Ereğli Belediyespor Paravolley takımı hedef yükseltti

ZONGULDAK (AA) – Oturarak Voleybol (Paravolley) Süper Lig ile Oturarak Voleybol Türkiye Kupası şampiyonu Karadeniz Ereğli Belediyespor Takımı, Avrupa şampiyonluğunu hedefliyor.

Kulübün de başkanı olan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediye tesislerinde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Ereğli Belediye Meclisi kararıyla takımı birer Cumhuriyet altınıyla ödüllendirmek istediklerini söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında Avrupa Kulüpler Şampiyonası'na katılamadıklarını belirten Posbıyık, "Takımımız hem ligde hem de kupada şampiyonluklar elde etti. Bu mücadeleden ötürü oyuncularımızı ve teknik heyetimizi kutluyor, onlarla gurur duyuyoruz. Avrupa Şampiyonası'na katılacaktık ancak salgın nedeniyle organizasyon iptal oldu, gidemedik." diye konuştu.

Lig ve kupa şampiyonluğunun ardından hedef yükselttiklerini dile getiren Posbıyık, "Her zaman bir hedefiniz olmalı. Öğrencilikte, askerlikte, siyasette, ticarette, sporda. Türkiye'de hem lig hem kupa şampiyonluğu yaşadık, artık hedefimizi Avrupa'da şampiyonluk olarak belirledik. Allah yolunuzu açık etsin. Ereğli halkı, ülkemiz sizden Avrupa'da şampiyonluk bekliyor." ifadelerini kullandı.

Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar'ın da yer aldığı programda, oyunculara Cumhuriyet altını hediye edildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türkiye'nin en büyük şeker fabrikalarının başında gelen Türkşeker Ereğli Bahri Dağdaş ve Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikaları, şeker üretiminde rekor kırdı.

Türkşeker'den yapılan açıklamaya göre, Eskişehir ve Ereğli Şeker Fabrikaları, son 22 yılın en uzun soluklu üretim dönemini geçirdi.

Ereğli Şeker Fabrikası, 178 gün süren 2020-2021 üretim döneminde şeker üretimini geçen yıla göre yüzde 17 artırdı. Ereğli Şeker Fabrikası, bu dönemde ürettiği 197 bin 170 ton şeker ile son 22 yılın rekoruna imza attı.

Eskişehir Şeker Fabrikası ise 168 gün süren 2020-2021 üretim döneminde şeker üretimini geçen yıla göre yüzde 15 artırdı. Eskişehir Şeker Fabrikası, bu dönem ürettiği 171 bin 550 ton şeker ile son 22 yılın rekorunu kırdı.

Ereğli Şeker Fabrikası, 2020-2021 döneminde toplam 2 milyar 40 milyon lira, Eskişehir Şeker Fabrikası da 1 milyar 290 milyon lira katma değer oluşturarak bulundukları bölgenin ekonomisine büyük bir katkı sağladı.

ZONGULDAK (AA) – Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bir kişi, köyde satın aldığı evin tadilatını yaparken bulduğu ve tescil ettirdiği tohumları arazisinde çoğaltarak, Türkiye'nin 80 iline gönderiyor.

İlçedeki özel bir demir çelik fabrikasında işçi olarak çalışan Recep Somuncu (47), Çevlik köyünde 2010 yılında satın aldığı 40 dönümlük arazi içerisinde bulunan ahşap evde 15 şişe içerisinde bulduğu tohumları, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (TAGEM) bünyesindeki Tohum Gen Bankası'na gönderdi.

Tohumların, DNA'sı ile oynanmadığı, saf olduğu raporunu alan Somuncu, ilçeye bağlı Bölücek Mahallesi ile Süleymanbeyler köyünde toplam 125 dönüm arazi kiralayarak çoğalttığı ata tohumlarını, Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyor.

Somuncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, buğday, domates, marul, nane, patlıcan, biber, pırasa, fasulye, salatalık üreterek tohumlarını, Türkiye'nin 80 ilindeki çiftçiye ücretsiz ulaştırdığını söyledi.

"Bu faaliyetlerimizi şehir içi ve dışından çok sayıda kişi duyarak bizleri arayarak, tohum talebinde bulundu. Iğdır'dan Van'a kadar pek çok ilimizden arayanlar oldu." diyen Somuncu, şöyle konuştu:

"Önemli olan kim ararsa arasın, 'tohum yok' dememektir. 125 dönüm araziden Türkiye'ye yetecek kadar ata tohumu elde etmeyi hedefliyoruz. Bu iş meraklılarla ilerliyor. Ereğli bu yıl bu sebzeleri tüketecek, ilçeye yetecek kadar sebze üreteceğiz. Sonraki yıllarda ise tüm Türkiye'ye yetecek kadar tohum elde edilecek. Amacımız bu, başarılı olacağız."

Recep Somuncu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarımsal üretime yönelik söylemlerinin çok ciddi olduğunu ve herkesin arazisine, bağ ve bahçesine sahip çıkması gerektiğini belirtti.

– "Bu yılın meyve ve sebze yılı olacağını düşünüyorum"

Tohumların ürün verdiğine dikkati çeken Somuncu, "Bu yılın meyve ve sebze yılı olacağını düşünüyorum. Kiraladığımız alanda ürettiğimiz ürünleri, Ereğli halkı gelerek kendi elleriyle toplayabilecektir. Ereğli Kaymakamımız İsmail Çorumluoğlu ve AK Parti Ereğli İlçe Başkanımız Fatih Çakır da alana gelerek incelemelerde bulundu. Ellerinden gelen desteği de veriyorlar. Hedefimiz, gerekli desteğin verilmesi halinde, ilçede organik sebze ve tohum üretebilecek bir tesis kurmak." diye konuştu.

Somuncu'nun eşi Semiha Somuncu da 15 çeşit ata tohumu üretiminde büyük heyecan yaşadıklarını, kiraladıkları tarım arazilerinde hem ürün hem de tohum elde ettiklerini vurguladı.

Ata tohumlarının, bağışıklık sistemiyle direkt bağı olduğunu söyleyen Somuncu, "Mesela şu anda yediklerimizin tamamının genetiği değiştirilmiştir. İnsan vücuduna şifası yok. Tam tersine bağışıklık sistemimizi zayıflatan yiyeceklerdir ama bu ata tohumlarımızdan üretilen sebzelerimiz, bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir." şeklinde konuştu.