FETÖ mensuplarının hücre evlerindeki 'uzaktan tedavi' yöntemleri deşifre edildi

GAZİANTEP (AA) – Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Gaziantep’te yakalanan Abdulkadir Ç. hakkında hazırlanan iddianame, Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

“Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’a muhalefet” suçlarından 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamede örgüt hakkında bilgiler yer aldı.

FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanmasında “gaybubet evleri” olarak bilinen hücre evlerine ilişkin bilgilerin aktarıldığı iddianamede, “eve ait tüm faturaların kesinlikle ev sahibinin adına olacağı, evde ne için tek başına kalındığına dair bir senaryonun belirleneceği, kira/aidat/yakıt gibi şeylerin hiçbir şekilde aksatılmayacağı, mümkünse tüm giderlerin elden peşin verileceği, banka hesabı kullanılacaksa başkasının T.C. kimlik numarası üzerinden işlem yapılacağı, açık/patates hat olarak tabir edilen hatların kullanılacağı ve bu hat ile kesinlikle akraba/eş/dost aranmayacağı, ev dışına çıkıldığında fiziki görünümlerin değiştirilmesine dikkat edileceği” gibi tedbirlerin uygulandığı kaydedildi.

Hücre evlerindeki FETÖ’cülerin yakalanmamak için hastaneye gitmeyip “şifahane” adı verilen formu doldurduğu ve örgüt mensubu doktorun bu formdaki bilgilerle reçete yazdığı ifade edilen iddianamede, örgüt mensubu ile doktor arasındaki iletişimi sağlayanlara da “şifacı” adı verildiği belirtildi.

Örgüt mensuplarının sürekli farklı telefon uygulamalarıyla iletişim sağladığı anlatılan iddianamede, bu programlar üzerinden “rehberlik faaliyetleri” kapsamında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in konuşmalarının dökümünün gönderildiği, “hukuki notlar” kapsamında yakalanmaları durumunda hangi yolların izleneceği gibi bilgilerin yer aldığı, “bilişim notları”nda da telefonda gizlilik konusunda yapılması gerekenlerin bulunduğu tespiti yer aldı.

“FETÖ’nün bilişimcisi” sosyal medyada

Örgütün sosyal medyada aktif olduğu belirtilen iddianamede şu bilgilere de yer verildi:

“Örgüt içerisinde ‘bilişimci’ olarak faaliyet yürüten şahsın, örgüt içerisinde kullanılan gizli haberleşme programlarının aktarımını ve kurulumunu sağlayıp sosyal medya platformlarındaki (hazır bulunan) sahte hesapları ile KHK’lar kapsamında ihraç edilen ve tutuklanan örgüt üyesi şahısların çocuklarının ve eşlerinin fotoğraflarını yayımlayarak sosyal medya üzerinde gündem yaratacak paylaşımlar yapmakla görevli olduğu tespit edildi.”

“FETÖ’nün varlığını korumak, örgütten kopmaları engellemek, üyeler arasındaki moral motivasyonu arttırmak, üyelerin gereksinimlerini karşılamak” amacıyla faaliyetlerine devam ettiği bildirilen iddianamede, Abdülkadir Ç’nin de bu kapsamda örgüt faaliyetlerinde aktif şekilde rol aldığı, emniyet mahrem yapılanmasında faaliyet gösteren örgüt üyelerine ve cezaevinde tutuklu bulunan örgüt üyelerinin eşlerine para dağıtımında bulunduğu kaydedildi.

Yürütülen soruşturmada teknik ve fiziki takip yapıldığı, örgütün para transfer yöntemlerinin deşifre edildiği bilgisine ve bazı tape kayıtlarına da yer verilen iddianamede, “Yapılan araştırmalar neticesinde FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Doğu Anadolu Bölgesi Emniyet Mahrem Yapılanması’nın (Lise) güncel hiyerarşik örgüt şeması deşifre edilmiştir.” denildi.

Erzurum 3. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ üyeliği suçundan verilen 6 yıl 10 ay 15 gün cezası Yargıtay aşamasında olan eski öğretmen Abdulkadir Ç, tahliyesinin ardından faaliyetlerine devam ettiği iddiasıyla 26 Mayıs’ta Gaziantep’te düzenlenen operasyonla yakalanıp tutuklanmıştı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “gaybubet” olarak adlandırılan hücre evlerine bugüne kadar düzenlenen 265 operasyonla 4 bin 15 örgüt mensubu yakalandı.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından örgüt üyelerinin yakalanmasına yönelik düzenlenen operasyonlar sürüyor.

Güvenlik güçlerince örgüt üyelerinin saklandığı “gaybubet” olarak adlandırılan hücre evlerinin belirlenmesine yönelik çalışmalara devam ediliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bugüne kadar belirlenen çok sayıda hücre evine 265 operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 4 bin 15 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 2 bin 390’ı tutuklandı, 1322’si hakkında adli kontrole hükmedildi, 303’ü serbest bırakıldı.

Hücre evinde yakalananlar

FETÖ’nün yargı yapılanmasına yönelik toplantıları organize eden eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreteri ve Yargıtay üyesi Mehmet Kaya da Çanakkale’de hücre evinde yakalandı.

Örgütün güncel yapılanma ile gaybubet evleri sorumlusu olduğu ve hücre evlerinde saklananlara finansal destek sağladığı tespit edilen Mehmet Biricik, İstanbul’daki hücre evinde gözaltına alındı. Ayrıca hücre evlerinde yakalananlar arasında sözde Afrika yapılanması kurucusu İbrahim Tatar, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Selman Gülen de bulunuyor.

“Gaybubet”e modern mağara benzetmesi

Yürütülen soruşturmalar ve açılan davalarda elde edilen delillere göre ise FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, örgüt mensuplarının deşifre olmadan saklanmalarına yönelik önlemler alınmasını talep etti. Gülen, “gaybubet” adı verilen hücre evlerinde saklanmaya devam edilmesi gerektiğini de belirtti.

“Falcon” uygulaması üzerinden gönderilen bir mesajda da örgüt elebaşı Gülen’in “Yurt dışına geçecek arkadaşlar kesinlikle risk almadan gaybubete devam etsinler.” emri verdiği tespit edildi.

Örgüt, “gaybubet” adındaki hücre evlerini “modern mağara” olarak nitelendiriyor. Mesajlarda, hücre evlerinde saklanmanın ibadet sayılacağı belirtiliyor. Bu konuyla ilgili gönderilen bir mesajda, “Gaybubette geçirdiğimiz her dakika, bir gün ibadet yerine geçiyor.” ifadelesi yer aldı.

Muhabir: Kemal Karadağ

ANKARA (AA) – Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içeresinde faaliyet gösterdikleri tespit edilen ve haklarında yakalama kararı bulunan 12 zanlının yakalanması için Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Ankara merkezli 5 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 7 zanlı yakalandı.

Zanlıların emniyetteki işlemlerinin sürdüğü, firari zanlıların yakalanması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Muhabir: Cankut Taşdan