Fed'den Kovid-19'un ekonomik etkilerine karşı 'tüm araçları kullanma' kararlılığı

WASHINGTON (AA) – ABD Merkez Bankası (Fed), Başkan Jerome Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde, Kovid-19 ile Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Gözetimi Yasası’na ilişkin yapacağı sunumun metnini yayımladı.

Powell, sunumunda, virüsün yayılmasını kontrol altına almak amacıyla hayata geçirilen güçlü önlemlerin, ekonomik faaliyeti önemli ölçüde sınırlandırdığını bildirdi.

Üretimde düşüş, işsizlik oranında ise keskin bir artış olduğuna işaret eden Powell, söz konusu ekonomik gerilemenin, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en kötü durgunluk olduğunu aktardı.

Faiz oranını mevcut seviyede tutma sinyali

Powell, salgının ortaya çıkmasından bu yana 20 milyondan fazla kişinin işini kaybettiğini belirterek, salgının aynı zamanda finanasal piyasalar üzerinde de baskı yarattığını ve ekonomideki kredi akışını bozduğunu ifade etti.

Fed’in, Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı finansal sistemin istikrarının yanı sıra maksimum istihdam ve fiyat istikrarını sağlamaya yönelik hareket ettiğini anımsatan Powell, “Bu eylemlerin daha geniş bir kamu sektörü müdahalesinin sadece bir parçası olduğunun farkında olsak da ekonomiyi bu zorlu zamanda desteklemek için tüm araçlarımızı kullanmakta kararlıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Powell, Kovid-19 salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında, politika faiz oranını neredeyse sıfıra indirdiklerini hatırlatarak, ekonominin bu yaşananları atlattığından emin olana ve maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerini sağlayana kadar, faiz oranlarını bu seviyede tutmayı düşündüklerini kaydetti.

Fed’in bu süreçte ekonomiyi desteklemeye yönelik hayata geçirdiği diğer uygulamalara da değinen Powell, bankanın son bir kaç ayda hızlı bir şekilde benzeri görülmemiş adımlar attığını aktardı.

Muhabir: Dilara Zengin

Sağlık Bakanı Koca: "İyileşen sayısı 120 bini geçti.Yoğun bakım desteğine ihtiyaç azalmaya devam ediyor. Başarı, 83 milyonun gösterdiği uyumun sonucu"

Son 24 saatte 1321 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 120 bin 15 oldu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile telefonda görüştü.

Erdoğan-Said görüşmesinde Kovid-19 ile mücadele başta olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 121 artışla 36 bin 914'e yükseldi.

  • Fransa'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 28 bin 432'ye yükseldi - - Ülkede son 24 saatte 65 kişi yaşamını yitirdi Daha fazlasını oku »Fransa'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 28 bin 432'ye yükseldi
  • Yemen hükümeti Sana'yı Kovid-19 salgını nedeniyle afet bölgesi ilan etti - ADEN (AA) - Yemen Sağlık Bakanlığı, İran destekli Husilerin işgali altındaki başkent Sana'yı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle afet bölgesi ilan etti. Yemen'de meşru hükümete bağlı Sağlık Bakanlığı Vekili Abdurragib el-Hayderi, Twitter hesabından, "Sana yaralı ve iki felaketin içinde" başlığıyla yayımladığı açıklamada, Sana'nın Kovid-19'un yayılması nedeniyle afet bölgesi olduğunu, şehirde tehlike çanlarının çaldığını belirtti. Sana'dan gelen haberlerin Kovid-19 vakalarının ve bunun sonucu ölümlerin korkunç bir şekilde arttığına işaret ettiğini kaydeden Hayderi, "Yıllardır hükümetle savaşan Husiler, Sana'daki bu gelişmeler karşısında suskunluğunu koruyor." ifadelerini kullandı. Konuyla alakalı Husilerden açıklama yapılmadı. Husiler, Sana'daki Kovid-19 salgınına ilişkin pek açıklama yapmıyor. Son olarak 16… Daha fazlasını oku »Yemen hükümeti Sana'yı Kovid-19 salgını nedeniyle afet bölgesi ilan etti
Etiketler: