Enuygun, Kurban Bayramı tatili için Türkiye’nin en temiz koylarını öneriyor

İSTANBUL (AA) – Enuygun, Kurban Bayramı tatiline henüz bir plan yapmayanlar için gidilebilecek en temiz koyları derledi.

Enuygun açıklamasına göre, bir buçuk gün izin alarak 15 Temmuz Perşembe Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü Kurban Bayramı ile birleştirenler, 11 günlük uzun bir tatile çıkma fırsatını yakalıyor.

Enuygun, tatilde doğanın, denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için Türkiye’nin en güzel ve temiz koylarını araştırdı.

– Turunç Koyu, Marmaris

Marmaris’in en güzel koylarından biri olan Turunç Koyu’na tekne turları çok sık uğruyor. Masmavi ve tertemiz bir denize sahip olan koyda bulunan Turunç Halk Plajı’nı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Sabah saatlerinde suyunun çok soğuk olduğu deniz, dalış için de oldukça elverişli. Popüler bir koy olduğu için Marmaris otelleri açısından da çok sayıda seçenek sunuyor.

– Ovabükü Koyu, Datça

Datça Yarımadası’nda birbirinden güzel koylar bulunuyor ama en güzellerinden biri Ovabükü Koyu. Datça merkeze 15 kilometre uzaklıkta olan koya Dalaman’a uçak bileti alarak havalimanından kolayca ulaşılabiliyor. Tertemiz bir denize sahip olan koyun çevresinde birçok otel ve pansiyon bulunduğu için tatilinizi buradan hiç ayrılmadan geçirebilirsiniz.

– Aspat Koyu, Bodrum

Bodrum’da tropik bir destinasyondaymış gibi hissedilebilecek bir koy olan Aspat Koyu, doğal güzelliklerini korumayı başaran bir cennet adeta. 1. derece sit alanı olarak korunan koyun çevresi yemyeşil palmiye ve meyve ağaçlarıyla çevrili. Turkuazın en güzel tonuna sahip denizi tertemiz ve dalış yapmak için çok uygun. Şnorkelle dalış yapıldığında denizatları ve rengarenk balıklarla karşılaşılabilir.

– Adrasan Koyu, Antalya

Bey Dağları’nın eteklerinde bulunan Adrasan’ın tertemiz bir havası var. Temiz havasının yanında sığ ve kumlu bir denize de sahip. Denizi berrak olduğu için dalış yapmaya çok uygun. Ülkemizin en popüler yürüyüş rotalarından biri olan Likya Yolu da Adrasan’dan geçiyor. Adrasan tatilinizde Likya Yolu’nda da keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca Adrasan’ın çevresindeki diğer koyları görmek için tekne turlarına da var. Özellikle Suluada, Maldivler’i andıran bir atmosfere sahip.

– Çiftlik Koyu, Marmaris

Marmaris’te bulunan koylar arasında en sakin atmosfere sahip olan Çiftlik Koyu, aynı zamanda beldenin büyük taneli kumlardan oluşan sayılı plajlarından birine sahip. Genelde tekne turlarıyla ulaşım sağlanan koyda yerleşim yeri bulunmuyor. Bu yüzden de koy el değmemiş bir doğaya sahip. Tertemiz ve berrak bir denize sahip olan Çiftlik Koyu’nda deniz diğer koyların aksine soğuk değil.

– Bardakçı Koyu, Bodrum

Bodrum tatilinizde merkeze sadece 10 dakika uzaklıktaki Bardakçı Koyu’na mutlaka uğramalısınız. Merkeze yakın olan en güzel koy olduğu için yaz aylarında kalabalık olan Bardakçı, Zeki Müren Koyu adıyla da biliniyor. Balıkları görebileceğiniz kadar berrak denize ve sakin bir atmosfere sahip koyun halk plajı bulunmuyor ama Bodrum otelleri ve işletmelerinin iskelelerinde bulunan çardak ve pavilyonlarda denizin tadını çıkarılabilir.

– Katrancı Koyu, Fethiye

Sakin bir koy için Katrancı Koyu tercih edilebilir. Fethiye merkeze 17 kilometre uzaklıkta bulunan koya, Fethiye’ye otobüs bileti alıp otogardan kalkan Göcek minibüsleriyle ulaşılıyor. Okaliptüs ve çam ağaçlarıyla çevrili koyda deniz tertemiz. Kumlu, dalgasız ve sığ bir denize sahip olduğu için koy, çocuklu aileler için de ideal. Ayrıca burada kamp alanları da bulunuyor.

– Hisarönü Koyu, Marmaris

Marmaris merkezden 20 kilometre uzaklıkta konumlanan Hisarönü Koyu, bunaltıcı sıcaklarda serinleyebileceğiniz en temiz koylardan. Arkasında bulunan yemyeşil orman sayesinde sunduğu serin hava koşullarının yanında nem oranı da oldukça düşük. Özellikle yazın nemli şehirlerde sıcaktan bunaldıysanız hemen uçak biletinizi alıp bu serin havanın tadını çıkarmalısınız. Ayrıca koyda nem oranı düşük olması sayesinde havanın astım ve kalp rahatsızlığı olanlar için de şifa kaynağı olduğu düşünülüyor. Koyun 700 metrelik kumsalı ise tertemiz deniziyle tüm turistleri kendine hayran bırakıyor.

– Kıdrak Koyu, Fethiye

Fethiye’nin bir diğer tertemiz koyu ise Kıdrak Koyu. Turkuaz renkli pırıl pırıl denize ev sahipliği yapan koy, 2017 yılında tabiat parkı statüsü kazandı. Kızılçam, mersin, pırnal meşesi gibi farklı ağaç türlerini bir arada görebileceğiniz koyda ateş yakmak yasak. Ancak ağaçların altında bulunan kamp alanında bir gece geçirmek keyifli oluyor.

– Kargı Koyu, Datça

Datça merkezden 3 kilometre uzaklıkta olan Kargı Koyu, bölgenin en temiz koylarından biri. Merkeze bu kadar yakın oluşuyla çok sık tercih edilse de doğallığını korumayı başarmış. Etrafını çeviren dağlar rüzgarı kestiği için koy, ılıman bir havaya ve dalgasız denize sahip. Tatlı su ile tuzlu suyun birbirine karışmadığı bir noktada bulunan koyda, doğa yürüyüşlerine de çıkabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA(AA) – AA muhabirinin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından aldığı bilgiye göre, Kurban Bayramı tatilinin başladığı 17 Temmuz Cumartesi günü 9 milyon 223 bin 566 otomobil, 578 bin 750 orta yüklü ticari taşıt, 94 bin 385 otobüs, 359 bin 693 kamyon, 596 bin 842’si kamyon-römork-çekici-yarı römork olmak üzere 10 milyon 853 bin 236 araç trafiğe çıktı.

En fazla aracın trafiğe çıktığı gün, tatilin başladığı 17 Temmuz Cumartesi günü oldu. Bu günü, tatil dönüşlerinin yapıldığı 24 Temmuz Cumartesi izledi. Söz konusu günde 9 milyon 649 bin 843 otomobil, 427 bin 725 orta yüklü ticari taşıt, 86 bin 836 otobüs, 228 bin 604 kamyon, 345 bin 758 kamyon-römork-çekici-yarı römork olmak üzere toplam 10 milyon 738 bin 766 aracın trafiğe çıktığı kayıtlara geçti.

Bu dönemde trafiğe en az aracın çıktığı gün ise Kurban Bayramı’nın ilk günü olan 20 Temmuz Salı oldu. Bu günde 7 milyon 180 bin 632 otomobil, 243 bin 383 orta yüklü ticari taşıt, 61 bin 287 otobüs, 96 bin 126 kamyon, 112 bin 323 kamyon-römork-çekici-yarı römork olmak üzere toplam 7 milyon 693 bin 751 araç trafikte seyir halinde bulundu.

Trafikte en fazla otomobil 24 Temmuz’da görüldü

Söz konusu tatil döneminde trafiğe çıkan otomobillere bakıldığında en fazla yoğunluğun 9 milyon 649 bin 843 ile 24 Temmuz Cumartesi olduğu görüldü.

En az otomobilin trafiğe çıktığı gün ise 7 milyon 180 bin 632 otomobille 20 Temmuz Salı günü oldu.

Otobüs sefer sayılara bakıldığında ise en fazla yoğunluğun 94 bin 385 seferle 17 Temmuz Cumartesi günü olduğu kayıtlara geçti. Bu dönemde en az otobüs seferinin ise 61 bin 287 seferle 20 Temmuz Salı gerçekleştiği görüldü.

KGM’nin işlettiği köprü ve otoyollardan 15,5 milyon araç geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından işletilen köprü ve otoyollardan ise 9 günlük tatilde toplam 15 milyon 518 bin 718 araç geçişi gerçekleşti.

17-25 Temmuz arasında Bolu Dağı Tüneli’nden 636 bin 755, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden 1 milyon 676 bin 307, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden 1 milyon 852 bin 711, otoyollardan ise 11 milyon 352 bin 945 araç geçti.

KGM’nin işlettiği köprü ve otoyollardan en fazla araç geçişinin tatilin başladığı 17 Temmuz Cumartesi günü olduğu görüldü.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Kurban Bayramı süresince KGM’nin işlettiği köprü ve otoyollarda geçişler ücretsiz oldu.

İSTANBUL (AA) – Türkiye, bu Kurban Bayramı'nda da iletişim platformu BiP ile bayramlaşmayı tercih etti.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, arifeyi de kapsayan 5 günlük Kurban Bayramı'nda BiP'le yapılan sesli ve görüntülü görüşme süresi, geçen Ramazan Bayramı'na oranla yüzde 25 arttı.

Bayramda mesajlaşmak için BiP'i tercih eden Türkiye, milyarlarca mesaj göndererek sevdiklerine ulaştı. BiP'e yakın zamanda eklenen 15 kişilik HD kalitede görüşme özelliği sayesinde ise aynı anda daha fazla kişi bu yolla bayramlaşabildi.

Turkcell'liler, bayram boyunca data kullanımında da yine rekor kırdı. Bayram sürecinde data kullanımı 59 milyon 464 bin 207 GB'a ulaştı. En çok data kullanan iller sıralamasında İstanbul ilk sırada yer alırken, İstanbul'u sırasıyla İzmir, Ankara, Muğla, Antalya, Bursa, Mersin, Kocaeli, Balıkesir ve Hatay takip etti.

Son bir yılda tüm mobil ses ve sinyalleşme şebekesinin yeni nesil altyapılara dönüşümünü tamamlayan Turkcell, Kurban Bayramı gibi özel günlerde de müşterilerine esnek altyapı üzerinden en iyi hizmeti sunmaya devam etti. 19-23 Temmuz'da Turkcell'liler, 2 milyar 174 milyon 316 bin 434 dakika konuşurken, bunun en büyük bölümü 508 milyon 409 bin 626 dakika ile bayramın birinci günü gerçekleşti.

İstanbul, 255 milyon 613 bin 805 dakikalık süreyle konuşma trafiğinin en yoğun olduğu birinci il oldu. İstanbul'u; 79 milyon 148 bin 337 dakikayla Ankara ve 67 milyon 245 bin 220 dakikayla İzmir takip etti. En çok konuşan iller sıralamasında İstanbul, İzmir ve Ankara'nın ardından Antalya, Diyarbakır, Bursa, Mersin, Gaziantep, Kocaeli ve Hatay ilk 10 içinde yer aldı.

Turkcell'liler, bu bayramda yurt dışındaki tanıdıkları ve yakınlarıyla 3 milyon 739 bin 509 dakika konuşma gerçekleştirdi. Bayramda Türkiye'deki Turkcell'lilerin en çok arama yaptığı ilk 5 ülke sırasıyla Afganistan, Almanya, Türkmenistan, Belçika ve Fransa oldu.

Bayram boyunca okumayı tercih edenler ise Dergilik platformundan 158 bin 827 adet dergi ve 50 bin 580 adet gazete indirdi.

– Huzurevi sakinleri, bayramı Dijital Bahar odalarında yaşadı

Turkcell'in Mart 2021'de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı himayesinde hayata geçirdiği ve huzurevinde yaşayan büyükleri teknolojiyle buluşturmayı amaçlayan Dijital Bahar Projesi sayesinde huzurevi sakinleri bu bayramda da sevdikleriyle buluştu.

Dijital Bahar teknoloji odalarında akrabalarıyla bayram heyecanını yaşayan huzurevi sakinleri, salgınla birlikte artan iletişim ve sosyalleşme ihtiyacını gidermiş oldu. Ayrıca, Turkcell çalışanları da Dijital Bahar odalarını BiP ile arayarak huzurevinde yaşayanlara dijital bayram ziyaretinde bulundu.

Turkcell, Dijital Bahar Projesi ile huzurevlerinde yaşayan büyüklere dijital olarak istedikleri zaman yakınlarıyla sosyalleşebilmelerine ve Dergilik, TV+ ve fizy gibi uygulamalar ile eğlenceli vakit geçirebilmelerine olanak sağlıyor.