Erdoğan'ın ziyareti Cezayir basınında geniş yer buldu

CEZAYİR (AA) – Devlete ait “El-Mücahid” gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir ziyaretini okuyucularına “Derin ilişkilerin kurulması için anlaşmalar” manşetiyle duyurdu. Ziyaretin iki ülke arasındaki iş birliği ve ticaret hacmine yeni bir ivme kazandırdığını kaydeden gazete, iki liderin belirlediği hedefler doğrultusunda ortak çıkarların geliştirileceğine yer verdi.

“Cezayir-Türkiye himayesinde Libya’da barışın kurulmasına doğru”

“El-Haber” gazetesi de ziyareti ilk sayfadan, “Tebbun ve Erdoğan, Berlin Konferansı sonuç bildirgesinin uygulanmasında anlaştı…Cezayir-Türkiye himayesinde Libya’da barışın kurulmasına doğru” ifadeleriyle aktardı.

“Türkiye-Cezayir..Yeni güç”

“El-Vatan” gazetesi Erdoğan’ın ziyaretini “Cezayir ve Ankara tutumlarda bazı farklılıklara rağmen iki önemli ortak” ifadesiyle manşetten okuyucularına duyururken, “Eş-Şuruk” gazetesi de yine manşetten “Türkiye-Cezayir..Yeni güç” ifadelerini kullandı.

Cezayir Cumhurbaşkanı’nın iki ülke arasında yapılması planlanan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısına katılmak üzere yakında Türkiye’yi ziyaret edeceğine dikkati çeken Eş-Şuruk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Cezayir ile ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz.” sözlerini de okuyucularıyla paylaştı.

“El-Bilad” gazetesi de ziyaretin, Cezayir ile Türkiye’nin Libya konusundaki uzlaşısının bir göstergesi olduğunu yazdı. Gazete Libya’daki çatışmaların sona erdirilmesi için diplomasinin aktifleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gittiği Cezayir’deki temaslarını tamamlayarak, bugün özel uçak “TUR” ile TSİ 12.35’te Gambiya’ya hareket etmişti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

MOSKOVA (AA) – Kremlin Sarayından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Rusya’nın Soçi kentinde görüşeceği belirtildi.

Açıklamada, “Rus-Türk ortaklığının siyasi, ticari ve ekonomik alanlarda çeşitli yönlerinin ele alınması planlanıyor. Suriye, Libya, Afganistan ve Güney Kafkasya’daki durum dahil güncel uluslararası sorunlar konusunda detaylı görüş alışverişinde bulunulacak.” ifadeleri kullanıldı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ile Erdoğan’ın yüz yüze görüşeceğini dün açıklamıştı.

ANKARA(AA) – AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Türkiye genelindeki 204 üniversitedeki 8 milyonun üzerinde öğrenci, 1,5 yıldır çevrim içi yürütülen derslerin ardından yüz yüze eğitim heyecanını yaşıyor.

2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 5 Ekim Salı günü yapılması planlanıyor.

Üniversite kampüslerinde Kovid-19 önlemleri

Yeni akademik yılda üniversitelerdeki derslerin yüzde 40’ı veya herhangi bir dersin yüzde 40’ı uzaktan eğitim yoluyla yapılabilecek. Böylece üniversitelerde harmanlanmış (hibrit) eğitim uygulanabilecek.

Üniversitelerde salgın sürecinde sağlıklı kampüs uygulamalarını içeren ve YÖK, TSE ve Sağlık Bakanlığı tarafından geçen yıl hazırlanan rehber de güncellendi.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte kampüs ve derslik binalarında maske ve mesafe kurallarına uyulması, tıbbi danışmanlık verilebilmesi, dersliklerin havalandırılması, ders saatlerinin sınırlı tutulması, blok ders yapılmaması gibi kurallar da rehberde yer aldı.

2021-2022 akademik yılında sınavların yüz yüze yapılması esas olacak. Bununla birlikte salgının bölgesel ve yerel seyrine göre mücbir durumların varlığında yahut program özelinde yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları tarafından uygun görülmesi koşuluyla çevrim içi sınav uygulamalarından da yararlanılabilecek.

Üniversitelerde dersliklerde, kampüslerde, toplantı salonlarında maskeye, mesafe ve temizliğe dikkat edilecek. Özellikle kapalı alanlarda sürekli maske kullanılacak. Sınıf içinde oturma düzeninde kişiler arası en az 1 metre mesafe korunacak.

Yerleşke içerisindeki yurtların öğrenciler tarafından kullanılması konusunda sosyal ortamlar için de kurallara uygun düzenlemeler yapılacak.

Kampüslerde HES kodu takibi

Üniversite kampüslerinde öğrenciler, öğretim elemanları ve idari personel ile ilgili Kovid-19 verileri, HES kodu üzerinden takip edilecek. Üniversiteler, kendi öğretim elemanları, idari personel ve öğrencileriyle alakalı Kovid-19 aşı, risk, enfekte ya da karantina gibi durumlara ait dijital verileri Sağlık Bakanlığından takip edebilecek. Böylelikle üniversiteler, kendi öğrenci ve öğretim elemanı nüfusuyla ilgili salgının seyrini yakından izleyebilecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile yükseköğretim sistemi içerisindeki öğretim elemanlarının yüzde 88’inin, üniversite öğrencilerinin ise yüzde 65’inin, ikinci doz Kovid-19 aşılarını yaptırdığını açıklamıştı.