Eski payitaht Edirne'nin tarihi noktalarını “adım adım” gezdiler

EDİRNE (AA) – Edirne'de tarihseverler, "Sporla Tarihe Adım Adım" etkinliği kapsamında eski payitahtın tarihi noktalarını adımladı.

Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğünce kentin tarihi değerlerinin ön plana çıkarılması ve daha iyi anlatılması amacıyla düzenlenen etkinlikte katılımcılar, Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi, Edirne Büyük Sinagogu ve tarihi Kaleiçi semti gibi yerleri, sanat tarihçilerinin bilgilendirmesi eşliğinde gezdi.

Osmanlı'ya yüz yıla yakın başkentlik yapmış kentin tarihi ve kültürel noktalarını adım adım gezen katılımcılara, Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk de eşlik etti.

Soytürk, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, kentin tarihi ve kültürel noktalarına dikkati çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla anlamlı bir etkinlik düzenlendiğini söyledi.

"Sultanlar Şehri, Şehirler Sultanı" olarak anılan kentin önemli bir tarihi mirasa sahip olduğunu vurgulayan Soytürk, "Amacımız Edirne'yi bütün tarihi eserleri ve kültürüyle kentte yaşayanlara tanıtmak. Kadim medeniyetimizdeki eserlere dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu etkinlik kapsamında bir turist edasıyla gezerek yaşadığımız şehirdeki tarihi geçmişe dikkatleri artıracağız." diye konuştu.

Selimiye Camii Külliyesi'nde yer alan Türk İslam Eserleri Müzesi'nde başlayan etkinlik kapsamında katılımcılar, Selimiye Camii, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Çeşmesi, Maarif Su Terazisi, İlhan Koman Evi, Maarif Caddesi Ahşap Evler, Edirne Büyük Sinagogu, Dar'ül Hadis Camii, Meriç ve Tunca köprüleri, Hacı Adil Bey Çeşmesi ve Protokol Evi'ni gezdikten sonra, gezi rotalarını Edirne Kent Ormanı'nda tamamladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

EDİRNE (AA) – Kentin önemli su kaynaklarından Meriç Nehri’nde olduğu gibi Tunca’da da kuraklığın etkisi fark ediliyor.

Yaz kuraklığı ve sulamaya bağlı olarak günden güne debisinde düşüş yaşanan Tunca’nın bazı yerlerinde suyun dibi görülüyor. Nehrin debisi Suakacağı İstasyonu’ndaki ölçümde saniyede 4 metreküpe kadar geriledi.

Nehir boyunca su akşının yavaşladığı ve seviyenin dip konuma geldiği bölümlerde kum adacıkları üzerinde uzamış ot öbekleri oluştu.

Meriç’te de debi düşük

Meriç Nehri’nin debisi de Kirişhane İstasyonu’ndaki ölçüme göre saniyede 58 metreküpe kadar düştü.

Debinin düşmesi ve su seviyesinin azalmasıyla Meriç Nehri yatağında kum adacıkları oluştu. Üzerinde bitkilerin yetiştiği adacıklar, balıkçıl kuşlar ve martıların konar yeri haline geldi.

Taban kumu, suyun sığlığı nedeniyle daha çok görünür oldu. Ortaya çıkan adacıkların kapladığı alan gün geçtikçe genişliyor.

Muhabir: Gökhan Zobar

.w3-content { max-width: 100%; margin: auto;} .w3-tooltip, .w3-display-container {position: relative;} .w3-black, .w3-hover-black:hover { color: #fff!important; background-color: #000!important;} .w3-display-left { position: absolute; top: 50%; left: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(-0%,-50%);} .w3-display-right { position: absolute; top: 50%; right: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(0%,-50%);} .w3-btn, .w3-button {-webkit-touch-callout: none;-webkit-user-select: none; -khtml-user-select: none;-moz-user-select: none; -ms-user-select: none;user-select: none;} .w3-btn, .w3-button {border: none;display: inline-block;outline: 0;padding: 8px 16px;vertical-align: middle;overflow: hidden;text-decoration: none;color: inherit;background-color: inherit;text-align: center;cursor: pointer;white-space: nowrap;}

EDİRNE (AA) – Verimi ve getirisi dolayısıyla kentte “beyaz altın” olarak nitelendirilen çeltiğin hasat edilmesi için biçerdöverler tarlalara girdi.

Dört aylık olgunlaşma sürecinin ardından çeltik tavalarındaki suyun kurutulmasıyla biçim için araziye giden üreticilerin zorlu hasat mesaisinin yaklaşık 45 gün sürmesi bekleniyor.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, Türkiye’nin pirinç ihtiyacının yüzde 44’ünün Edirne’den karşılandığını söyledi.

Kent genelinde yaklaşık 500 bin dönümlük alanda çeltik ekimi yapıldığını belirten Arabacı, üreticilere bol ve bereketli bir hasat sezonu diledi.

Hasadın güzel başladığını ifade eden Arabacı, “Biçim sezonunun başındayız. Genel olarak baktığımızda çeltiklerin görüntüleri güzel duruyor. İlk biçimlerde rekolte iyi gözüküyor. Önümüzdeki günlerde daha belli olacaktır. Bir yıl boyunca bugün beklendi, büyük emekler verildi. Üreticilere güzel bir sezon temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Çeltik Üreticisi Özcan Çetin ise rekoltenin dönüm başına yaklaşık 800 kilo olduğunu dile getirdi.

Erkenci çeşitlerde hasada başladıklarını aktaran Çetin, “Güzel gidiyor. Bu yıl yaşanan olumsuz iklim şartlarına rağmen umutluyuz. İnşallah verimlerimiz de güzel olacak.” dedi.

Servet Çarpık da çeltiğin zor ve meşakkatli bir üretim süreci olduğunu belirterek, “Dönüm başına 750-800 kilogram arası biçiyoruz. Şu an için iyi. Çeltik ekmek emek isteyen bir süreç. Ekimden biçime kadar her gün bir bebek gibi bakıyoruz.” diye konuştu.