“Fehim Paşa Konağı” üniversiteliler için kampüste sahnelendi

KONYA (AA) – Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulunun imzaladığı iş birliği protokolüyle hayata geçirilen "Sanat Kampüste" etkinliği kapsamında, Konya Devlet Tiyatrosu (KDT), Selçuk Üniversitesinde (SÜ) ilk oyununu öğrencilerin beğenisine sundu.

KDT, Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Sahnesi'ni dolduran üniversitelilere "Fehim Paşa Konağı" oyunuyla "merhaba" dedi.

Turgut Özakman'ın yazdığı, Rejisör Bengisu Gürbüzer Doğru'nun sahneye uyarladığı "Fehim Paşa Konağı", 1908 yılında geçiyor.

Oyun, dönemin ünlü kabadayılarından Rasim Baba'nın oğlu Yusuf’un, Fehim Paşa'nın kızı Mihriban'a gönlünü kaptırarak kara sevdaya düşmesiyle Fehim Paşa Konağı'nda yaşanan heyecanlı ve eğlenceli günleri anlatıyor.

– "Öğrencileri tiyatro salonunda görmek bizim için çok özel"

KDT Müdürü Doğan Doğru, oyun öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu arasında imzalanan iş birliği protokolünden dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Salonun neredeyse tamamının dolduğunu belirten Doğru, "Öğrencilerin katılımı çok yoğun. Okullar yeni tatil olmuşken bu kadar yoğunluk varsa, açıkken ne kadar yoğunluk olur düşünemiyoruz." dedi.

Doğru, etkinliği 12 pilot bölge arasında ilk uygulayan tiyatronun KDT olduğunu dile getirdi.

Bu tür uygulamaların devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayan Doğru, "Öğrencilerimizi ve vatandaşlarımızı tiyatro salonlarında görmek bizim için çok özel. Bu kapsamda biz de kendi sorumluluklarımızı biliyoruz. Bir tiyatro eseri aynı zamanda bir kitaptır. O nedenle bu projenin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Çok güzel bir faaliyet." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KONYA (AA) – Bozkır ilçesine bağlı Üçpınar Mahallesi’nde polis ve jandarma ekiplerinin arama tarama faaliyeti sırasında saklandığı mezarlıkta yakalanarak emniyete götürülen Mehmet Altun’un burada verdiği ifadeye ulaşıldı.

Katil zanlısı Altun, Dedeoğulları ailesinin evine giderken tanınmamak için cerrahi maske kullandığını anlattı.

Kapıyı açanlara kendisini belediye memuru olarak tanıttığını belirten Altun, “Belediye memuru olduğumu söyleyince aile bahçede toplandı. Maskemi çıkarınca beni tanıdılar ancak silahı görünce bir şey yapamadılar.” ifadelerini kullandı.

Altun, şu iddialarda bulundu:

“Dedeoğulları ailesinden mayıs ayında iki aile arasında çıkan ve 6 kişinin tutuklandığı kavga nedeniyle bulundukları şikayetten vazgeçmelerini istedim, tartışma çıktı. Aile üyeleri üzerime yürüyünce cinayetleri işledim. Ailemin olayla ilgili hiçbir suçu yok.”

Katil zanlısı Altun’un ifadesinde “Evi ateşe vermek istememin sebebi de kamera kayıt cihazını yakıp arkamda delil bırakmamaktı.” dediği öğrenildi.

Altun’un olaydan sonra kaçtığı Bozkır ilçesi kırsalında yakalanmamak için sürekli yer değiştirdiği ve ağaç diplerinde gizlendiği belirtildi.

KONYA (AA) – Konya Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Meram ilçesinde 30 Temmuz’da aynı aileden 7 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili Başsavcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında olayın faili olduğu değerlendirilen şüphelinin, Bozkır ilçesi kırsalında yakalandığı bildirildi.

Zanlı Altun’un, ilçeye bağlı Üçpınar Mahallesi’ndeki saklandığı mezarlıkta yakalandığı öğrenildi.

Konya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada ise “Meram ilçemizde 30.07.2021 tarihinde 7 vatandaşımızı vahşice katleden fail Mehmet Altun, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Bölge Özel Harekat birimlerimizin koordineli ve etkin çalışmaları neticesinde saklandığı yerde sağ olarak yakalanmıştır.” ifadelerine yer verildi.