Enerjisa, enerji alanında patent koruması alınan ilk dijital dönüşüm modelini uygulamaya başladı

ANKARA (AA) – Enerjisa Enerji, tüm dünyada enerji alanında patent koruması alınan ilk dijital dönüşüm modelini markalaştırarak E-TERNAL adıyla yürürlüğe aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2009'dan bu yana bünyesindeki geniş teknoloji ekosistemiyle birlikte gerçekleştirdiği dijital dönüşüm sürecini 1,5 milyar liranın üzerinde yatırımla hayata geçirdi.

2009 yılından beri atılan tüm dijital inisiyatifleri kapsayan projede iç ve dış paydaşların katkıları da yer alıyor. Bu anlamda global karşılaştırmalar yapılarak farklı proje modellemeleri değerlendirilerek, danışman şirketlerle yapılan geçmiş çalışmalar göz önüne alındı. Eşzamanlı olarak şirket içi çalışmalar ile organizasyon geneline yayılmış ve tüm birimlerce sahiplenilen, global ve yerel trendlere uygun bir proje yapısı oluşturuldu.

Enerji sektöründe sürdürülebilirliği göz önünde tutan şirket, müşteri, operasyon, enerji piyasası ve teknolojiyi odağına alan 4 temel yapıya yayılan toplam 14 program altında, gelecek 5 yıl için 500 yeni dijital inisiyatif kapsama aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Enerji Bilgi Teknolojileri ve Dijital İş Yönetimi Bölüm Başkanı Mehmet Fırat, uzun vadeli planlarında, enerji sektörü için dekarbonizasyon, dağıtık üretim, dijitalleşme, demokratikleşme ve deregülasyon olmak üzere 5D olarak adlandırdıkları trendleri dijital dönüşüm bakış açısıyla değerlendireceklerini belirterek, "İşimizin özü iç kanatlarında yer alan 4 temel yapıdan oluşurken, her bir yapı içinde 3’er olmak üzere toplam 12 boyutlu bir model kurduk. Bugünden geleceğe gitmek için, 500’ü aşkın yeni dijital inisiyatif, bu boyutlar ile ilişkilendirilerek, uzun vadede gitmek istediğimiz yolu somutlaştırdı. Tüm bu kanatları bir arada tutan çerçevede ise çalışan ve kültür yer alırken, geleceğin işimize etkilerini ve gelecekteki iş yapma biçimlerimizi şimdiden hayal ederek, veri odaklı organizasyon odağında ilerliyoruz. Yaptığımız her işte olduğu gibi, her adımımızı, üst çerçeve olarak sürdürülebilirliği düşünerek atmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Enerjisa, elektrik dağıtım birimindeki saha ekiplerinin yaşadığı gerçek olaylar ve insan hikayelerini aktarıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de 21 milyonu aşkın insana elektrik dağıtım hizmeti sağlayan Başkent EDAŞ, Ayedaş ve Toroslar EDAŞ tarafından, hizmet verilen illerdeki saha ekiplerinin yaşadığı gerçek olaylar belgeselleştiriliyor.

Ekiplerin karşılaştığı olaylar, "Gücümüz İnsan" adlı belgeselle saha çalışanları tarafından anlatılıp, tekrar canlandırılıyor.

Saha ekiplerinin 14 farklı ildeki 14 hikayesinin bölümler halinde yayınlanacağı belgeselin bölümleri Belgeselin bölümleri Enerjisa Youtube hesabından yayınlanacak.​​​​​​​

ANKARA (AA) – Enerjisa Enerji dağıtım şirketleri tarafından 13,7 milyon lira yatırımla geliştirilen "Görüntülü Teyit Sistemi" ile saha personelinin her adımda güvenliği hedefleniyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ilk kez Enerjisa dağıtım şirketleri Başkent EDAŞ, AYEDAŞ ve Toroslar EDAŞ tarafından 13,7 milyon lira yatırımla devreye alınan sistem, saha ekipleri ile merkez arasında görüntülü bas-konuş cihazları üzerinden görüntü aktarma ve teyit alma süreciyle iş sağlığı ve güvenliğine hizmet ediyor.

Eylül 2018'de devreye alınan ve 2025'e kadar 6 milyon liralık ek yatırım planlanan sistem, dağıtımda yaşanan kritik kaza sayısını yüzde 40 azalttı. Görüntülü Teyit Sistemi'nin, Eylül 2020'de yüksek gerilim hatlarının ardından alçak gerilim seviyesinde de kullanılmaya başlamasıyla, enerji kesme, direğe tırmanma, dokunmadan önce kontrol, topraklama ve enerji verme süreçlerinde yaklaşık 25 bin olan aylık video sayısı, bu yıl itibarıyla 7 kat artarak aylık ortalama 175 bine yükseldi.

Görüntülü teyit verme ve kayıt süreci 3 dağıtım bölgesindeki 30 farklı merkezden yürütülürken, saha ekipleri Başkent EDAŞ'ta 1935, AYEDAŞ'ta 807 ve Toroslar EDAŞ'ta 1985 olmak üzere toplam 4 bin 727 görüntülü bas-konuş cihazı ile donatıldı. Söz konusu bölgelerde bu cihazlarla 2 milyondan fazla video kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Süleyman Samsa, teknolojik gelişmeleri sürekli takip ederek riskleri en aza indirme gayretinde olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Teknik bilgi ve tecrübenin tüm saha ekiplerimiz nezdinde paylaşılarak çoğaltıldığı bu sistemle, kaydı alınan müdahaleleri sonrasında inceleyerek, işlemlerimizin her adımını daha güvenli hale getirmeyi ve sürekli gelişmeyi hedefliyoruz. Teknolojinin de desteğiyle iş sağlığı ve güvenliğini bir yaşam biçimi haline getirmemiz neticesinde, zaman zaman yoğun kar veya fırtına gibi meteorolojik koşulların da etkisiyle yaşadığımız afet süreçlerinde dahi, arıza onarım faaliyetlerimizi tek bir personelimizin bile burnu kanamadan tamamlamak ve müşterilerimize kesintisiz enerji sağlamak en büyük gurur kaynağımız."