Ford ile Google’dan iş birliği

İSTANBUL (AA) – Ford ve Google, Ford müşterilerine benzersiz mobilite hizmetleri sunmak ve Ford’un dönüşüm planını hızlandırmak için türünün ilki olan bir iş birliği gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Ford açıklamasına göre, Ford, iş birliği kapsamında Google'ın veri, yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) alanlarındaki uzmanlığından yararlanmak üzere Google Cloud'u bulut sağlayıcısı olarak tercih etti.

Altı yıllık iş birliği kapsamında 2023 yılından itibaren tüm fiyat seviyeleri dahil olmak üzere gelecekteki milyonlarca Ford ve Lincoln modelinde, entegre Google uygulamaları ve hizmetleri Android tarafından sağlanacak. Yenilikçi bir yaklaşımla güçlerini birleştiren Ford ve Google, kişiselleştirilmiş müşteri deneyimini tamamen yeni bir boyuta taşımayı hedefliyor. İki şirket, bu doğrultuda tamamen veriye dayalı çözümleri artıracak "Team Upshift" adında yeni bir ortak çalışma grubu da kuruyor.

Yenilikçi bir yaklaşımla hareket eden Ford ve Google, Team Upshift adında yeni bir ortak çalışma grubu kuracaklarını da duyurdu. İki şirketin bilgi ve becerilerini bir araya getiren yeni oluşum, Ford’un dönüşümünü hızlandıran, kişiselleştirilmiş tüketici deneyimini tamamen yeni bir boyuta taşıyan veriye dayalı çözümler sunacak. Bu yenilikçi çözümler, müşterilere araç satın alırken yeni alışveriş deneyimleri geliştirilmesi, veriye dayalı yeni satın alma teklifleri oluşturulması ve daha fazlasını içeriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ford Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jim Farley, "Ford, elektrifikasyon stratejisi kapsamında, bağlanabilirlik ve otonom sürüş konusunda tarihin en önemli dönüşümüne öncülük ederken, Google bir araya gelerek, kullanıcılarına benzersiz bir deneyimi sunacak ve işimizi modernize edecek bir inovasyon gücünü de oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

Herkesin sahip olması gereken, Ford’a özel ürün ve hizmetler yaratmaya verdikleri önemi vurgulayan Farley, "Bu entegrasyon, ekiplerimiz Ford ve Lincoln müşterileri için yenilikler geliştirirken, Google'ın birinci sınıf uygulama ve hizmetlerine de erişimini sağlayacak." ifadelerini kullandı.

Google ve Alphabet Üst Yöneticisi (CEO) Sundar Pichai ise, "Ford, yaklaşık 120 yıldır ilk montaj hattından en güncel sürüş destek teknolojilerine kadar, otomotiv endüstrisine yenilikçi çözümleriyle yön veriyor. Ford'un dönüşümünü hızlandırmak ve insanların yolda güven içinde ve bağlantıda olmasını sağlayan otomotiv teknolojileri sunmak için Google’ın gelişmiş yapay zeka, veri analizi, bilgi işlem ve bulut platformlarını sunmaktan gurur duyuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu yılın sonlarından itibaren bulut sağlayıcısı olarak devreye girecek olan Google, Ford'un dijital dönüşümünü hızlandırmak, operasyonlarını modernleştirmek ve güvenilir ve emniyetli bulutu ile bağlantılı araç teknolojilerini güçlendirmek için Google Cloud’un yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) ve veri analizi teknolojilerinden yararlanmasına yardımcı olacak. Ford, Google Cloud platformu ile şunları yapmayı planlıyor:

"Yenilikçi teknoloji ve kişiselleştirilmiş hizmetler ile müşteri deneyimlerini daha da iyileştirmek. Personel eğitimi ve daha güvenilir tesis ekipmanı performansı için Vision AI (Yeni Nesil Görsel Tanıma) araştırmaları da dahil, ürün geliştirme, üretim ve tedarik zinciri yönetiminin modernizasyonunu hızlandırmak. Müşterilere bakım veya takas önerilerinin yapılması gibi gerçek zamanlı bildirimlerle sonuçlanan veriye dayalı iş modellerinin uygulanması."

– 2023’ten itibaren Ford müşterileri yararlanmaya başlayacak

Ford ve Google, sürücülerin dikkatinin dağılmasını en aza indirmek ve güncellemelerle müşterilerine, keyifli, daha güvenli ve daha verimli bağlantılı araç deneyimleri sunmak için ortak bir vizyon ortaya koyuyor. Ford ve Lincoln müşterileri 2023 yılından itibaren, Android işletim sistemi üzerine inşa edilen benzersiz dijital deneyimlerden, küresel harita ve ses teknolojisini içeren entegre Google uygulamaları ve hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklar.

Buna göre sürücüler, halihazırda ‘Google Asistan’ ile işlerini sesleriyle yaparak gözlerini yoldan ve elleri direksiyonda ayırmadan sürüş yapabilecek. ‘Google Haritalar’ ile gerçek zamanlı trafik bilgisi, otomatik yeniden rota belirleme, şerit yönlendirmesi ve daha fazlasıyla hedeflerine daha hızlı ulaşabilecek, ‘Google Play’ ile müzik, podcast, sesli kitap ve daha fazlasını dinlemek için en sevdikleri uygulamalara erişebilecek. Bu uygulamalar araç içi kullanım için optimize ve entegre edilmiş bulunuyor.

İş birliği ile Android, Ford ve üçüncü taraf geliştiricilerin sürekli gelişen ve daha kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlayan uygulamalar geliştirmesine de olanak tanınıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – ISEWorld, öğrencilerin yurt dışı eğitim süreçlerinde yapmaları gereken hazırlıklara dair önemli detaylar paylaştı.

ISEWorld'den yapılan açıklamaya göre, IB (Uluslararası Bakalorya -Uluslararası Diploma) ve AP ( Advanced Placement ) lise müfredat sistemleri eğitimde liderliği ele geçirmiş durumda bulunuyor.

İsviçre’nin Cenevre merkezli eğitim kuruluşu IBO ( International Baccalaureate Organization – Uluslararası Diploma Organizasyonu ) programlarını Türkiye’nin bilinen Anadolu Liselerinde uygulanmaya başlandı. İstanbul’daki Vefa Lisesi bunun en önemli örneklerinden bir tanesi oldu. Türkiye’de 50’nin üzerinde özel lise ve 5’in üzerinde devlet lisesinde bu programlar mevcut.

ISEWorld'ün uzmanları sadece özel okullara değil, Anadolu liselerine de bu konuda yönlendirici eğitimler veriyor. Bu eğitimlerde IB programında öğrencilerin hangi 3 yüksek ve 3 standart seviye dersleri seçmeleri gerektiği, bir tez niteliğinde olan essay kompozisyonlarını nasıl oluşturacakları, ve TOK adı verilen projelerin neler olabileceği, nasıl bir portfolyo hazırlanması gerektiği gibi adımlar da mevcut bulunuyor. Notlar 45 üzerinden değerlendiriliyor ve 45 üzerinden 45 alan dünyada 60 öğrenci bulunuyor.

AP (Advanced Placement – İleri Düzey) programlarının sahibi ise Amerika’nın en iyi üniversiteleri tarafından zamanında liselerdeki müfredatı daha ileri düzeye taşımak için kurulmuş New York merkezli College Board kuruluşu olarak biliniyor. ISE World ile Türkiye’ye TED Rönesans Koleji’nin ev sahipliğinde düzenlenen bir tanıtım etkinliği ile Türkiye’ye giriş yapan College Board şu anda Koç Lisesi, Robert Koleji gibi okulların dışında bir çok özel ve devlet okulunda uygulanır hale geldi. ISEWorld Advanced Placement (AP) programlarını konusunda yaptığı tanıtımlar ile bir çok öğrenci AP Eğitim Program derslerini aldılar. 5 üzerinden değerlendirilen sınavlar sonucunda iyi notlar alarak belgelerine sahip oldular.

College Board‘un sahip olduğu Advanced Placement – AP Sisteminde öğrenciler istedikleri dersleri seçebiliyorlar. Her bir dersin AP programı olduğu için öğrenci üniversitede okumak istediği bölüme yönelik dersleri seçerek hedefine doğru ilerliyor. Örneğin tıp okumak isteyen öğrenci, AP Calculus dediğimiz matematik, AP fizik, AP kimya, AP biyoloji derslerini alıyor ve buradan aldığı notları üniversiteye gönderiyor. Bu sistemin seçenekli olması öğrenciler arasında AP’nin daha popüler olmasını sağlıyor.

IB'de ise okula büyük bir rol düşüyor. Okuldaki rehber öğretmenler ile akademik konu öğretmenleri bir arada çalışmak ve öğrenciyi doğru adımlar ile yönlendirmek zorundalar. Örneğin alacağınız yüksek seviye 3 adet ders öğrencinin kariyer hedefi dersleri olması gerekiyor. Bunun dışında okuldaki tüm eğitim kadrosu IB ile iç içe olması gerekiyor ve bu amaçla da ISE World’ün, IBO’nun IB Akademik Koordinatörler için düzenlediği eğitimlere de katılmaları gerekiyor.

– Yurt dışı üniversite başvurusu

ISEWorld uzmanlarının Türkiye’den Amerika’nın Harvard, Yale, Kanada’nın Toronto Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi, İngiltere’nin Oxford, LSE gibi üniversitelerine en fazla öğrenciyi yaptığı danışmanlık ile kayıt ettirebilmesinin sırrı aslında doğru bir eğitim planlamasından geçiyor. Öğrencinin eğitim planlaması 8. sınıfta başlamalı, 9. sınıftan itibaren ise Uluslararası Bakalorya, College Board Advanced Placement dışında kalan A-Level, Matura gibi eğitim sistemlerini de dikkate alarak iyi bir eğitim planlaması yapılması gerekiyor.

Her öğrenci bugün Standford üniversitesine, Cambridge veya İtalya’nın Bocconi üniversitesine gitmek istiyor ve doğru bir eğitim planlaması ile bu mümkün olabiliyor. ISEWorld olimpiyatlara hazırlanan atletler gibi, iyi bir planlama ve disiplin ile bunu gerçekleştirebiliyor. Sadece öğretim ve eğitim kısmı değil, spor ve sanatın da yer aldığı bir planlama, en önemlisi ise öğrenciyi de motive ve ikna etmek, özellikle annelerden çocuklarınını yetkinliklerini dinleyerek, anlayarak bu yapılabiliyor. Bugün Google, Tesla, Facebook gibi uluslararası şirketlerde çalışan Türklerin buralara gelmesi bu şekilde mümkün olabiliyor.

– Lise eğitiminde yurt dışını tercih etmek

Bu konu öğrencinin hedefleri, neler yapabileceği, atması gereken adımları atıp atamayacağı ve en önemlisi bu aşamalarda anne ve baba desteği olup olamayacağı ile ilgilidir. Öğrencilerin her yıl seçmeleri olan kültürlerarası lise değişim programlarına (KUDEP) katılarak bir yıl yurt dışında okumaları ve döndüğünde ise yıl kaybı yaşamadan bir üst sınıfa devam etmeleri aslında öğrenciye hem akademik hem sosyal gelişim anlamında bir çok artı sunmaktadır. Öğrenciler bu programlarda kendi ayaklarının üzerinde durmayı, sorumluluk almayı, en şaşırtıcı olanı ise anne ve babalarının hayatlarındaki önemini anlayarak bakış açılarını değiştirmeyi öğrenmektedirler. Farklı bir kültürü tanımak, o kültüre kendi kültürünü tanıtmak öğrencileri hayata bir çok acıdan bakmayı öğretmekte ve birden fazla vizyon kazanmalarını sağlamaktadır.

İlk adım olarak öğrencilerin okullarındaki rehber öğretmenlere gitmesi gerekiyor. Öğrenci bu işlemi erken aşamada yapması gerekiyor. Eğer bir kültürlerarası lise değişim programı düşünülüyorsa KUDEP veya MEBEX gibi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilen programlar tercih edilebilir. Eğer yurtdışında üniversite düşünülüyorsa, o zaman uzman ve yetkin bir danışman ile lisenin birinci sınıfından itibaren çalışmaya başlanması gerekiyor. Artık sadece okul değil, hafta sonları ve yaz aylarınız da planlı olmalı. Yaz aylarının planlanması demek, sürekli ders çalışmak değil, öğrencinin çok iyi yaptığı, tutkusu olan alanlarda çalışmaya başlamasıdır. Bir öğrencinin tutkusunun nasıl keşfedilmesi gerektiği ise, gerçek bir uzman ile mümkün olmaktadır.

– Başarı için dönüşüm

En son ve en önemli terminoloji ise "transform" yani dönüşmektir. Öğrenciyi bugüne kadar duyduğu, bildiğini sandığı, taraf olduğu yanlışlardan arındırmak, ve sonra doğru yolu göstererek olması gereken kişiliğe doğru dönüşmesini sağlamaktır. Bu konuda bir danışmanın, rehberlik öğretmenin, ISEWorld’ün en önemli ekibini anne ve babalar, hatta evdeki kardeşler oluşturmaktadır. ISE World’un sınırlı sayıda kontenjanı olsa da, bu konuda eğitim verdiği rehberler ile çalışarak bu dönüşümü çocuklar için gerçekleştirebilmek mümkün oluyor.

BERLİN (AA) – Federal Kartel Dairesi (The Bundeskartellamt), tarafından yapılan açıklamada, “Google’nin kullanıcılardan topladığı verileri nasıl kullanacağı konusunda yeterli seçenek sunup sunmadığına bakacağız.” değerlendirmesine yer verildi.

Kartel Dairesinin açıklamasında, arama motoru, YouTube, harita, Android işletim sistemi veya Chrome tarayıcısı gibi Google’ın sunduğu çok sayıda dijital hizmet nedeniyle, şirketin pazarlar arası rekabet açısından son derece önemli olduğunun değerlendirildiği belirtildi.

Öte yandan, Federal Kartel Dairesi, 18 Mayıs’ta ise Amazon’un online alışverişte pazar hakimiyetinde durumu kötüye kullanıp kullanmadığına yönelik soruşturma başlatmıştı.

Bu arada, Ocak 2021’de Almanya’da dijital şirketlerle ilgili antitröst yasasında yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesiyle şirketlerin pazar hakimiyetini belirleme ve rekabete karşı bazı uygulamaları yasaklama konusunda Federal Kartel Ofisi’ne daha fazla yetki verilmişti.

Rusya’da Google’a 4 milyon ruble ceza

Rusya’da bir mahkeme, merkezi ABD’de bulunan teknoloji şirketi Google’a idari ihlal nedeniyle 4 milyon ruble para cezası verdi.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’nun (Roskomnadzor) Google aleyhine açtığı dava, başkent Moskova’da bulunan Taganskiy Mahkemesi’nde görüldü.

Rusya’da yasaklanan içeriklere Google üzerinden ulaşılabilmesi nedeniyle şirketin mevzuata uymadığı hükmüne varan mahkeme, Google’a 4 milyon ruble para cezası verdi.

Roskomnadzor’dan dün yapılan açıklamada, yasa dışı içerikleri engellemediği gerekçesiyle Google’a yaptırım uygulanabileceği belirtilmişti.