Paz. Ara 8th, 2019

Etno Fest Yağlı Güreş Turnuvası

ÜSKÜP (AA) – Makedonya'nın başkenti Üsküp'te "Gelenek devam ediyor" temalı 8. Etno Fest Yağlı Güreş Turnuvası düzenlendi.

Türkiye Güreş Federasyonu ve Dünya Balkan Dernekleri Federasyonunun desteklediği turnuva Eğitim, Kültür, Spor ve Ekoloji Derneği (AKSİ) tarafından yapıldı.

Üsküp'e bağlı Studeniçan köyünde düzenlenen turnuva, Türkiye, Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere farklı ülkelerden yaklaşık 100 güreşçinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Turnuvanın finalinde, Türkiye'den Adem Ustaoğlu ile ev sahibi ülkeden Muhammed Veseli karşı karşıya geldi. Uzun süren mücadelenin ardından Ustaoğlu, rakibini yenerek turnuvanın başpehlivanı oldu.

Turnuvada üçüncülüğü de Türk güreşçi Okan Yavaş elde etti.

Türkiye Güreş Federasyonu Milli Takımlar Genel Koordinatörü Adem Varlık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağlı güreşin Rumeli'den çıkan ve yüzlerce yıldır devam ettirilen bir gelenek olduğunu hatırlatarak, "Ata sporumuz yağlı güreş, milli sporumuz, geleneğimiz, göreneğimiz, her şeyimiz. İşte bu farklı coğrafyada da olsak gönül birliği içinde olduğumuz insanları birbirine bağlayan bir sporumuz." diye konuştu.

Makedonya'da düzenlenen yağlı güreş turnuvasına her yıl destek verdiklerini dile getiren Varlık, "Bu coğrafyada Osmanlı'nın izleri silinmemesi lazım. Buradaki ezan sesinin susmaması gerek. Bayrağın inmemesi lazım. Bütün gayemiz bu." değerlendirmesinde bulundu.

Katılımın her yıl artacağına inandığını ifade eden AKSİ Derneği Başkanı Afet Yaşari ise şunları kaydetti:

"Osmanlı İmparatorluğu'nun gelmesiyle yaklaşık 5 asırdır Üsküp Karşıyaka'da güreş gibi etno geleneği de doğdu. Sivil toplum kuruluşu olarak bunu muhafaza ettik ve etmeye de devam edeceğiz."

ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ ARASI GÜREŞ GRUP MÜSABAKALARI SONA ERDİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında yapılan protokole bağlı olarak Türkiye Güreş Federasyonu ve Din Eğitimi Genel… https://www.instagram.com/p/B5ij-qwDcRT/?igshid=1t2ludbfz1o7t

TÜRKİYE YILDIZLAR SERBEST VE GREKOROMEN GÜREŞ LİGİNİN ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU

Türkiye Serbest ve Yıldızlar Serbest Güreş Liginde şampiyonlar bugün yapılan finallerin ardından belli oldu. Afyon Tınaztepe Spor… https://www.instagram.com/p/B5PsyvGF5IP/?igshid=kkfix48g04op

TÜRKİYE YILDIZLAR GREKOROMEN VE SERBEST GÜREŞ LİG MÜSABAKALARI BAŞLADI

Dün yapılan Minikler birinci ve ikinci lig finallerinin ardından bugünde Yıldızlarda heyecan başladı. Türkiye Yıldızlar Serbest ve Grekoromen… https://www.instagram.com/p/B5M1zZwloag/?igshid=113yuua8ntkoe