Ertuğrul Gazi Türbesi'nde ziyaretçi yoğunluğu bitmiyor

BİLECİK (AA) – Bilecik'in Söğüt ilçesinde bulunan Ertuğrul Gazi Türbesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kapalı olmasına rağmen çok sayıda ziyaretçi geliyor.

Salgın öncesi özellikle hafta sonlarında kalabalık görüntüler oluşan bölgeye gelenler, iç kısmına ziyaretçi alınmayan ve Saygı Nöbeti'ne ara verilen türbenin çevresinde dua etti.

Bilecik merkez ve çevre illerden gelen vatandaşlardan birçoğunun maskeli olduğu gözlendi. Görevliler, ziyaretçilere sosyal mesafe kuralına riayet etmeleri konusunda zaman zaman uyarı yaptı.

Ziyaretçilerden Ali Arslan, AA muhabirine, Kocaeli'de yaşadığını ve Kütahya'da askerliğini yapmak için yola çıktığını belirterek şunları söyledi:

"Atalarımızın mezarlığını ziyaret edip onlardan feyz alalım istedik. Atmosferden çok etkilendim. Aslında bugünlerde daha da az kişi olmasını beklerdim. Kalabalık beni daha da heyecanlandırdı. İnsanlarımızın atalarımızı unutmaması beni çok mutlu etti."

Mustafa Yadırgan da İzmir'de özel bir şirkette çalıştığını anlattı.

Buraya gelmeyi çok istediğini dile getiren Yadırgan, "Çok şükür Allah'a bugünleri de gösterdi. Duygulandım, alp elbisesi giymek de nasip oldu." ifadelerini kullandı.

Kocaeli'den motosikletiyle ilçeye gelen Mustafa Yılma ise bu tür tarihi değerlerin unutulmaması gerektiğini belirterek, "Ceddimizi ziyaret etmeye geldik. Motoruma atladım, şimdi buradayım. Çok mutlu oldum." diye konuştu.

– Saygı Nöbeti

TRT ekranlarında yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" dizisinin de etkisiyle ziyaretçi sayısı artan Ertuğrul Gazi Türbesi'nde, 7 Mayıs 2017'den salgının başladığı geçen mart ayına kadar alp kıyafetli askerler tarafından "Saygı Nöbeti" tutuluyordu.

Nöbetlerde, Jandarma Genel Komutanlığı ve Bilecik 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığının katkılarıyla Söğüt Ulaştırma Eğitim Merkez Komutanlığından 9'u uzman çavuş, 4'ü erbaş ve er olmak üzere 13 asker görev alıyor. Valiliğin temin ettiği alp kıyafetlerindeki aksesuarlarda, tarihi misyona uygun malzemeler kullanılıyor. Askerler, sabah 09.00'da başlayan Saygı Nöbeti'nde 19.00'a kadar her saat başında nöbet değişimi yapıyor.

Ziyaretçilerden büyük ilgi gören nöbetlere, normalleşme sürecinde gerekli tedbirler alınarak başlanması bekleniyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KÜTAHYA(AA) – Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek, AA muhabirine, etkinlik kapsamında Hayme Ana’nın kabri başında dua edildiğini söyledi.

Program dolayısıyla gerekli özeni gösterdiklerini, Hayme Ana’ya yakışır bir tören yapmayı hedeflediklerini dile getiren İpek, “Bugün kuruluşun beşiği Domaniç’te, Hayme Ana dualarla yad ediliyor. Bugün burada evlat, ecdat ile buluşuyor. Türk kadınının en görkemli sembolü olan Hayme Ana’yı, bu büyük Türk kadınını, onurla ve gururla anıyoruz.” dedi.

Etkinliklere katılan vatandaşlar, Hayme Ana’nın kabri başında dua ettikten sonra, tören alanına kurulan kıl çadırları ziyaret etti.

HATAY (AA) – Dörtyol ilçesinde Botaş-Dörtyol FSRU Terminali’ndeki Ertuğrul Gazi’nin yanına römorkörler yardımıyla 29 Haziran’da yanaşan Bahama bandıralı Berge Arzew gemisinin, Cezayir’den yüklediği LNG’yi Ertuğrul Gazi’ye aktarımı başarıyla sonuçlandı.

Böylece Berge Arzew, Ertuğrul Gazi’ye 132 bin metreküp LNG nakletti. Ertuğrul Gazi bunu yaklaşık 85 milyon metreküp doğal gaza dönüştürecek.

Nakledilen LNG’yi üzerindeki ünitelerde gazlaştırma özelliğine sahip Ertuğrul Gazi, talebe ve ihtiyaca göre bu gazı kendi deposunda tutabildiği gibi doğal gaz boru hattı sistemine de aktarabilecek.

Öte yandan, nakil işlemini gerçekleştiren Berge Arzew gemisinin saat 22.00’de limandan ayrılması bekleniyor.

Ertuğrul Gazi’nin özellikleri

Geçen yıl Güney Kore’de üretilen ve günlük 28 milyon metreküplük gazlaştırma kapasitesi ile 295 metre boya ve 46 metre ene sahip gemi, 63 metre yükseklikte.

Dünyada gazlaştırma kapasitesi en yüksek gemilerden olan Ertuğrul Gazi’nin LNG depolaması 170 bin, gaz olarak depolama kapasitesi ise 110 milyon metreküp seviyesinde.

Ertuğrul Gazi, 25 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete girmişti.