Elazığ ve Malatya'daki KOBİ'lere pozitif ayrımcılık yapılacak

ELAZIĞ (AA) – Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, depremden etkilenen KOBİ'lere pozitif ayrımcılık yapılacağını söyledi.

Dönmez, beraberinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt ile Elazığ Valiliğinde yaptığı açıklamada, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak depremin hemen ardından bölgede çalışma yürüttüklerini belirtti.

Bakanlığa bağlı birimlerinin depremzedelere destek sağlayacağını işaret eden Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla KOSGEB'in, deprem bölgesine yönelik "Acil Destek Kredisi Programı" başlattığını anımsattı.

Depremden etkilenmiş KOBİ'lere 100 bin liraya kadar faizsiz destek verileceğini işaret ederek, "Elazığ ve Malatya'daki KOBİ'lere depremden etkilendikleri için pozitif ayrımcılık yapacağız. Buradaki ekonomik hayatın devam etmesi için her türlü desteği vereceğiz." dedi.

– 1 yıl geri ödemesiz

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt ise KOBİ'lere 100 bin liraya kadar faizsiz destek sunulacağını belirterek, şöyle konuştu:

"KOBİ'ler 100 liraya kadar ihtiyaçlarına dönük kredilerini bankalardan kullanacaklar. Bunun faizini KOSGEB olarak biz karşılayacağız. Bu krediyi 1 yıl geri ödemesiz olacak, 12 ay hiçbir ödeme yapmayacaklar. Yani 100 bin lira kredi kullandığında hiçbir faiz ödemeden 36 vadeyle bu ana parayı ödemek şekliyle deprem sonrası yaralarını sarabilecek bir destek programı."

– Vadesi gelen ödemeler 2021 yılına kadar ertelenecek

Faizsiz destek programından yararlanan KOBİ'lerin 2020 yılında vadesi gelen bütün ödemelerini 2021 yılına kadar ertelendiğini aktaran Uzkurt, "Deprem sonrası ticari faaliyetlerinde aksama yaşayan, zarar gören KOBİ'lerin bir nebze olsun yaralarını sarmaya yetecek bir destek olacağını ümit ediyoruz." dedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ege Denizi’nde saat 07.40’ta 4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deniz yüzeyinin 11,87 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Datça ilçesine 21 kilometre mesafede olduğu belirlendi.

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, Bayraklı ilçesindeki 7 proje alanı arasında yer alan 1. proje alanında, gazetecilere, inşaat çalışmaları hakkında bilgi verdi, daireleri gezdirdi.

Depremin ardından hasar tespit ve enkaz kaldırma çalışmalarını bitirdikten sonra şehir içinde belirlenen 7 proje ile şehir hastanesi yanındaki alanda hızlı şekilde çalışmalara başladıklarını anlatan Albayrak, inşaatların temel atma törenlerini de şubatta gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Şehir içindeki 7 proje alanında yer alan 1444 konutun yapımının hızlı şekilde devam ettiğini kaydeden Albayrak, “Vatandaşlarımıza, depremin yıl dönümü olan 30 Ekim’de konutları teslim edebilmek için hızlı şekilde çalışıyoruz. İnşallah 30 Ekim’de peyderpey vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız. Bayraklı ilçemizde yaptığımız konutların akabinde, yeni şehir hastanemizin yanında 375 hektarlık alanda, 3 bin 649 konutun yapımına da başladık. Orada 8 etap halinde çalışmalarımız devam ediyor. Oradaki konutlarımızı da inşallah yılbaşı itibarıyla teslim etmeye başlayacağız.” diye konuştu.

Depremde evleri hasar gören 1569 kişiye kira yardımı yaptıklarını ifade eden Albayrak, bu desteğin, konutlar sahiplerine teslim edilinceye kadar devam edeceğini dile getirdi.

“Daireler kullanışlı”

Proje alanlarındaki dairelerin farklılık arz ettiğini aktaran Albayrak, şöyle konuştu:

“1. proje alanımızda 228 konut ve 15 ticari alan var. Buradaki dairelerimiz 2+1 daireler. Büyüklükleri 90 metrekare. Dairelerin her metrekaresi özel projelendirildi. Hiçbir ölü alan oluşmayacak şekilde kullanıma sunulacak. Yani, başka 100-120 metrekare olan dairelerden çok daha kullanışlı daireler bunlar. Bazı proje alanları 3+1. Rezerv alanda da 2 +1 ve 3 +1 daireler mevcut. 1. proje alanını, burada 228 daire var, 30 Ekim’e yetiştirmeye çalışıyoruz. Diğer proje alanlarında da teslim edilecekler var. İnşallah çoğunluğunu teslim etmiş olacağız.”

Bu konutları sadece deprem konutu olarak görmemek gerektiğinin altını çizen Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, İzmir’de bir dönüşümün başlamasını istediğini, bu konutların da buna öncülük etmesi, bir rol model olmasını arzu ettiğini sözlerine ekledi.