Enkazdan küçük kızı ve annesini kurtaran UMKE personeli yaşadıklarını anlattı

BİLECİK (AA) – Elazığ'daki depremde, Mustafa Paşa Mahallesi'nde yıkılan binanın enkazından 2,5 yaşındaki Nüsra Yıldız ile annesi Ayşe Yıldız'ın kurtarılması çalışmalarına katılan UMKE gönüllüsü sağlık personeli Hatice Yücel yaşadıklarını anlattı.

Deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına katıldıktan sonra görev yeri Bilecik'e dönen Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nde (UMKE) gönüllü olan paramedik Yücel, Bilecik Valisi Bilal Şentürk'ü ziyaret etti.

Yücel, ziyarette Mustafa Paşa Mahallesi'nde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek, 2,5 yaşındaki Nüsra Yıldız ile annesi Ayşe Yıldız'ın kurtarılması anına ilişkin yaşananları paylaştı.

AFAD ve jandarmanın da katıldığı kurtarma çalışmaları sırasında hastaya müdahale edecek birine ihtiyaç olduğunu anlatan Yücel, "Alan dar olduğu için ufak tefek birine ihtiyaç vardı. Ben de oradaydım. Dört metre kadar Jandarma Komutanı ile birlikte enkaza indik, daha sonra komutan bana tek başıma ilerlemem gerektiğini söyledi. 5 metre kadar sürünerek Ayşe hanıma ulaştım. Onu motive etmem gerekiyordu, yanında olduğumuzu söyledim. Yaşamsal bulgularını değerlendirerek müdahale ettim."

Yücel, çok acı bir tablo gördüğünü ifade ederek, "Ayşe hanımın eşi, çocuklarını ve eşini korumak için kendisini siper etmişti. Nüsra bebeğimiz çok şükür yaşıyordu, arama kurtarma ekipleri önce onu çıkarttılar, daha sonra Ayşe hanıma ulaştık." diye konuştu.

O an hislerini ikinci plana attığını kaydeden Yücel, "Ayşe hanımı orada motive etmem gerekiyordu, gözyaşlarına boğulsaydım ya da sesim titreseydi, bu onun umudunu kıracak bir davranış olurdu. Hislerimi ikinci plana attım." ifadelerini kullandı.

Bilecik İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin de ekiplerin zorlu şartlar altında daima göreve hazır olduğunu ifade etti.

Vali Şentürk de ekiplere çalışmaları nedeniyle teşekkür etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinden yapılan bilgilendirmeye göre, sarsıntı saat 13.02’de ve 16,1 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Depremin merkez üssünün Karaburun’a uzaklığı 35,84 kilometre olarak ölçüldü.

ANKARA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 21.28’de Bingöl’ün Kiğı ilçesinde 5,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Depremin 15,51 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

Bingöl merkez ve ilçeleri ile çevredeki bazı illerde deprem hissedildi.

İl merkezinde depremi hisseden bazı vatandaşlar evlerinden çıktı.

Vali Kadir Ekinci, AA muhabirine, depreme ilişkin çalışmanın sürdüğünü belirterek, “Jandarma ve AFAD ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar herhangi bir olumsuz durum gelmedi. Herhangi bir hasar kaydı yok.” ifadelerini kullandı.

AFAD: 5 artçı deprem yaşandı

AFAD’dan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Deprem üssüne yakın il ve ilçelerle yapılan görüşmelerde an itibarıyla herhangi bir olumsuz ihbar bulunmamaktadır. Deprem sonrası en büyüğü 2,6 olmak üzere 5 artçı deprem yaşanmıştır. Diyarbakır ve Erzurum il AFAD müdürlüklerimizden ekipler, destek amacıyla bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeler takip edilmektedir.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Tüm imkanlarımızla halkımızın yanındayız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bingöl’de meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, devletimiz, her zaman olduğu gibi, tüm imkan ve kabiliyetleri ile halkımızın yanındadır.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum: Hasar tespit çalışmalarına başlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bingöl’ün Kiğı ilçesinde meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki depremin ardından ekiplerimiz sahada hasar tespit çalışmalarını başlatmışlardır. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” ifadelerine yer verdi.

Çataklı: Depremin ardından olumsuz bir ihbar ulaşmadı

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“Bingöl Kiğı’da saat 21:28’de 5,2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. An itibarıyla Bingöl, Erzurum, Erzincan, Elazığ ve Diyarbakır’dan olumsuz bir ihbar ulaşmamıştır. Ekiplerin mahallinde tarama çalışması devam ediyor. Ayrıntılı bilgi ayrıca verilecektir. Geçmiş olsun.”

Tunceli’de bir olumsuzluk yaşanmadığı bildirildi

Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde şu ana kadar olumsuz bir durum yaşanmamıştır. Ekiplerimizin sahada tarama çalışmaları devam etmektedir. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.” ifadeleri kullanıldı.