'Engelli bir oğlum var, ona bulaşsa vicdan azabı duyacaktım'

GÜMÜŞHANE (AA) – Gümüşhane’nin Torul Belediye Başkanı Evren Özdemir, AA muhabirine, salgının Anadolu’da yayılmaya başladığı dönemde koronavirüse karşı kurumsal ve kişisel olarak tedbirleri artırdıklarını söyledi.

Kurban Bayramı sonrası ilçede ilk vakaların görülmeye başladığını belirten Özdemir, ilk vakalar arasında belediyede çalışan bir zabıta personelinin de bulunduğunu ifade etti.

Özdemir, görevi nedeniyle sosyal olduğunu, zabıta memurunun Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından 15 Ağustos’ta test yaptırma ihtiyacı duyduğunu dile getirerek, “Herhangi bir semptom ya da rahatsızlığım yoktu ama şüphe üzerine hem kendimi hem de insanları korumak adına test verdim. Testimin sonucunun pozitif çıkmasını beklemiyordum ancak pozitif çıktı.” dedi.

Test sonucunu ailesiyle birlikteyken öğrendiğini ve o anda herkesin panik yaşadığını anlatan Özdemir, eşi ve çocuklarının tedirgin olduğunu kaydetti.

Özdemir, kronik rahatsızlığı da bulunduğunu ancak bunun yanında yakınları için de endişelendiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Aileme bulaştırmaktan çok korktum. Kronik rahatsızlığı olan engelli bir oğlum var. Ona bulaşsa ve bir şey olsaydı vicdan azabı duyacaktım. Allah’a şükür sevdiklerimize bulaştırmadık. İnsanlar birbirinden sevdiği de olsa kaçıyor çünkü aslında hepimizin koruyacağı çocuğu, annesi, babası var.”

Ailesinin testlerinin negatif çıkmasının ardından rahat bir nefes aldığını ve karantina sürecine girdiğini dile getiren Özdemir, doktorun verdiği ilaçları düzenli kullandığını söyledi.

“İyi beslenmemin hastalığı kolay atlatmamı sağladığını düşünüyorum”

Özdemir, iyi beslenmenin hastalığı kolay atlatma noktasında önemine işaret ederek, “14 günlük süreçte eşim yanımdaydı. Bu süreçte gördüm ki Kovid-19 hastalarının ciddi düzeyde bakıma ihtiyacı oluyor. O dönemde C vitamini takviyesi olarak bolca kuşburnu tükettim. Karantina sürecinde 7 kilogram kuşburnu tükettim. İyi beslenmemin hastalığı kolay atlatmamı sağladığını düşünüyorum.” diye konuştu.

Hastalığın yayılmasının önlenmesi noktasında kurallara uymanın bir vatandaşlık görevi olduğuna dikkati çeken Özdemir, insanlara bu dönemde maske, sosyal mesafe ve hijyene çok dikkat etmeleri çağrısında bulundu.

Evren Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bazılarının Kovid-19 hastası olduklarını bile bile söylememeleri çok büyük bir vebal. Lütfen kimse vebal altında kalmasın. Sevdiklerimizle hep beraber olmak, onlarla birlikte yaşamak istiyoruz. Annemize, babamıza, çocuğumuza, evladımıza sarılmak istiyoruz. Pandemi nedeniyle insanlar birbirinden kaçar hale geldi. Bunu atlatmak için herkes maske, mesafe ve hijyene dikkat etmeli. Virüse yakalananlar bir daha yakalanabiliyor. Bağışıklık kazanmak size kurallara uyma noktasında serbestlik tanımasın.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA(AA) – Kovid-19 aşı verilerinin derlendiği “Ourworldindata.org” sitesine göre, Çin 863 milyon 510 bin doz ile en fazla aşı yapılan ülke olurken bu ülkeyi 306 milyon 510 bin ile ABD, 249 milyon 600 bin ile Hindistan, 76 milyon 760 bin ile Brezilya, 70 milyon 250 bin ile İngiltere, 59 milyon 40 bin ile Almanya, 43 milyon 200 bin ile Fransa, 41 milyon 310 bin ile İtalya, 36 milyon 430 bin ile Meksika, 33 milyon 50 bin ile Türkiye, 32 milyon 280 bin ile İspanya, 32 milyon 270 bin ile Rusya, 31 milyon 200 bin ile Endonezya, 28 milyon 240 bin ile Kanada, 23 milyon 630 bin ile Polonya ve 21 milyon 410 bin ile Japonya izledi.

Nüfusa oranla en fazla doz aşı yapılan ülke, her 100 kişiye düşen doz sayısının 139,51 olduğu Doğu Afrika’daki ada ülkesi Seyşeller oldu. Seyşeller ile 9 ülkede uygulanan doz sayısı nüfusu aştı.

Her 100 kişiye uygulanan doz sayısı Birleşik Arap Emirlikleri’nde 138,36, Malta’da 130,51, San Marino’da 128,09, İsrail’de 122,68, Bahreyn’de 110,28, Moğolistan’da 107,63, Şili’de 105,79 ve İngiltere’de 103,49 oldu.

Türkiye en çok aşı yapılan 10. ülke

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, Türkiye’de bugüne kadar 33 milyon 50 bin 99 doz Kovid-19 aşısı yapıldı.

Türkiye, toplam aşı sayısı bakımından dünyada 10. sırada yer alırken her 100 kişiye düşen aşı sayısı 39,07 oldu. 19 milyon 430 bin 500 kişiye ilk doz, 13 milyon 619 bin 599 kişiye de ikinci doz aşılar uygulandı.

Bugüne dek kullanımına veya acil kullanımına izin verilen Kovid-19 aşıları biri hariç, iki doz halinde ve aralıklı uygulanıyor. Dolayısıyla tatbik edilen doz sayısı, aynı sayıda bireyin aşılanmasının tamamlandığı anlamına gelmiyor.

Kovid-19 verilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre, dünya genelinde vaka sayısı 176 milyon 84 bini aştı, virüs nedeniyle 3 milyon 800 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

İSTANBUL(AA) – Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda Sağlık Bakanlığınca belirlenen “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi” kapsamında aşılama süreci devam ediyor.

Bu kapsamda, Bakanlığın aşılama takvimine göre sisteme tanımlanan kargo çalışanları, kuryeler, şehir içi ve şehirler arası ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar ile taksi ve dolmuş esnafı randevu aldıkları sağlık kuruluşlarında aşılarını olabiliyor.

Randevu alarak Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’ne gelen vatandaşlara ilk doz aşıları uygulanırken, aşılama öncesi sağlık personeli tarafından vatandaşlara bilgilendirme yapıldı.

Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin bağlı bulunduğu Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Murat Sadettin Söylemez, dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklama üzerine kargo çalışanları, şehirler arası ve şehir içi ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar ile taksi esnafının da bugünden itibaren aşı programına dahil edildiğini belirterek, “Kısa vadede açılan düşen yaş ve meslek gruplarıyla beraber vatandaşlarımızın aşıya karşı yoğun şekilde ilgi ve talepleri devam ediyor. Biz de bu talepleri karşılamak adına her gün kapasitemizi de artırmaya devam ediyoruz. Bu süreçte vatandaşlarımızı da aşı olmaya davet ediyoruz” dedi.

“Devletimize, devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz”

Aşı olmak üzere hastaneye gelen minibüs şoförü 30 yaşındaki Selçuk Karaca da pandemi başladığından beri aşılanmayı beklediğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bu zamana kadar bize nasip olmadı. Öncelikle bunun için devletimize, devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz. Aşı oldum, inşallah hepimiz için faydalı olur. İlerleyen zamanlarda bununla ilgili nasıl bir gelişme olur, pandemi süreci nasıl işler buna bakarak toplu ulaşım işi yapan, özellikle parayla sıcak temas halindeki bütün çalışma arkadaşlarımdan gelip başvurularını yapıp aşılarını olmalarını, bu konuda duyarlı olmalarını rica ediyorum.”

“Aşı bu işin kesin çözüm noktası”

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar ile taksi ve dolmuş esnafı randevularını alarak sağlık kuruluşlarına gitti. Çalışanlar, hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde randevu saatlerine göre aşılarını oluyor.

Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde şoför Nuri Hatı, AA muhabirine, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasının hemen ardından aşı olmak için randevu aldığını söyledi.

Sırası gelen herkesi aşı yaptırmaya davet eden Hatı, aşı olduğu için mutlu olduğunu söyledi.

Motokurye Hamit Koçak ise aşı takvimine kendilerinin de dahil edildiği için Sağlık Bakanlığı yetkililerine teşekkür etti.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkan Vekili ve Kırklareli Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Fuat Şeker ise aşılama çalışmalarının çok hızlı bir şekilde devam etmesi ve aşılama takvimine hizmet sektörünün de dahil edilmesini olumlu karşıladıklarını bildirdi.

Esnafların randevularını alarak aşılarını olduğunu ifade eden Şeker, “Aşı olmak zorundayız. Aşı bu işin kesin çözüm noktası. Lütfen herkes aşısını olsun” dedi.Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri