Fibabanka bu yıl yüzde 20 büyüme hedefliyor

İSTANBUL (AA) – Fibabanka, 2021 yılı için yüzde 20 büyüme ve müşteri sayısında ise 3-4 yıl içinde 10 milyona ulaşmayı hedeflediğini duyurdu.

Fibabanka açıklamasına göre, Banka, 2020 yılında müşteri sayısını yüzde 27 artışla 2,2 milyonun üzerine taşıyarak sürdürülebilir kar ile istikrarlı bir büyüme yakaladı. 2020 yılı 3’üncü çeyrek sonu itibariyle 178,6 milyon TL net kara ulaşan Fibabanka, 2021 yılında yüzde 20 büyüme ve müşteri sayısında ise 3-4 yıl içinde 10 milyona ulaşmayı hedefliyor.

​​​​​​​Açıklamada görüşlerine yer verilen Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert, perakende sektörünün önde gelen markalarıyla yapılan iş birliklerinden oldukça olumlu geri dönüşler aldıklarını bildirdi.

Mert, "Amacımız; perakende sektöründe yapmış olduğumuz gibi öncelikli sektörlerle iş birlikleri gerçekleştirerek müşteri tabanımızı yaygınlaştırmak ve daha çok müşteriye ulaşmak. Öte yandan artık kurumların büyüme hedeflerinde teknoloji büyük önem taşıyor. Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için sektör fark etmeksizin teknolojik alt yapınızın bu hedefe cevap verebiliyor olması gerekiyor. Biz de hedeflerimizi Banka’nın dijital banka olma yolundaki dönüşümünden taviz vermeden gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda yatırımlarımızı da ağırlıklı olarak teknoloji ve veri yönetimi alanında gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz." İfadelerini kullandı.

Bankacılık sektöründe dijitalleşmenin önemine değinen Mert, "Çağımız teknoloji, dijitalleşme çağı ve hedeflerimizi konvansiyonel bankacılıkla değil tam dijitalleşme ile gerçekleştireceğiz. Fiziksel yatırımlar yerine teknolojik yatırımlar yapmaya odaklanıyoruz. Dijital dünyaya bakış açımızdaki temel farklılıklarımızdan biri Fintek ve Start Up dünyasına yatırım yapma kararı almış olmamız. Bu doğrultuda; 2018 yılı nisan ayında yüzde 100 Fibabanka iştiraki olan Finberg’i kurduk. Klasik bir VC’nin (Risk Sermayesinin) aksine, Finberg ile yaptığımız tüm yatırımlardaki temel amacımız başta Fibabanka olmak üzere, Fiba Grubu’nun tüm şirketlerine değer sağlayabilecek ve bu şirketlerle birlikte iş geliştirerek büyüyecek girişimlere odaklanmak. Yine bu girişimlerin, Finberg ekosistemi ile uyumu da üzerinde durduğumuz bir başka nokta." açıklamasında bulundu.

– "Tüketicilerin otomobil alımlarını finanse edeceğimiz modeller üzerinde çalışıyoruz"

Şimdilik Finberg’in yaklaşık fon büyüklüğünün 100 milyon TL seviyesinde olduğu bilgisini paylaşan Ömer Mert, şunları kaydetti:

"Zaman içerisinde bu fon büyüklüğünü stratejimiz çerçevesinde artırmayı planlıyoruz. Finberg ile her türlü finansal ürün ve hizmetleri, girişimleri kanalıyla müşterilere ulaştırmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken bir sektör ayrımı yapmıyoruz ancak stratejimize uygun olarak yatırım ya da iş ortaklığı yaptığımız girişimler genelde fintek ve e-ticaret siteleri oluyor. Örneğin, yatırımlarımızdan bulut tabanlı bir ön muhasebe yazılımı olan BizimHesap sayesinde, bugün binlerce KOBİ sadece birkaç tıkla Bankamızdan KOBİ kredisine başvurabiliyor. Yine 2. el otomobillerin yönetim, satış ve ilan platformlarına sahip olan GarajSepeti ile de tüketicilerin otomobil alımlarını finanse edeceğimiz modeller üzerinde çalışıyoruz. Müşterilerimizin 7/24 EFT yapmalarını sağlayan 'Nöbetçi Transfer' ürünü ve Vatan Bilgisayar iş birliğiyle Fibabanka kredisi kullananların taksit ödemelerini mağazalardan yapmasını sağlayan teknolojik geliştirmeler, Finberg yatırımlarından Birleşik Ödeme Sistemleri A.Ş. tarafından ortaya kondu."

Ömer Mert, teknolojik altyapı yatırımlarına değinerek, değerlendirmesine şöyle devam etti:

"Dünyadaki gelişmelere paralel olarak büyük veri ve veri bilimi teknoloji alt yapısına yatırım yaptık. Strateji, planlama, kredi riski yönetimi, sahtekarlık önleme gibi diğer kritik süreçler için kullanılan karar destek sistemlerini de yeni veri altyapısının sağladığı gerçek zamanlı veri ile geliştirdik. Bu doğrultuda; 2019’da Banka içinde Veri Dönüşümü programını başlattık ve veriye dayalı karar verme süreçlerini hızlandıracak sistemler kurduk. Bir yandan da verimliliğimizi artırmak için iş birimlerimizin bilgi teknoloji ekiplerine olan bağımlılığını azaltacak yeni nesil iş zekası araçları aldık. Bu konudaki odağımızı Veri Yönetimi Ofisini kurarak pekiştirdik. Bu Ofis, ileri analitikten veri yönetimine kadar veriyle ilgili ekipleri tek bir çatı altında toplayarak yarattığı sinerji ile bize rekabet avantajı kazandırdı. Oluşturduğumuz merkezi ekibin yanı sıra 2020 yılında, Banka genelinde yaygınlaştırmaya başladığımız yetkinlik geliştirme inisiyatifleri ile veri okuryazarlığımızı artırarak müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini hızlı ve en uygun şekilde karşılamaya devam ettik."

– "Yeni nesil döviz alım satım hizmeti olan FibaFX’i hayata geçirdik"

Fibabanka olarak, Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarını da geliştirmeye devam ettiklerini ve müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik yeni hizmetler sunduklarını belirten Mert, şunları kaydetti:

"Yakın zamanda, mobil ve internet bankacılığı kanallarımız üzerinden yeni nesil döviz alım satım hizmeti olan FibaFX’i hayata geçirdik. Fibabanka bireysel müşterileri, döviz ve kıymetli maden alım satım işlemlerini Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarında yer alan FibaFX hizmeti ile çok avantajlı kurlarla ve güvenli bir şekilde, 5 gün 24 saat canlı fiyatlarla gerçekleştirebiliyor. Diğer yandan Kiraz Hesap yine ön plana çıkan ürünlerimiz arasında yer alıyor. 'TL, USD, EUR, GBP, Altın (XAU) ve Gümüş (XAG)' para birimlerinden açılabilen Kiraz Hesap ile birikimleri gecelik vadeli mevduatta günden güne değerlendirme ve tüm bankacılık işlemlerini hızlıca gerçekleştirme imkanı sunuyoruz. Yüksek tutarda bakiyesi olan müşterilerimize özel yepyeni bir hesap türü olan Kiraz Plus’ta da Kiraz Hesap’ın günlük kullanım avantajı ile vadeli mevduat ürününü birleştirdik."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Teknolojik alt yapısı ile müşterilerine ve sektöre değer katan çözümler geliştiren Fibabanka ve sermaye piyasalarının köklü kuruluşu Oyak Yatırım iş birliğinde FibaBorsa kullanıma açıldı.

Fibabanka açıklamasına göre, Banka, teknolojik alt yapısıyla bankacılık lisansı olan bir teknoloji şirketi gibi çalışırken, müşterilerine “kesintisiz, hızlı ve yerinde” bankacılık hizmetleri sunmaya devam ediyor. Bu doğrultuda Fibabanka, Oyak Yatırım iş birliğiyle dijital yatırımlarına FibaBorsa’yı ekledi.

Fibabanka müşterileri, dijital kanallarda yer alan "Yatırımlar" menüsünden FibaBorsa’ya kolay ve hızlıca ulaşabiliyorlar. Yatırımcılar takip etmek istedikleri hisse senetlerinin listesini oluşturabiliyor, "Piyasalar" sekmesinden canlı fiyatları ücretsiz görerek Borsa İstanbul’da işlem gören tüm hisse senetlerinde alım satım işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert, "Müşterilerimize tek bir uygulamadan sunduğumuz geniş yatırım ürünleri yelpazemize Borsa İstanbul işlemlerini de ekledik. Böylece müşterilerimiz, Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımızdan ulaşılabilecekleri FibaBorsa ile hisse senetlerindeki fırsatları değerlendirebilecekler. Müşterilerimizin, birikimlerini Kiraz Hesap’la sürekli değerlendirebildiği, diledikleri an diledikleri yatırım ürününde basit, anlaşılır ve hızla işlem yapabilecekleri, eksiksiz bir yatırım ekosistemi sunmaktan gurur duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde de Fibabanka olarak müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıran, yatırımlarını en iyi şekilde yönetmelerini sağlayacak yenilikler sunmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Oyak Yatırım Genel Müdürü Erkan Ünal ise yenilikçi vizyon ve kaliteli hizmet anlayışlarıyla odak noktaları olan müşterilere sundukları ürün ve hizmetleri istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Dijitalleşmenin ön planda olduğu günümüzde, misyonumuz gereği ürün ve hizmetlerimizi yatırımcılara sunarken teknolojiyi de ön planda tutuyoruz. Oyak Yatırım olarak Fibabanka ile gerçekleştirdiğimiz entegre sistemimiz sayesinde Fibabanka müşterileri FibaBorsa üzerinden kolayca yatırım hesabı açarak emir iletimlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Önümüzdeki dönemde de farklı ürün ve hizmetler sunarak yatırımcılarımıza ve sermaye piyasalarına değer katmaya devam edeceğiz."

– FibaBorsa hakkında

Öte yandan açıklamaya göre, kullanıcılar, Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarındaki ‘Yatırımlar’ menüsünden hisse senedi hesap açılış işlemlerini gerçekleştirebiliyor ve yine ‘FibaBorsa İşlemleri’nin altında bulunan "OYAK Yatırım Hesabı’na Transfer" menüsünden para transferi yapabiliyor. Hesap açılış işlemleri tamamlandıktan sonra hisse senedi alım satımına hızlı ve kolayca başlayabiliyor. Kiraz Hesap’tan 7 gün 24 saat "OYAK Yatırım’ hesaplarına para transferi yapabiliyor ve hesaplarında kalan bakiye üzerinden faiz kazanabiliyor.

Yurt içi hisse senetlerinde canlı fiyatlar sunan FibaBorsa, hızlı ve kolay işlem yapma, limit, piyasa ve piyasadan limite emri bırakma gibi avantajlarıyla öne çıkıyor. FibaBorsa’ya, başka platformlara giriş yapmadan, Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarından geçiş yapılabiliyor.

İSTANBUL (AA) – Fibabanka, yılın ilk yarısında 173,3 milyon lira dönem net kârı elde etti.

Fibabanka'dan 2. çeyrek finansal sonuçlara ilişkin yapılan açıklama göre, banka, ilk yarıda 180 milyon lira vergi öncesi ve 173,3 milyon lira vergi sonrası net kâr sağladı.

Bankanın net kredi portföy büyüklüğü 20 milyar lira olurken, kredilerin toplam aktifler içindeki payı yüzde 66 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde, toplam pasiflerin yüzde 66’sını oluşturan müşteri mevduatı ise yüzde 21 artışla 20,2 milyar TL seviyesine yükseldi.

Güçlü sermaye odağını korumaya devam eden Fibabanka’nın 3haziran sonu itibarıyla sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 20,4 seviyesinde gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fibabanka Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mert, Fibabanka’nın finans ve teknoloji alanlarında sahip olduğu güçlü kaslarla bankacılık hizmetlerini aynı potada erittiklerini belirtti.

Mert, müşterilerin dijitalleşen dünyadaki yeni bankacılık ihtiyaçlarını keşfedip, hızla karşılamak üzere benzersiz bir bankacılık deneyimi sunmayı hedeflediklerini kaydetti.

Teknolojiye olan hakimiyetleri ile finansal ihtiyaçlara yönelik kişiye özel dijital çözümler ürettiklerini bildiren Mert, "Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz yatırımlar, sunduğumuz ürün ve hizmetlerle paydaşlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığını ön planda tutarak 2021 yılının ikinci çeyreğini de başarılı bir performansla tamamladık." ifadelerini kullandı.