Pts. May 27th, 2019

Eğitimi Demokratikleştirmek Konferansı

ANKARA (AA) – ABD'deki Wisconsin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Program Geliştirme, Eğitim ve Öğretim Programları Bölümü'nde "John Bascom Profesörü" olarak çalışmalarını sürdüren Prof. Michael , "Okul öyle bir kurum olmalı ki bakım, sevgi, dayanışma gibi her türlü eğitimin temel üç ilkesini vermesi gerekiyor." dedi.

Başka Bir Okul Mümkün Ankara Eğitim Kooperatifi bünyesindeki Meraklı Kedi İlkokulu tarafından TED Üniversitesinde "Eğitimi Demokratikleştirmek Konferansı" düzenlendi.

Konferansa, Wisconsin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Program Geliştirme, Eğitim ve Öğretim Programları Bölümünde "John Bascom Profesörü" olarak çalışmalarını sürdüren ve "20. yüzyılın yetiştirdiği en önemli eğitimcilerden birisi" kabul edilen Prof. Apple'ın yanı sıra Ripon College'da eğitim bilimleri alanında görev yapan Dr. Matthew Knoester ile TED Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Kavak katıldı.

Apple, eğitim camiasından isimleri ve öğrencileri bir araya getiren konferansta yaptığı konuşmada, eğitimin demokratikleştirilmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

"Dünyanın geri kalanının sadece İngilizce konuştuğunu düşünen bir ülkeden geliyorum." diyerek konuşmasına başlayan Apple, bu yaklaşım konusundaki eleştirilerini dile getirdi.

İstanbul'da defalarca bulunduğunu, burayı evi gibi gördüğünü anlatan Apple, eğitimde sosyal adaletin, demokratikliğin sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Apple, "Okul öyle bir kurum olmalı ki bakım, sevgi, dayanışma gibi her türlü eğitimin temel üç ilkesini vermesi gerekiyor. Sadece bakım ve eğitim yeterli değil." değerlendirmesinde bulundu.

Sesi daha az duyulan insanlara da dayanışma sunulması gerektiğini kaydeden Apple, bugün hem okulların hem ebeveynlerin hem de öğrencilerin üzerinde ciddi bir basıncın söz konusu olduğunu aktardı.

Prof. Apple, kamudaki ve göçmen çocukların eğitim aldığı okullardaki çeşitli örnekleri paylaşarak, "Okul, nasıl bir toplum istiyoruzun irdelendiği ve kurulduğu yerdir." ifadesini kullandı. Apple, eğitimin bir süreç ve sosyal ilişkiler bütünü olduğunu belirterek, çocuklar için sadece sınav odaklı bir eğitim sisteminin yarattığı sıkıntılara işaret etti.

Yarın da çeşitli atölyeler ile devam edecek konferansın açılışında Dr. Matthew Knoester, Prof. Dr. Kavak ile Başka Bir Okul Mümkün Ankara Eğitim Kooperatifinden Deniz Atak da bir konuşma yaptı.

 • iPhone kullanıcıları, uygulama ücretleri için Apple'a dava açabilecek
 • NEW YORK (AA) – ABD'de Yüksek Mahkeme, kullanıcıların akıllı telefon iPhone uygulamalarının satışlarını tekelleştirdiği gerekçesiyle Apple'a dava açabileceğini açıkladı.
  ABD Yüksek Mahkemesi, Apple'a uygulama mağazası App Store'a "uygulamalar üzerindeki tekelliği nedeniyle uygulama ücretlerinin aşırı artması" gerekçesiyle açılan toplu dava hakkındaki kararını açıkladı.
  Apple'ın daha önce kullanıcıların uygulama ücretiyle ilgili sadece uygulama geliştiricilerine dava açabileceğini savunduğuna

 • Apple İranlıların AppStore'a girişini engelledi
 • ANKARA (AA) – ABD'li bilgisayar ve elektronik şirketi Apple'ın, şirketin uygulama marketi AppStore'a İran'dan girişleri engellediği bildirildi.
  İran devlet televizyonu IRIB'ın haberine göre, ABD'li şirket, İranlı kullanıcıların şirketin mobil uygulama marketi AppStore'a erişimlerini engelledi.
  Dünyanın öncü akıllı telefon ve elektronik üreticilerinden biri olan Apple, Washington yönetiminin Tahran'a uyguladığı yaptırımlar nedeniyle İran'a resmi olarak cihaz satışı gerçekleştiremiyor ancak,