Paz. Ara 8th, 2019

Elazığ 123 metrelik orcik ile İsveç'in rekorunu geçecek

– Guinness Rekorlar Kitabına 100 metrelik orcik ile girmeyi başaran İsveç’in ardından Elazığ’da 123 metre uzunluğunda orcik yapıldı

ELAZIĞ (AA) – Elazığlı üreticiler, yaptıkları 123 metre uzunluğundaki orcik ile, Guinness Rekorlar Kitabı'na 100 metrelik orcik ile giren İsveç'in rekorunu geçmeyi hedefliyor.

Elazığ Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile paydaş kurumların desteği ile kentteki üreticiler tarafından hazırlanan 123 metre uzunluğundaki orcik, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda sergilendi.

Dünya rekoru için 25 kişilik ekibin hummalı bir çalışma ile 15 günde hazırladığı orcik için 30 kilo ceviz, 200 kilo üzüm ve 15 kilo un kullanıldı.

Büyük ilgi gören 123 metre uzunluğundaki Orcik'in Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi için Elazığ Valiliği tarafından müracaatta bulunulacak.

– Mehmetçiğe 1 ton orcik

Elazığ'da 12-13 Ekim'de arasında yapılması planlanan ancak Türk Silahlı Kuvvetlerince başlatılan Barış Pınarı Harekatı nedeniyle iptal edilen orcik festivali için hazırlanan 1 ton orcik, harekatta görev alan Mehmetçik'e gönderilecek.

Kentin yöresel lezzetleri arasında yer alan "orcik", köylülerin günler süren emeğiyle geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor.

Orcik yapımı için öncelikle bağlardan toplanan üzümlerin havuzlarda ezilerek suyu çıkarılıyor. Elde edilen üzüm suyu, belirli bir süre kaynatıldıktan sonra yöreye has özel bir toprakla mayalandırılarak süzme ve bir günlük dinlendirme işlemine tabi tutuluyor.

Ertesi gün yeniden kaynatılan şıra, un eklenerek bulamaç kıvamına gelene kadar ısıtılıyor. Elde edilen bulamaca önceden ipe dizilen cevizler batırılıp güneşte kurutuluyor. Bu işlemin 3 kez tekrarlanmasıyla tüketilecek hale getirilen orcik, eşsiz lezzetiyle biliniyor.

VakıfBank Voleybol Takımı, FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda İtalya temsilcisi Igor Gorgonzola'yı 3-0 yenerek bronz madalya kazandı.

Fatih Terim: Muslera için 'Takımını kurtaran kaptan' diyebiliriz
https://youtu.be/R5-rCXwthug #GSvALN

Milli yüzücü Ümitcan Güreş, Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası erkekler 50 metre kelebekte bronz madalya kazandı.

Beşşar Esed rejimi ve Rusya'nın, İdlib'deki yerleşimlere düzenlediği hava saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısı 19'a yükseldi

Eczacıbaşı VitrA Voleybol Takımı, FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda İtalya ekibi Igor Gorgonzola'yı 3-2 yenerek finale yükseldi.

Muş'un Şenyayla bölgesinde İl Jandarma Komutanlığı özel harekat timlerince düzenlenen hava destekli operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi.

Beşşar Esed rejimi ve Rusya'nın, İdlib'deki yerleşimlere düzenlediği hava saldırılarında 11 sivil hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Cumhur İttifakı'nı bölemeyecekler, parçalayamayacaklar. Cumhur İttifakı güçlenerek yarınlara yürüyecek."

Erdoğan: "Siz oraları terk etmedikten sonra, Suriye halkı da 'Teşekkür ederiz artık gidebilirsiniz.' demedikten sonra biz buradan çıkmayacağız."

Erdoğan: "(Akdeniz'de) Uluslararası deniz hukuku, uluslararası hukuktan doğan haklarımız neyse sonuna kadar kullanacağız, takipçisi olacağız."