Emniyet Genel Müdürü Aktaş'tan trafik uygulama kontrol noktasına ziyaret

ANKARA (AA) – Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde trafik uygulama noktasını ziyaret etti.

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası nedeniyle Gölbaşı trafik uygulama noktasını ziyaret eden Aktaş, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Burada görev yapan emniyet mensupları ile vatandaşlara karanfil veren Aktaş, kovid-19 tedbirlerini yerinde inceledi.

Aktaş, yaptığı açıklamada, polis olarak Türkiye genelinde trafik kazalarını en aza indirmek için mücadele ettiklerini söyledi.

Yaptıkları çalışmalarla hem kaza hem ölü hem de yaralı sayısını en alt seviyeye ulaştırmanın gayretinde olduklarını belirten Aktaş, şunları kaydetti:

"Özellikle son birkaç yılda ortaya konulan mücadele sonucunda istatistiklerde çok iyi noktalara geldik. Allah'ın izniyle ülkemiz birkaç yılda trafikle mücadelede örnek gösterilecek bir ülke konumuna gelecektir. İçinde bulunduğumuz bu hafta Trafik Güvenliği Haftası. Bu kapsamda arkadaşlarımız ülke genelinde insanlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için büyük bir gayret ortaya koymaktalar. Tüm trafik polislerimizi ortaya koydukları büyük fedakarlıktan ve özveriden dolayı canı gönülden tebrik ediyorum."

Aktaş'a ziyaretinde Trafik Uygulama ve Denetlemesi Daire Başkanı Mehmet Yavuz ve Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz da eşlik etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

AMASYA (AA) – Amasya Emniyet Müdürlüğü Trafik Bölge Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, maket polis aracının yanında uygulama gerçekleştirdi.

Yaklaşık bin aracı kontrol eden ekipler, kurallara uymayanlar hakkında yasal işlem yaparken, sürücüler ile yolculara yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve trafik tedbirleri konusunda uyarıda bulundu.

Trafik Bölge Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli Komiser Burak Tavşan, uygulamayı vatandaşların maket polis araçlarının bulunduğu yerde gerçek polislerin de olabileceğini düşünmesi için yaptıklarını söyledi.

Maket polis aracı uygulamasının 2018 yılında hayata geçirildiğini belirten Tavşan, uygulamanın trafik kazalarını azalmasında etkili olduğunu aktardı.

Özellikle şehirler arası kara yollarında trafik kazalarının meydana gelebileceği kör noktalara yerleştirilen maket polis araçlarıyla sürekli ve etkin trafik denetimi yapıldığı hissiyatı oluşturulduğunu anlatan Tavşan, "Böylece trafik kazalarının ve kural ihlallerinin önüne geçmeye çalıştık. Emniyet Müdürlüğü olarak bazı denetimlerimizi maket araçlarımızın önünde gerçekleştiriyoruz. Buradaki en önemli amacımız da vatandaşlarımızın zihninde oluşan maket polis aracı algısını kırıp yakalanma duygusunu ön plana çıkararak trafik kazaları ve kural ihlallerini en aza indirgemek. Bu uygulamayla yaralanmalı ve ölümlü kazalarda yüzde 17,5 azalma olduğu görülmektedir." ifadelerini kullandı.

Uygulamada durdurulan sürücülerden Mustafa Arslan ise maket polis aracı uygulamasının artık sürücüler tarafından fazla dikkate alınmadığını belirterek, "Sürücüler maket polis aracını gördüğünde herhangi bir yavaşlama olmuyor. Hızlı gidenler için bence olumlu bir uygulama oldu. İster istemez hızlı gidildiğinde maket mi polis aracı mı olduğunun tam farkına varılmıyor." dedi.

YOZGAT (AA) – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan şehirler arası giriş çıkış kısıtlamalarının kaldırılması ve yaz tatilinin başlamasıyla yollarda oluşan trafik yoğunluğu nedeniyle Yozgat'ta denetimler artırıldı.

"Bozok Trafik Güven Uygulaması" ismiyle yapılan denetimlerde, Kırıkkale il sınırından Sivas il sınırına kadar 243 kilometre yol güzergahında 40 emniyet ve 10 jandarma olmak üzere 50 ekipte 125 personel görev aldı.

Araçları durduran ekipler, sürücülerin sorgulamasını yaparken trafik kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulundu.

Denetimlerde, trafik kazası nedenli ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesinin, yaşanacak sosyoekonomik kayıpların ortadan kaldırılmasının, mümkün olduğunca daha çok ekip ve personelle görünür olunmasının ve vatandaşların trafikte daha dikkatli seyretmesinin amaçlandığı belirtildi.

Gerçekleştirilen uygulamadan memnun kalan sürücüler ise güvenlik güçlerine teşekkür etti.

Ankara'dan Erzincan'a giden Burak Sarıkaya, yol boyunca emniyet ve jandarma ekiplerini gördüklerini söyledi.

Sarıkaya, "Normalleşme sürecinde trafikte yoğunlaşma var. Trafik ekiplerimiz de bizim can güvenliğimiz için 24 saat mücadele ediyorlar, hepsine teşekkür ederim." dedi.