Filistinli küçük kız, salgın sürecinde evde ürettiği takı ve aksesuarlarla iş hayatına atılmaya hazırlanıyor

Batı Şeria’daki Nablus’un Deyr Şeref mahallesindeki evinde, kızlar için takılar, kız çocuk süsleri, çocuk takımları, araç aksesuarları ve anahtarlıklar yaparak adını duyuran sekizinci sınıf öğrencisi Nasır, ürünlerini sergilemek ve satışa çıkarmak için kendi mağazasını açmayı arzuluyor.

Okuldan dönüp işe başlıyor

Okuldan döndükten sonra müşterilerinin siparişlerini hazırlamak için çantasını bir kenara bırakarak işe koyulan Nasır, ders çalışmanın da ihmal edilmemesi gereken bir sorumluluk olduğunun farkında.

Nasır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Küçüklüğümden beri boncuklara büyük bir ilgim var. Kovid-19 virüsü nedeniyle eve kapanınca zamanımı kendi takılarımı yapmak için değerlendirdim.” dedi.

Küçüklükten beri ilgi duyduğu ve hayalini kurduğu projeyi gerçekleştirmeye karar verdiğini belirten Nasır, pandemi sürecinde basit aletlerle önce kendisine ve akrabalarına takılar yapmaya başladığını ifade etti.

Daha ileri kurslara katılarak kendimi geliştirmek istiyorum

Nasır, “Kendimi günden güne geliştirdim. Daha sonra Nablus’ta yeni başlayanlar için boncuktan takı yapımına yönelik bir eğitim kursuna katıldım.” dedi.

Takılarını tanıtmak için sosyal medya sitelerinde paylaştığını, kendi sayfasını oluşturduğunu, büyük ilgi gören ürünlerini sergilemeye başladığını aktaran Rezzan Nasır, “Hayal gücümün yanı sıra müşterilerin istediklerine göre süs eşyaları yapıyorum. Daha ileri kurslar alarak kendimi geliştirmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi yakından takip ediyor

“Türkiye’de yapılanları yakından takip ediyorum, çok güzel boncukları ve çok güzel taşları var. Türkiye’yi gezmeyi, o süslerden ve taşlardan almayı arzuluyorum.” diyen Nasır, ürünlerini pazarlamak için kendi mağazasını açmayı arzuladığını ve projesinin kendisi ile birlikte büyüyeceğini söyledi.

Rezzan’ın babası Annan en-Nasır da kızının yeteneğini geliştirmesinden mutlu olduğunu söyledi.

“Bu yaşta kendine özel proje yürüten ve kendini geliştiren bir çocuğa sahip olmak çok güzel. Mesele maddi değil, asıl mesele çocukların kişiliğinin de gelişmesi.” diyen Annan en-Nasır, kızı Rezzan’ın küçüklüğünden beri dağılan ya da kırılan tespih taneleri gibi eşyaları yeniden onarmaya meraklı olduğunu aktardı.

Baba Nasır, kızının kendi takılarını kendisinin yaptığını ve kıyafetlerine uyumlu hale getirdiğini ifade etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Delta varyantının etkisindeki ülkenin nüfus bakımından en büyük iki eyaleti Yeni Güney Galler (NSW) ve Victoria’daki tam kapanma uygulamalarına rağmen, Kovid-19’dan can kayıpları ve vaka sayılarındaki artış sürüyor.

Kovid-19’un son aylarda en fazla vaka sayısı ve can kabına neden olduğu NSW’de 1007 yeni vaka görülürken, 11 kişinin hayatını kaybetmesiyle eyalette virüsten ölenlerin sayısı 342’ye çıktı.

Tam kapanmanın yanı sıra saat 21.00’den sabah 5.00’e kadar sokağa çıkma yasağının uygulandığı Victoria eyaletinde, son 24 saatte 847 kişinin virüse yakalanmasıyla eyalette virüsün görüldüğü günden bu yana en yüksek vaka sayısı kaydedildi. Victoria’da 1 kişinin daha ölmesiyle, eyalette Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı da 842’ye yükseldi.

Avustralya’nın, Batı Avustralya, Tazmanya, Güney Avustralya ve Kuzey Bölgesi’nde Kovid-19’dan can kaybı ve yeni vaka bildirilmezken, ACT’de 32, Queensland eyaletinde 1 kişinin daha virüse yakalandığı açıklandı.

Can kaybı 1120’ye yükseldi

Kovid-19’un yayılmaya başladığı 2020 Mart ayının sonundan itibaren ülke sınırlarını, vatandaşları ve daimi oturma izni olanların dışındakilere kapalı tutan Avustralya’da, NSW, Victoria ve ACT’deki Delta varyantından dolayı eyalet sınırları da halen kapalı durumda.

Alınan sıkı tedbirlere rağmen özellikle NSW ve Victoria eyaletlerinde önlenemeyen Kovid-19 kaynaklı yeni can kayıplarıyla, ülkedeki toplam can kaybı 1120’ye çıktı.

Toplam 95 bin 830 kişinin virüse yakalandığı Avustralya’daki, 19 bin 807 aktif vakadan, 297’si yoğun bakımda olmak üzere 1531 kişi hastanede tedavi görüyor.

Yeni Zelanda’da 18 kişi Kovid-19 yakalandı

Yeni Zelanda Salık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 2’si ülkeye dönenler arasından olmak üzere 18 kişiye daha Kovid-19 teşhisi konuldu.

Ülkedeki toplam 250 aktif vakadan 4’ü yoğun bakımda olmak üzere 13’ünün hastanedeki tedavileri devam ediyor.

Yeni Zelanda’da, bugüne kadar 4 bin 162 Kovid-19 vakası kaydedilirken virüse yakalananlardan 27’si hayatını kaybetti.​​​​​​​

ANKARA (AA) – Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı.

Buna göre, son 24 saatte 355 bin 226 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 197 kişinin testi pozitif çıktı, 221 kişi öldü, iyileşenlerin sayısı ise 20 bin 458 oldu.

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 69,74, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 85,90 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de bugüne kadar uygulanan toplam aşı sayısı 107 milyon 380 bin 295’e yükseldi. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında son 24 saatte toplam 486 bin 569 doz aşı uygulandı.

En az iki doz aşı uygulananların oranı en yüksek 10 il Kırklareli, Amasya, Muğla, Eskişehir, Çanakkale, Ordu, Edirne, Balıkesir, Burdur ve İzmir oldu.

En az iki doz aşı yapılanların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Batman, Muş, Diyarbakır, Siirt, Ağrı, Bingöl ve Şırnak olarak sıralandı.

“Alışmak riski artırır”

Sosyal medya hesabından günlük tabloyu paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Alışmak riski artırır. Bugünkü vaka sayısı 27 bin 197, can kaybımız 221. Son günlerde karşımıza çıkan sonuçlara alışırsak salgınla mücadele gücümüz zayıflar. Durumu, ilk kez yaşıyormuş kadar ciddiye almalıyız. Karar verdiğimizde başarı elde ettiğimizi biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Yıldız Nevin GündoğmuşKoronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri