Fatih Erbakan babası Necmettin Erbakan'ı anlattı: İnancı ve idealleri uğrunda fedakarlık yaptı

ANKARA (AA) – Eski başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan’ın oğlu ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, vefatının 9’uncu yılında babasının aile yaşantısı, fikirleri ve son anlarını AA muhabirine anlattı.

Erbakan’ın maddi ve manevi kalkınmaya önem verdiğini söyleyen Fatih Erbakan, babasının “önce ahlak ve maneviyat” fikrini topluma aşılamaya çalıştığını belirtti.

Necmettin Erbakan’ın “ahlak ve maneviyat” düsturunu aile hayatında da hakim kıldığını vurgulayan Erbakan, “Aile içinde ve akrabaları arasında her zaman haram ve helal bilincini, ahiret öncelikli yaşamayı, nefse esaret yerine nefis terbiyesini, kuvveti değil hakkı üstün tutmayı tavsiye etti.” dedi.

Erbakan, babasının kendilerine sürekli “Bu dünyada en akıllı insan, Allah’tan en fazla korkan insandır” hatırlatması yaptığını söyledi.

“Erbakan, milletini seven bir adamdı”

Erbakan’ın 54. hükümetteki başbakanlığı döneminde işçilere yüzde 100 zam yaptığını hatırlatan Fatih Erbakan, “Milletini seven bir adamdı. ‘Gerekirse biz hükümet olarak, devlet olarak ceketimizi satacağız, gerekirse zeytin ekmek yiyeceğiz ama bu millete bu kaynağı aktaracağız’ demişti.” açıklamasını yaptı.

Babasının başbakanlığında sol görüşlü mahkumların açlık grevindeki taleplerini kabul ettiğinin altını çizen Erbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aşırı sol görüşlü mahkumların hayatını kurtarıyor. Bu ne demek? Bütün insanlığa, bütün mahlukata karşı şefkat demek. Sadece kendinden olana, kendi dininden olana ve kendi ülkesinden olana değil, 7 milyar insana şefkat ve merhametle yaklaşıyordu. Erbakan Hoca, yalın ayak ekmek dağıtan arabanın peşinde koşan kız çocuğu için canlı yayında ağladı. Bu milletini sevmek, milletinin derdiyle dertlenmek demek.”

Erbakan’ın milletine olan sevgisine işaret eden Fatih Erbakan, “Hayatı boyunca en ağır hakaretlere, haksız eleştirilere ve iftiralara maruz kalmış bir lider, kimseye kişisel tazminat davası açmamış. Bu bir insanın karakterini en güzel şekilde yansıtıyor.” dedi.

“Hastanede rahatsızken bile çalışmalarına devam etti”

Babasının son anlarında kendilerine “ahiret öncelikli” yaşamalarına dair tavsiye verdiğini aktaran Erbakan, “Hastanede rahatsızken bile çalışmalarına devam etti. Milletimizin, İslam aleminin kurtuluşu için çalıştı.” ifadesini kullandı.

Erbakan, babasının merhametli biri olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“İnsanlığı maddi ve manevi anlamda kurtarmak için ülkemizde ve bütün dünyada adaleti, refahı, huzuru ve kul hakkını teminat altına almanız lazım. Bütün bunları yapmak için elinizde güç olması lazım. O güç için de siyaset yapmak lazım. Erbakan Hoca, ‘biz siyaseti inancımızın bir gereği olarak yapıyoruz’ diyordu.

Erbakan Hoca, inancı ve idealleri uğrunda fedakarlık yaptı. 28 Şubat’ta büyük haksızlığa uğradığı halde, ‘biz önemli değiliz yeter ki milletimize bir şey olmasın’ dedi. Bu zulmü ve haksızlığı sinesine çekti. Bu hem şefkatini ve merhametini gösteren bir özellik hem de fedakarlığını gösteriyor.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Türkiye Kurban Bayramı’nı karşılamaya hazırlanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile siyasi parti genel başkanlarının bayram programları belli oldu.

AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayramı ailesiyle geçirecek.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bayramda memleketi Tekirdağ’da olacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise Ankara’da bulunacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bayramı Ankara’da ailesiyle geçirmesi bekleniyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kurban Bayramını Ankara’da karşılayacak.

Kurban Bayramı’nın birinci günü bayram namazının ardından MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş’in mezarını ziyaret edecek Bahçeli’nin daha sonra genel merkezde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini dikkate alarak yakın mesai arkadaşlarıyla bayramlaşması öngörülüyor.

Bahçeli’nin bayram sürecinde de parti genel merkezindeki çalışmalarını sürdürmesi planlanıyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de bayramı İstanbul’daki evinde ailesiyle geçirecek.

Karamollaoğlu Ankara’da olacak

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, bayramda Ankara’da olacak.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, arife günü merhum genel başkan Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabrini ziyaret edecek. Bayramın ilk gününü ise memleketi Eskişehir’in Günyüzü ilçesinde ailesiyle geçirecek.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise bayramı İstanbul’daki evinde geçirecek.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Balıkesir Edremit’teki yazlık evinde olacak.

Uysal Afyonkarahisar’da

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ise memleketi Afyonkarahisar’da bayrama girecek.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, memleketi Aydın’da bulunacak.

HDP Eş Genel başkanları Mithat Sancar Ankara’da, Pervin Buldan ise İstanbul’da olacak.

ANKARA (AA) – Yeniden Refah Partisi, Türk Kızılay tarafından başlatılan kan bağışı kampanyasına destek için 81 ilde tüm teşkilatların katılımıyla kan bağışında bulunacak.

Partiden yapılan açıklamada, 5 Haziran Cuma günü "Kızılay'ın çağrısına ses veriyoruz, 81 ilimizde tüm teşkilatlarımızla kan veriyoruz" mesajıyla başlatılacak kampanya ile kan stoklarının ve kan bağışı konusunda toplumsal duyarlılığın arttırılmasının hedeflendiği bildirildi.

Salgın sürecinde sağlık alanındaki ciddi çalışmalarla olumlu sonuçlar alındığına işaret edilen açıklamada, kan bağışı miktarının düşmesi nedeniyle kan stoklarında azalma meydana gelen Kızılayın kan bağışı için çağrı yaptığı hatırlatıldı.

Yeniden Refah Partisi olarak Kızılayın çağrısına kayıtsız kalınmayacağı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"STK ve Halkla İlişkiler Başkanlığımızın organizasyonunda ve 81 il teşkilatımızın katılımıyla tüm Türkiye'de kan bağışı kampanyası gerçekleştiriyoruz. 5 Haziran 2020 tarihinde başlatacağımız 'Kan Bağışı Kampanyası' ile bir yandan kan stoklarının artırılmasına katkı sağlamayı, diğer yandan kan bağışı konusunda toplumsal duyarlılığı artırmayı ümit ediyoruz. Bu vesileyle tüm teşkilat mensuplarımızın büyük bir katılımla gerçekleştireceği bu kampanyada bütün vatandaşlarımızı da Kızılay kan bağışı noktalarında kan bağışı yapmaya davet ediyoruz."