Pts. Eki 21st, 2019

Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Durak'ın yargılandığı dava

– Adana’da, Aytaç Durak’ın da aralarında bulunduğu 53 tutuksuz sanığın, “görevi kötüye kullanma” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi

ADANA (AA) – Adana'da, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın da aralarında bulunduğu 53 tutuksuz sanığın, "görevi kötüye kullanma" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Durak ve diğer sanıklar katılmadı.

Hakim, dava dosyasına eklenen bilgilere göre, sanıklardan İhsan Tepe ve Yusuf Ağdemir’in öldüğünü, Leyla Güven'in ise Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde başka bir suçtan tutuklu bulunduğunu söyledi.

Mahkemede, sanık avukatlarının duruşmaya gelmeyecekleri yönünde mazeret dilekçesi gönderdikleri belirtilerek, duruşma, eksikliklerin giderilmesi için 29 Kasım'a ertelendi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin 19.11.2009 tarih ve 198 sayılı kararıyla eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın, eşi Fahriye Durak'a ait arsayı da kapsayacak şekilde imar plan değişikliği yapılarak, yüksek miktarda rant sağladığı iddiasıyla Durak ile dönemin meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 55 kişi hakkında 2010'da "görevi kötüye kullanma" suçundan dava açılmıştı.

Beşiktaş Kulübünün olağanüstü seçimli genel kurulunda Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlıların yeni başkanı oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Amerikalı müttefiklerimizden beklentimiz, Türkiye'ye verdikleri sözlere bu sefer bağlı kalmalarıdır."

Erdoğan: "Güvenlik bölgesini koruma altına alacağız. Dersimizi çalıştık, planlarımız, projelerimiz tamam. Adımlarımızı buna göre atıyoruz."

Erdoğan: "Terör örgütüyle anlaşmadık, ABD ile anlaştık. Burada birileri saptırma yapıyor, öyle bir şey yok."

Erdoğan: "(120 saat) Buna uyulduğu takdirde ne ala, uyulmadığı takdirde 120 saat bittiği anda tekrar harekatı aynen bırakılan yerden devam ettiririz"