“Ellerini yıka” çağrısına “aç ve kapa” sloganı da eklensin önerisi

TEKİRDAĞ (AA) – Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, koronavirüs tedbirleri kapsamında eller sürekli sabunla yıkanırken, suyun israf edilmemesiyle ilgili gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Tecer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınıyla mücadelede devlet ve milletin birlikte, bilinçli ve hassas bir tavır içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Bu mücadelede herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğine işaret eden Tecer, "Sağlığımızı korumak için tıbbi yöntemleri ve tedbirleri arttırmalıyız. Su kaynaklarımızı korumalıyız. Gıda güvenliğini sağlamalıyız. Sağlıkçılarımızın ortaya koyduğu bu fedakar çabanın farkında olup onların tavsiyelerine uymalıyız." dedi.

Tecer, su kaynaklarının özenle tüketilmesi ve korunması gerektiğine de dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Gün içerisinde her bir temastan sonra birkaç defa ellerimizi 20 saniye su ve sabunla yıkamak çok önemli. Burada dikkat edilmesi gereken bir noktayı gözlerden kaçırmamamız gerekiyor. Bu günlerde ellerimizi yıkamak için artık yaklaşık 2 kat daha fazla su tüketiyoruz. Bir kişi 20 saniye boyunca ellerini sabunlu su ile yıkadığında ve bu süre içerisinde musluk sürekli açık tutulduğunda yaklaşık 2 litre su tüketiliyor. Eğer ellerimizi sabunla ovarak yıkama sırasında musluğu kapatırsak, bu tüketilen su miktarı yaklaşık 1 litre kadardır."

– "Vakit suyu tasarruflu kullanma vaktidir"

Suyun bu dönemde daha da tasarruflu kullanılması gerektiğini vurgulayan Tecer, şunları kaydetti:

"Çok basit bir hesapla bir kişi musluğu açık bırakarak günde 5 kez ellerini yıkarsa 5 litre su fazladan tüketmiş olacaktır. Bu hesabı 1 milyon kişi için yaparsak günde 5 milyon litre su fazladan kullanılmış demektir. Hesabı ülke geneline hatta dünya geneline çıkardığımızda su kaynaklarımız üzerindeki tehdidin boyutunu da görebiliriz. Bu nedenle, ellerin dezenfeksiyonu için 20 saniye sabunla yıkama üzerine yapılan anonslara, reklamlara ve bilgilendirmelere artık 'aç ve kapa' sloganını da eklememiz gerekiyor. Yani 'musluğu aç, sonra musluğu kapa, ellerin sabunlanma süresince suyu boşuna tüketme' dememiz gerekiyor. Vakit suyu tasarruflu kullanmayı öğrenme vaktidir."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Sabancı Üniversitesi Inovent AŞ yürütücülüğünde, Çukurova Teknokent, Namık Kemal Üniversitesi Teknopark ve Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi partnerliğiyle BiGG4tech konsorsiyumu oluşturuldu.

Sabancı Üniversitesi açıklamasına göre, TÜBİTAK'ın girişimcilere 200 bin liraya kadar hibe desteği sunduğu 1512 Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında oluşturulan BiGG4Tech konsorsiyumuna 2'nci döngü son başvuru tarihi 10 Aralık olarak belirlendi.

BİGG programı kapsamında Sabancı Üniversitesi Inovent AŞ'nin yürütücülüğünde, Çukurova Teknokent, Namık Kemal Üniversitesi Teknopark ve Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi partnerliğiyle oluşturulan BiGG4tech konsorsiyumu; girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmesi için önemli destek sunacak. Konsorsiyuma Kordsa AŞ de malzeme ve kompozit teknolojileri alanlarında uzmanlık desteği verecek.

BiGG programına, BiGG4tech gibi TÜBİTAK'ın seçtiği 31 farklı uygulayıcı kuruluş aracılığıyla başvuru yapılabiliyor. BiGG4tech kapsamında girişimcilere eğitim, mentorluk, müşteri ile tanıştırma, kurumsal şirketlerle iş birliği geliştirme ve pilot uygulama yapma, ön prototip/MVP imalatı ve laboratuvar altyapısı kullanım imkanları sağlanıyor.

Sektör kısıtlaması olmadan teknoloji girişimcilerine özel eğitimler, programlar ve mentorluk desteği sunacak olan BiGG4Tech için bigg4.tech adresi üzerinden başvuru yapılabiliyor.

TEKİRDAĞ (AA) – Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (TNKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, hazırladıkları videoyla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kutlama yapamayan öğrenciler, hazırladıkları videoda "Gençliğin Ata'ya Cevabı"nı okudu, "İstiklal ve cumhuriyetin sonsuz bekçileriyiz." mesajı verdi.

TNKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın nedeniyle evde olan öğrencilerin video hazırlayarak 19 Mayıs'ı kutlamak istediğini söyledi.

Bu yıl öğrencilerle kutlama yapamayacak olmanın üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Şahin, "Her yıl beraber kutlama yapmak dileğiyle, başta öğrencilerimiz ve aileleri, Tekirdağlı hemşehrilerimiz ile aziz milletimizin bayramını kutluyorum. Bu süreçte lütfen ülkemiz, geleceğimiz ve sevdiklerimiz için evde kalalım." dedi.