Çar. Tem 24th, 2019

Fuat Sezgin'in adı vapura verildi

– “Caddebostan” isimli yolcu vapurunun adı, “Prof. Dr. Fuat Sezgin” olarak değiştirildi

İSTANBUL (AA) – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Şehir Hatları'na ait "Caddebostan" isimli yolcu vapurunun adının "" olarak değiştirilmesini kararlaştırdı.

Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 31 Ocak 2005 tarihli 2005/3 sayılı kararıyla İBB'ye devredilen ve Marmara Denizi'nde yolcu taşıyan "Caddebostan" isimli vapurun isim değişikliğini talep eden teklif, Hukuk-Kültür ve Sanat ile Ulaşım ve Trafik Komisyonlarının müşterek raporuyla Meclis'e sevk edildi.

Rapor, Saraçhane'deki binada gerçekleşen İBB Meclis toplantısında, ele alındı.

Yapılan oylamada, "Caddebostan" isimli yolcu vapurunun adının "Prof. Dr. Fuat Sezgin" olarak değiştirilmesine karar verildi.

İsim değişikliğinin oy birliğiyle kabul edilerek Meclis'ten geçmesi üzerine söz alan Hukuk Komisyonu Başkanı AK Partili Muhammet Kaynar, meclis üyelerine teşekkür etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da isim değişikliğinin yerinde olduğunu belirterek, Prof. Dr. Fuat Sezgin'e rahmet diledi.

  • Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına hatıra ormanı
  • – İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çatalca’da Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına hatıra ormanı oluşturdu

  • Prof. Dr. Fuat Sezgin'in hayatını kaybetmesi
  • İSTANBUL (AA) – Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, dünyanın önde gelen tarihçilerinden İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin'in vefatına ilişkin, "Geçtiğimiz hafta Fuat Sezgin Hoca'nın hastalanmasıyla birlikte Gülhane Parkı içerisinde, kütüphanenin yakınında bir yere gömülmesiyle ilgili bir Bakanlar Kurulu kararı çıkardık. Yarın inşallah öğle namazında Fatih Camisi'nde Fuat Sezgin Hoca'ya son vazifemizi