Erzurum Şehir Hastanesinde suda doğan ilk bebeğe 'Ertuğrul' adı verildi

ERZURUM (AA) – Hastanenin kadın doğum hastalıkları servisinde klinik sorumlusu ve başhekim yardımcısı olan Dr. Öğretim Üyesi Berrin Göktuğ Kadıoğlu ve ekibince dün dünyaya getirilen Ebubekir ve Elif Yağar çiftinin “Ertuğrul” adını verdikleri 3 kilo 200 gram ağırlığındaki oğulları, bu hastanede suda doğum yöntemiyle doğan ilk bebek oldu.

Kadıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bebeğin sağlıklı olduğunu söyledi.

Şehir Hastanesinde yeniliklerle hizmete devam edeceklerini anlatan Kadıoğlu, “Suyun şifa verici özeliği asırlardır biliniyor ve uygulanıyor, buna hidroterapi diyoruz. Tek amacımız gittikçe artan sezaryen oranlarını azaltıp doğum esnasında anne ve bebeğe daha konforlu normal doğum yaşatabilmek.” dedi.

Kadıoğlu, suda doğum proje sürecini başından beri takip ettiklerini belirterek, tecrübeli hekim kadrosuyla ve hastanın da kabul etmesiyle ilk suda doğumu başarıyla gerçekleştirdiklerini aktardı.

Salgının bitmesiyle gebe okulu ve anne otelinde hizmete devam edeceklerini bildiren Kadıoğlu, “Acil sezaryen dışında doğum yönünde bütün tercih hakları annelerin. Normal doğum, suda doğum, ağrısız doğum gibi her türlü hizmeti ekibimizle vermeye hazırız.” diye konuştu.

Doğumu gerçekleştiren doktorlardan Nurcan Yörük de bebeğin 3 kilo 200 gram olarak sağlıklı şekilde dünyaya geldiğini belirterek, “Bizim için de güzel tecrübe oldu, böyle doğumu ilk kez yaptırmanın mutluğunu yaşıyorum.” ifadesini kullandı.

“En mutlu anımı yaşadım”

4 çocuk annesi Elif Yağar da doğum sırasında doktorlara güvendiğini dile getirerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hastane adeta 5 yıldızlı otel havasında. Cumhurbaşkanımızın katkılarıyla buralar çok güzel olmuş. Suda doğum çok güzel geçti, doktorlar doğum öncesi suda rahatlattılar ve çok rahat doğum yaptım. Sağlıklı şekilde oğlum dünyaya geldi. Allah devletimizden, doktorlarımızdan razı olsun. Rabbim devlete zeval vermesin. En mutlu anımızı yaşadık.”

Suda doğumu gebelik kursunda duyduğunu ancak ilk kez yaşadığını dile getiren Yağar, suda doğum yöntemini tüm anne adaylarında tavsiye etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Üst üste ikinci kez Avrupa Şampiyonu olan Ampute Milli Futbol Takımı oyuncuları, tedavi ve takip süreçlerinin yürütüldüğü Ankara Şehir Hastanesi’ndeki sağlık çalışanlarına kupalarıyla teşekkür ziyaretinde bulundu.

Avrupa Şampiyonası’nın finalinde İspanya’yı 6-0 yenerek üst üste ikinci kez şampiyon olan Ampute Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörü Osman Çakmak ve oyuncular, şampiyonluk kupalarıyla birlikte Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi Hastanesi’ndeki sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi

Koordinatör Başhekim Operatör Doktor Aziz Ahmet Surel, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Evren Yaşar, doktorlar ve hastane çalışanları ile tedavi gören hastalar tarafından coşkuyla karşılanan Ampute Milli Futbol Takımı, çocuk hastalarla sohbet etti, sevenleriyle fotoğraf çektirdi.

Teknik direktör Osman Çakmak, hastane önündeki karşılamanın ardından konferans salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Sağlık çalışanlarımıza, devletimize çok şey borçluyuz. Hepimiz birlikte güçlüyüz.” ifadesini kullandı.

“Sağlık çalışanlarımıza minnettarız”

Şampiyonaya giderken hem Dr. Surel hem de Prof. Dr. Yaşar’a kupayla döneceklerine dair söz verdiklerini hatırlatan Çakmak, şampiyonayı namağlup kazandıklarını söyledi.

Çakmak, bu başarının Gaziler Günü’ne denk gelmesinin kendileri için daha da anlamlı olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz hepimiz kardeşiz. Arkadaşlarımla takım olarak mücadele ettik. Türk milleti de ekranları başında bizim için dua etti. Pandemi sürecinde gecesini gündüzüne katan, evine gidemeyen, çocuklarıyla, ailesiyle kucaklaşamayan sağlık çalışanlarımıza minnettarız, hepsine şükranlarımızı sunuyoruz. Biz sahada da dağda da sağlıkta da mücadele ederiz, herkes bizi kıskanıyor çünkü büyüyen bir ülkeyiz.”

“Başarınız bütün hastalarımıza ilham oldu”

Aziz Ahmet Surel ise bütün takımı tebrik ederek, “Emek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Sizin de hastane süreçlerinde burada tanıştığınız çok hastamız var. Bütün genç kardeşlerimize, hastalarımıza sizin bu başarınız, dünyanın zirvesine çıkışınız ilham oldu. Hiçbir engelin inancın önüne geçemeyeceğini gösterdiniz.” dedi.

Konuşmasını yaparken gözyaşlarını tutamayan Surel, “Bizleri çok gururlandırdınız. Bunu tarif etmeye kelimeler yetmez. Bu ülkenin sizin gibi evlatları oldukça sırtı yere gelmez.” diye konuştu.

Prof. Dr. Evren Yaşar da konuşmasında, Ampute Milli Futbol Takımı’nın başarısından duyduğu mutluluğu dile getirerek, onlarla gurur duyduklarını vurguladı.

Törende, sağlık çalışanlarının çocuklarının futbol takımı oyuncuları için hazırladığı video mesajlar da gösterildi. Ayrıca babası hastane çalışanı ve aynı zamanda Bosna Hersek gazisi olan Mihriban isimli çocuk da takım oyuncularına yaptığı resmi hediye etti.

Törenin sonunda Ampute Milli Futbol Takımı, sağlık çalışanlarıyla birlikte kupalarını havaya kaldırdı ve kutlama pastasını kesti.

Muhabir: Burcu Çalık Göçümlü

ANKARA (AA) – Ankara Şehir Hastanesi Genel Hastane Başhekimi Doç. Dr. İhsan Ateş, Turkovac-CoronoVac 3. doz klinik çalışmasına ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bunun randomize kontrollü, çift kör gerçekleştirilecek bir çalışma olduğunu söyledi.

Ateş, “Bu çalışmayla Turkovac ve CoronoVac aşılarının 3. doz, rapel (pekiştirme) dozdaki etkinliklerini kıyaslayacağız. İki doz Sinovac aşısı yapılmış ve üzerinden 2. dozdan itibaren 90 gün geçmiş gönüllüler çalışmaya dahil edilecek.” ifadelerini kullandı.

Çalışmanın çarşamba günü itibarıyla başladığını aktaran Ateş, şunları kaydetti:

“Bugün itibarıyla gönüllü sayımızda artış mevcut. Sayın Bakanımızın Twitter’dan yaptığı paylaşım sonrasında çalışmaya gönüllü katılmak isteyenlerden telefonla çok sayıda talep aldık. Çalışmaya toplam 222 gönüllü alınacak. Her bir kolda 111 gönüllü olmak üzere Turkovac ve CoronoVac aşısının erken ve geç dönemdeki etkinliklerini kıyaslayacağız.”

Ateş, “18-59 yaş grubunda olup 2. doz Sinovac aşısının üzerinden 90 gün geçen gönüllüleri, Ankara Şehir Hastanesi Genel Hastane aşı birimine davet ediyoruz. 0312 552 60 19 numaralı telefonu arayarak randevu alıp gelebilirler.” diye konuştu.