Paz. Tem 21st, 2019

Erzurum'da rahvan at yarışları yapıldı

ERZURUM (AA) – Erzurum'da, Türkiye Federasyonunca düzenlenen Rahvan At Yarışları Türkiye Şampiyonası elemeleri yapıldı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Yakutiye Belediyesinin desteğiyle düzenlenen şampiyona, çeşitli illerinden 46 binicinin katılımıyla Yakutiye ilçesinin Çiftlik Mahallesi'nde bulunan yerleşkede gerçekleştirildi.

Üçlü tay, dörtlü tay, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerindeki yarışlara katılan biniciler, belirlenen kurallar kapsamında dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele etti.

Rahvan Binicilik Asbaşkanı Prof. Dr. Ziya Gökalp Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzurum'un tarih boyunca kültürüne her zaman sahip çıktığını söyledi.

Rahvan At Yarışları Türkiye Şampiyonası'nın Erzurum ayağını gerçekleştirdiklerini belirten Ceylan, şampiyonaya Erzurum'un yanı sıra Aydın, Bitlis ve Mardin gibi Türkiye'nin çeşitli illerinden binicilerin katıldığını ifade etti.

Ceylan, şampiyonada 46 atın yarıştığını kaydederek, "Yarışlarda birincilik, ikincilik ve üçüncülük kazanan atlarımız Bursa'da 3 Kasım'da düzenlenecek Türkiye Şampiyonası'na katılma hakkı elde etti." değerlendirmesinde bulundu.

Yarışlarda dereceye girenler atlar ve sahipleri şöyle:

Üçlü Tay:

1- Artist (Ramiz Romanoğlu)

Dörtlü Tay:

1- Vıuuro (Şehmuz Bakır)

2-Mirhan (Veysi Gerehan)

3-Aziz (Erdi Kaçmaz)

Küçük Orta:

1-Resi (İbrahim Arabul)

2-Gürcü (Hasan Yıldız)

3-Ruket (Refik Öz)

Büyük Orta:

1-Karayel (Yener Koçulu)

2-Başkan (Sefa Gül)

3-Kumandan (Osman Günaydın)

Başaltı:

1-Kadooğlu (Mehmet Dağlı)

2-Pullu (Ramiz Romanoğlu)

3-Hançer (Veysi Gerehan)

Baş:

1-Alabacak (M. Özkan Çelik)

2-Zülfikar (Mehmet Falay)

3-Cino (M.Emin Dönder)

  • Turgutlu'da rahvan at yarışları yapıldı
  • MANİSA (AA) – Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Rahvan Binicilik Asbaşkanı Ziya Gökalp Ceylan, rahvan at yarışı geleneğinin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi.
    Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Turgutlu Belediyesinin iş birliğinde rahvan at yarışları yapıldı.

    Irlamaz Rekreasyon Alanı'nda hazırlanan 800 metrelik kum pistte düzenlenen yarışlara Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinden toplam 180

  • 4. Düziçi Belediyesi Rahvan At Yarışları

  • – Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonunca desteklenen yarışlarda 200’e yakın rahvan at yer aldı