"Enter"a basıp içeriğe geçin

Encazip.com'dan enerji tasarrufu önerileri

ANKARA (AA) – Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com, kışın gelişiyle elektrik ve doğal gaz kullanımının arttığını belirterek, enerji tasarrufu için tüketicilerin yanlış uygulamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Şirketin 11-17 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, evde enerji tasarrufu konusunda yanlış bilinenler ve yapılması gerekenlere vurgu yapıldı.

Sadece soğuk havalar nedeniyle değil, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle evde geçirilen sürenin uzamasıyla elektrik ve doğal gaz kullanımının arttığı vurgulanan açıklamada, enerjiyi daha dikkatli ve tasarruflu kullanma konusunda gerçeği yansıtmayan pek çok bilginin tüketicileri yanılttığı ifade edildi.

Evde bulunulmayan sürede ısıtmayı açık bırakmanın enerji tasarrufu sağladığı algısının yanlış olduğu belirtilerek, ısıtma sisteminin sadece kullanılacağı zaman yakılmasının daha uygun olacağı kaydedildi.

Sıcak su kazanını her zaman açık bırakmanın enerji tasarrufu sağladığı düşüncesinin yanlış olduğuna işaret edilen açıklamada, merkezi ısıtma sistemine sahip olunan yerlerde, sistem zamanlayıcısını ayarlamanın her zaman daha ekonomik olacağı aktarıldı.

Açıklamada, şarj cihazlarının kullanılmadığı sürece fişten çekilmesi gerektiği ve fişte takılı kaldığında kullanılmasa bile elektrik tüketiminin gerçekleştiği belirtilerek, bu durumun şirketin derlediği verilere göre yılda 300 liralık bir israfa neden olduğu kaydedildi.

Termostatik radyatör valfleri kullanmanın önemli ölçüde tasarruf sağladığı aktarılan açıklamada, elektrikli ısıtıcıların en pahalı ısıtma biçimlerinden biri olduğu ve gaz kaynaklı merkezi ısıtma sistemi kullanımının en verimli ısınma yöntemi olduğu ifade edildi.

– Elektriği gece tasarruflu kullanmak üç zamanlı tarife ile mümkün

Açıklamada, tasarruf amacıyla elektriği daha çok gece saatlerinde kullananların ancak üç zamanlı tarifeye geçerek tasarruf edebileceği vurgulanarak, aksi halde elektrik enerjisi kullanımının günün her saatinde aynı fiyattan faturaya yansıyacağı aktarıldı.

Ayrıca, tüketicilerin önemli bir çoğunluğunun tek bir elektrik tedarikçisinden devletin belirlediği fiyatlardan elektrik temin etmek zorunda olduğu gibi yanlış bir düşünceye sahip olduğuna değinilen açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) aldığı son kararla birlikte aylık 74 lira ve üzerinde elektrik faturası ödeyenlerin elektrik şirketini seçme hakkına sahip olduğu vurgulandı.

Açıklamada, yaklaşık 25 milyon tüketicinin elektrik tedarik şirketini değiştirerek ayda ortalama yüzde 15 daha düşük fatura bedeli ödeme olanağı bulunduğu belirtildi.

Haber Lütfen AA üyesidir. İletişim: haberlutfen@gmail.com