Elazığ'daki arama kurtarma çalışmalarına katılan itfaiye ekibi Mersin'e döndü

MERSİN (AA) – Elazığ'daki depremin ardından arama kurtarma çalışmaları için bölgeye giden Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekibinin 9 kişinin enkazdan sağ kurtarılması çalışmalarında yer aldığı bildirildi.

Depremin ardından arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere 3 araç, 11 personel ve 2 arama kurtarma köpeğiyle Elazığ'a giden Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekibi kente döndü.

Ekip, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer'i makamında ziyaret etti.

Seçer, ziyarette yaptığı konuşmada, arama kurtarma çalışmalarındaki fedakarca uğraşlarından dolayı ekiptekilere teşekkür etti.

Depremin ardından belediye ekiplerinin kısa sürede hazırlıklarını tamamlayıp yola çıktıklarını ifade eden Seçer, "Mersin ekibimiz 9 vatandaşı enkaz altından çıkardı. Allah bir daha böyle acılı afetler, olaylar yaşatmasın. Sizlerin de yokluğunu vermesin." diye konuştu.

– "Biz orayı terk etmeyi düşünmedik zaten"

İtfaiye erlerinden Aydın Uysal, ziyaret sonrasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Elazığ'a ulaştıklarında vakit kaybetmeden çalışmalara başladıklarını anlattı.

UMKE görevlisi Emine Kuştepe ile enkaz altından yaptığı telefon konuşmasıyla hafızalara kazınan Azize Çelik'i enkazdan çıkaran ekip içerisinde yer aldığını dile getiren Uysal, şunları kaydetti:

"Ankara İtfaiyesinden arkadaşımla o anda enkaz altında görevdeydim. Azize hanımın sesini fark ettik. O sese yöneldik. Elini gördük ve eliyle bize işaret ediyordu. Biraz çalıştıktan sonra Azize hanıma ulaştık. Elini tuttuk. Moral verdik. Sürekli konuşturduk. Daha sonra bulunduğu yerden çıkardık. Biz acıyı da mutluluğu da yaşadık orada. Azize hanımı oradan çıkardığımız için mutluyuz. O sırada kendinden dolayı bizim canımızı düşünerek, oradan çıkmamızı istedi. Ama siz son kalesiniz. O insanın canını kurtaracak sizsiniz. Sizden başka o işi yapacak yok. Biz orayı terk etmeyi düşünmedik zaten."

Uysal, çalışmalar sonunda Azize Çelik'i hastanede ziyaret ettiğini belirterek, "Enkaz altında Azize Çelik'le çok şey konuştuk ama çoğunu hatırlamıyorum. Fakat düğünümden bahsetmiştim. Ziyarette de düğünüme gelmesini istedim. Bizi ailesi olarak görüyordu. Aramızda farklı bir bağ oluştu. Davet ettim. Sağlık durumu el verirse gelmesini isterim." ifadesini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

NEVŞEHİR (AA) – Nevşehir Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda beden eğitimi öğretmeni Tarkan Güney, down sendromlu öğrenicisinin arzusunu gerçekleştirebilmek için belediyeye müracaat ederek, talebini iletti.

Belediye Başkanı Mehmet Savran’ın talimatıyla hazırlanan itfaiye ekipleri, konuk ettikleri Ramazan Ünlü (19) ile göreve çıktı.

Senaryo gereği yangın alarmının ardından özel kıyafetleri giyen down sendromlu genç, itfaiye aracıyla şehirde tur atıp İtfaiye Müdürlüğü yerleşkesinde yakılan ateşi söndürdü.

İtfaiye erlerinin kullandığı alet ve teçhizatlarla ilgili bilgi verilen Ünlü’ye görevinin ardından Başkan Savran tarafından başarı madalyası ve hediye takdim edildi.

Görev arkadaşlarıyla hatıra fotoğrafı çektiren Ünlü, gazetecilere, hayaline kavuşmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Başkan Savran da özel insanların topluma kazandırılması amacıyla yapılan çalışmalara katkı sunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Ramazan’ın hayali varmış ve burada çok da başarılı oldu. Hayalini gerçekleştirdik, ona bir de madalya verdik. Özel insanlarımızın özel eğitimlerle topluma kazandırılması için çalışma yapan öğretmenlerimiz var. Ben de bir hekim olmam nedeniyle bu tür talepleri çok önemsiyorum.” diye konuştu.

Ünlü’nün öğretmeni Tarkan Güney ise zaman zaman sosyal aktiviteler için okul dışına çıktıklarında, kendisine her fırsatta itfaiyeci olmak istediğini söyleyen öğrencisi için gösterilen duyarlılık dolayısıyla yetkililere teşekkür etti.

Etkinliğin, “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü”nde gerçekleşmesinin ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu dile getiren Güney, “Belediye Başkanımız ve itfaiye personeli ricamızı kırmadı. Çok güzel bir organizasyon gerçekleştirildi. Ramazan’ı çok mutlu ettiler.” dedi.

İtfaiye personeli Abdullah Yalçın da sık sık aralarında görmek istedikleri Ünlü’nün de artık gönüllü bir itfaiye eri olduğunu kaydetti.

İSTANBUL (AA) – Kadıköy'de tatbikat sırasında itfaiye aracındaki merdivenin devrilmesi sonucu iki itfaiyeci ağır yaralandı.

Kadıköy İtfaiye İstasyonu bahçesinde tatbikat yapıldığı esnada, itfaiye aracının 63 metrelik sepetli merdiveni kırıldı.

Kırılan merdivenin sepetindeki iki itfaiye eri, istasyonun karşısındaki binanın çatısına düşerek ağır yaralandı. Kırılan merdiven ise binaya çarptıktan sonra sokakta park halindeki bir aracın üzerine düştü.

Kazada yaralanan iki itfaiyeci, olay yerine çağrılan sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kırılan merdiveni kaldırma çalışmaları devam ediyor.