Ereğli'de tescil ettirdiği “ata tohumlarını” üretip 80 ile gönderiyor

ZONGULDAK (AA) – Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bir kişi, köyde satın aldığı evin tadilatını yaparken bulduğu ve tescil ettirdiği tohumları arazisinde çoğaltarak, Türkiye'nin 80 iline gönderiyor.

İlçedeki özel bir demir çelik fabrikasında işçi olarak çalışan Recep Somuncu (47), Çevlik köyünde 2010 yılında satın aldığı 40 dönümlük arazi içerisinde bulunan ahşap evde 15 şişe içerisinde bulduğu tohumları, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (TAGEM) bünyesindeki Tohum Gen Bankası'na gönderdi.

Tohumların, DNA'sı ile oynanmadığı, saf olduğu raporunu alan Somuncu, ilçeye bağlı Bölücek Mahallesi ile Süleymanbeyler köyünde toplam 125 dönüm arazi kiralayarak çoğalttığı ata tohumlarını, Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyor.

Somuncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, buğday, domates, marul, nane, patlıcan, biber, pırasa, fasulye, salatalık üreterek tohumlarını, Türkiye'nin 80 ilindeki çiftçiye ücretsiz ulaştırdığını söyledi.

"Bu faaliyetlerimizi şehir içi ve dışından çok sayıda kişi duyarak bizleri arayarak, tohum talebinde bulundu. Iğdır'dan Van'a kadar pek çok ilimizden arayanlar oldu." diyen Somuncu, şöyle konuştu:

"Önemli olan kim ararsa arasın, 'tohum yok' dememektir. 125 dönüm araziden Türkiye'ye yetecek kadar ata tohumu elde etmeyi hedefliyoruz. Bu iş meraklılarla ilerliyor. Ereğli bu yıl bu sebzeleri tüketecek, ilçeye yetecek kadar sebze üreteceğiz. Sonraki yıllarda ise tüm Türkiye'ye yetecek kadar tohum elde edilecek. Amacımız bu, başarılı olacağız."

Recep Somuncu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarımsal üretime yönelik söylemlerinin çok ciddi olduğunu ve herkesin arazisine, bağ ve bahçesine sahip çıkması gerektiğini belirtti.

– "Bu yılın meyve ve sebze yılı olacağını düşünüyorum"

Tohumların ürün verdiğine dikkati çeken Somuncu, "Bu yılın meyve ve sebze yılı olacağını düşünüyorum. Kiraladığımız alanda ürettiğimiz ürünleri, Ereğli halkı gelerek kendi elleriyle toplayabilecektir. Ereğli Kaymakamımız İsmail Çorumluoğlu ve AK Parti Ereğli İlçe Başkanımız Fatih Çakır da alana gelerek incelemelerde bulundu. Ellerinden gelen desteği de veriyorlar. Hedefimiz, gerekli desteğin verilmesi halinde, ilçede organik sebze ve tohum üretebilecek bir tesis kurmak." diye konuştu.

Somuncu'nun eşi Semiha Somuncu da 15 çeşit ata tohumu üretiminde büyük heyecan yaşadıklarını, kiraladıkları tarım arazilerinde hem ürün hem de tohum elde ettiklerini vurguladı.

Ata tohumlarının, bağışıklık sistemiyle direkt bağı olduğunu söyleyen Somuncu, "Mesela şu anda yediklerimizin tamamının genetiği değiştirilmiştir. İnsan vücuduna şifası yok. Tam tersine bağışıklık sistemimizi zayıflatan yiyeceklerdir ama bu ata tohumlarımızdan üretilen sebzelerimiz, bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir." şeklinde konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türkiye Tohumcular Birliğince (TÜRKTOB) 2016'dan bu yana yürütülen Tohumun İzinde Sosyal Sorumluluk Projesi'nin 5. fazı kapsamında Hatay'da 153 tohum materyali toplandı.

TÜRKTOB'dan yapılan açıklamaya göre, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü öncülüğünde yapılan yerel çeşit tohum toplama çalışmalarında Hatay'ın Samandağ, Yayladağı, Altınözü, Reyhanlı ve Kırıkhan ilçelerinde atalık tohum kullanan küçük aile işletmeleri ziyaret edildi.

Çalışmalar sonucunda buğday, arpa, bakla, mısır, domates, ayçiçeği, hıyar, nohut, patlıcan, karpuz, kavun, pancar, kabak, maydanoz, fasulye, enginar, bezelye, börülce, lahana, bamya, dereotu, tütün, tere, turp, marul, acur, roka, sumak, zahter, kimyon, kişniş ve kekik çeşitlerinden 153 tohum materyali toplandı.

Tohum toplama sırasında yerel çeşit adı, toplandığı yöre (il, ilçe, köy), çiftçi adı, enlem boylam bilgileri çiftçi iletişim bilgileri, ürüne ait önemli özellikler, önemli yetiştirme teknikleri, yerel çeşidin durumunu tanımlayan envanter oluşturuldu.

Toplanan tohumlar temizlik, çimlenme testleri ve uygun nem içeriğine düşürme çalışmaları tamamlandıktan sonra Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tohum gen bankalarına teslim edilecek. Böylelikle Tohumun İzinde Projesi kapsamında toplam 324 çeşit, gen bankalarına kazandırılmış olacak.

BİNGÖL(AA) – Bingöl Sürdürülebilir Kalkınma, Çevre, Gençlik ve Sivil Toplumu Geliştirme Derneği (BİNÇEVDER) Başkanlığını da yürüten Karaaslan, ömrünü doğal yaşamın sürdürülebilmesine adadı.

Yıllardır TEMA Vakfı gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışma yapan 57 yaşındaki Karaaslan, son dönemde kentte üretimi nadiren süren, adını ilk ürünün üretildiği yörede Zazaca “Guldar” olarak bilinen Akdurmuş köyünden alan asırlık domatesin üretimi için uğraş veriyor.

4 yıl önce köy sakinlerinden Hacı Yaşar’dan temin ettiği bir avuç tohum ve ondan kiraladığı Akdurmuş köyünde ve Karşıyaka Mahallesi’ndeki toplam 10 dönüm arazide üretime başlayan Karaaslan, büyük emeklerle 100 milyon tohum, 50 milyon fide, 70 ton domates elde etti.

Tohumlardan elde ettiği fidelerin büyük bölümünü domates üretiminin yaygınlaşması için bölgedeki çiftçilere ücretsiz dağıtan Karaaslan, önümüzdeki aylarda tohum satışına, ilkbaharda ise fide satışına başlamayı hedefliyor.

Sos ve salça yapımında da kullanılan Guldar” cinsi domatesin coğrafi işaret tescili için Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bingöl Üniversitesince başlatılan çalışmalar ise sürüyor.

“Tohum deposu oluşturduk”

Karaaslan, AA muhabirine, Guldar cinsi domatesin ürün alma potansiyelinin yüksek olduğunu belirtti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde doğal beslenmenin öneminin bir kez daha önem kazandığını ifade eden Karaaslan, “4 yıldır bu tohumu kurtarabilmek için tohum deposu oluşturduk. 100 milyonun üzerinde tohum üretimi gerçekleştirdik. Tohumların bir kısmını dağıtarak bir kısmını da yeniden ekerek bu zincirin güçlü şekilde devam etmesine katkı sunduk.” dedi.

Karaaslan, iyi koşullarda bir fidenin 1 kilograma yakın domates verebildiğini dile getirerek, endüstriyel domateslere göre hem tohum verebilen hem de tekrar tohum elde edilebilen, kurutulabilen, salça, sos yapılabilen, vatandaşların sağlıkla tüketebileceği bir ürün olduğunu aktardı.

“Sağlık açısından tercih edilmesi gereken bir ürün”

“Sağlık açısından tercih edilmesi gereken bir ürün. Çünkü besin gen kaynaklarımızda yeri olan bir ürün.” diyen Karaaslan, bazı okullarda öğrencilere bu domatesin üretim aşamalarıyla ilgili uygulamalı eğitim çalışması yaptıklarını belirtti.

Karaaslan, bu domatesin üretiminin Türkiye’de yaygınlaşmasını hedeflediklerini anlatarak, çok nemli bölgeler hariç tüm bölgelerde üretiminin uygun olduğunu kaydetti.

Bu yıl tohum, fide ve domates satışına başlayacağını ifade eden Karaaslan, “Tavsiyem tohumsuz domatesin yenmemesi. Mutlaka içerisinde tohumu olan domatesin yenmesi lazım. Asırlık Guldar domatesi her türlü yemeğe uygun. Meyve niyetine dahi yiyebilirsiniz.” diye konuştu.

​​​​​​​