Ege, Akdeniz ve Marmara'daki deve güreşi organizasyonları, iptal edildi

AYDIN (AA) – Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu (DEGÜF) Başkanı Özgür Dülger, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yapılması planlanan deve güreşlerinin iptal edildiğini söyledi.

Özgür Dülger, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk sağlığı düşünülerek bu yönde bir karar aldıklarını ifade etti.

Bu yıl daha önce de şehitlerin olması nedeniyle bazı organizasyonların iptal edildiğini hatırlatan Dülger, "Vatandaşlarımızın bir araya geldiği deve güreşlerinde yakın temasta olduklarından biz de Bakanlığımızın onayı ile bu yıl kalan sezonun tüm güreşlerini iptal ettik." dedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

AYDIN (AA) – Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu Başkanı Özgür Dülger, Suriye'nin İdlib kentinde rejim unsurlarının düzenlediği hava saldırısında askerlerin şehit olması nedeniyle yarın yapmayı planladıkları 4 deve güreşi organizasyonunu iptal ettiklerini bildirdi.

Dülger, yaptığı açıklamada, şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, yaralı askerlere de acil şifa dileklerini iletti.

Şehit haberleri sonrası, yarın Çanakkale Ayvacık, Aydın Köşk, İzmir Kemalpaşa ve Antalya Demre'de yapmayı planladıkları deve güreşlerini iptal ettiklerini belirten Dülger, "Yüreğimiz yanarken bu güreşleri yapamazdık. İleri tarihlerde yapılacak tüm deve güreşlerimizden eğlenceleri kaldırdık. Davul zurnalar çalınmayacak, hepimiz çok üzgünüz." ifadelerini kullandı.

ÇANAKKALE (AA) – Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde geleneksel deve güreşi etkinliği gerçekleştirildi.

Bayramiç Belediyesi tarafından ilçedeki panayır alanında düzenlenen, 160 deve sahibinin hayvanlarıyla katıldığı güreşleri yaklaşık 8 bin kişi izledi.

Develerin kıyasıya mücadeleleri renkli görüntülere sahne olurken, sahiplerinin süsledikleri hayvanlarının birinci olabilmesi için yaşadıkları heyecan dikkati çekti.

Belediye Başkanı Mert Uygun, etkinlikte yaptığı konuşmada, güreşlere vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Deve güreşlerinin atalarından miras kaldığını vurgulayan Uygun, "Deve güreşlerinin kendine özgü kuralları ve geleneği var. Girdiği kalpten çıkmayan deve güreşlerinin ilçemizde de çok sayıda seveni bulunuyor. Deve güreşine sevgi besleyen bir insanın hayvanlara kötü davranacağını düşünemem." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, güreşen develerin sahiplerine protokol üyeleri tarafından kupaları takdim edildi.

Güreşleri, Bayramiç Kaymakamı Sercan Gökdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ermiş, İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren de izledi.