluşlarınca denetlendiği bir sistemi kurduk. Hassasiyetle gerek akredite şirketleri gerekse Bakanlık olarak her tesisi ayda dört defa denetliyoruz.”

Turizm hareketliliği bekleniyor

Alpaslan, herkesin gönül rahatlığıyla tatilini yaptığını belirterek, “Gerek en büyük pazarımız olan Rusya’dan gerekse Avrupa’dan ülkemize tatil yapmak konusunda oldukça ciddi talep var. Rezervasyonlar da bunu ifade etmekte. Ülke olarak tüm tedbirlerimizi aldık ve sezona hazırız. Bizim hazır olmamız yetmiyor, uluslararası uçuşların açılması gerekiyor ki bu seyahatler gerçekleşsin.” diye konuştu.

Türkiye’de vaka sayılarının bu dönemde düştüğüne değinen Alpaslan, yazın gelmesi ve aşılamanın artmasıyla beraber vakaların daha da düşeceğini söyledi.

Muhabir: Ayşe Yıldız

Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? Sağlık Bakanı Koca açıkladı

Bakan Soylu: "Bu gece yarısından itibaren 81 ilde kafeterya ve restoranlarda müzik yayını sona erecek"

Restoran ve kafeler müşteri kabul etmeye başladı