Fukuşima'daki 7,3'lük depremde 160 kişi yaralandı

TOKYO (AA) – Kyodo ajansının haberine göre, 13 Şubat gecesi Fukuşima açıklarında yerel saatle 23.07’de, 60 kilometre derinlikte kaydedilen 7,3 büyüklüğündeki deprem sonrası 160 kişi yaralandı, can kaybı rapor edilmedi.

  Deprem sonrası Fukuşima’da yaklaşık 1400, Miyagi’de 180 olmak üzere ülkenin kuzeydoğusu Tohoku bölgesinde bulunan eyaletlerde toplamda 1700 binada hasar tespit edildi.

  Artçılar sürüyor

  Dün gece Fukuşima açıklarında yerel saatle 21.29’da 50 kilometre derinlikte 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

  Japonya Meteoroloji Ajansı verilerine göre 7,3’lük depremden şimdiye kadar 80 civarında artçı deprem oldu.

  Artçıların dördü 5 ve üzeri, 26’sı 4 ve üzeri olarak kaydedildi.

  Bazı okullarda eğitime ara verildi

  Sarsıntının ekseriyetle etkilediği 4 eyaletteki okullarda 324 ayrı noktada hasar tespit edildi.

  Duvar, zemin, pencere, su borusu gibi noktalarında görülen hasarlar sonucu 80’den fazla okulda eğitime geçici ara verildi.

  Miyagi’nin Şinçi kasabasında tüm evlere, Yamamoto kasabasında 900’den fazla eve su tedariğinin aksaması sonrası Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) personeli afet yardım kapsamında bölgeye sevk edildi.

  Kirin ve Asahi firmaları, bira fabrikalarında meydana gelen hasar sonrası üretimi durdurdu.

  Seferler aksadı

  Deprem sonrası yaşanan elektrik kesintisi sebebiyle başkent Tokyo’yu bölge geneline bağlayan tren seferleri aksadı.

  Fukuşima ile Miyagi’de elektrik direkleri ile hızlı tren geçişlerini sağlayan köprülerin depremde hasar görmesi nedeniyle Tohoku Şinkansen tren hattındaki bazı seferleri durdu.

  Doğu Japonya Demiryolları (JR East) Tohoku Şinkansen hattının 10 gün içerisinde tam olarak normale dönmesinin beklendiğini duyurdu.

  JR East, bünyesindeki Akita ve Yamagata Şinkansen hatlarının sefer sayılarını düşürdü.

  Japonya Havayolları (JAL) ile All Nippon Airways (ANA) Tokyo’nun Haneda ile Osaka’daki İtami havalimanlarından Tohoku bölge eyaletlerine seferlerini artıracağını açıkladı.

  Miyagi merkezli otobüs işletmecilerinden JR Tohoku firması da Tokyo ile Fukuşima ve Sendai istasyonları arasında sefer sayılarını artırdığını bildirdi.

  Toprak kayması uyarısı

  JMA bölgede sağanak beklendiğini açıkladı ve olası toprak kaymalarına karşı uyarıda bulundu.

  Öte yandan kuzeybatıda Japon Denizine kıyı eyaletlerde ise yoğun kar yağışı beklendiği bildirildi.

  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter

  Daha Fazla Haber

  ANKARA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinden yapılan bilgilendirmeye göre, sarsıntı saat 13.02’de ve 16,1 kilometre derinlikte gerçekleşti.

  Depremin merkez üssünün Karaburun’a uzaklığı 35,84 kilometre olarak ölçüldü.

  ANKARA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 21.28’de Bingöl’ün Kiğı ilçesinde 5,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

  Depremin 15,51 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

  Bingöl merkez ve ilçeleri ile çevredeki bazı illerde deprem hissedildi.

  İl merkezinde depremi hisseden bazı vatandaşlar evlerinden çıktı.

  Vali Kadir Ekinci, AA muhabirine, depreme ilişkin çalışmanın sürdüğünü belirterek, “Jandarma ve AFAD ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar herhangi bir olumsuz durum gelmedi. Herhangi bir hasar kaydı yok.” ifadelerini kullandı.

  AFAD: 5 artçı deprem yaşandı

  AFAD’dan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Deprem üssüne yakın il ve ilçelerle yapılan görüşmelerde an itibarıyla herhangi bir olumsuz ihbar bulunmamaktadır. Deprem sonrası en büyüğü 2,6 olmak üzere 5 artçı deprem yaşanmıştır. Diyarbakır ve Erzurum il AFAD müdürlüklerimizden ekipler, destek amacıyla bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeler takip edilmektedir.”

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Tüm imkanlarımızla halkımızın yanındayız

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bingöl’de meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, devletimiz, her zaman olduğu gibi, tüm imkan ve kabiliyetleri ile halkımızın yanındadır.” ifadelerini kullandı.

  Bakan Kurum: Hasar tespit çalışmalarına başlandı

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bingöl’ün Kiğı ilçesinde meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki depremin ardından ekiplerimiz sahada hasar tespit çalışmalarını başlatmışlardır. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” ifadelerine yer verdi.

  Çataklı: Depremin ardından olumsuz bir ihbar ulaşmadı

  İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

  “Bingöl Kiğı’da saat 21:28’de 5,2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. An itibarıyla Bingöl, Erzurum, Erzincan, Elazığ ve Diyarbakır’dan olumsuz bir ihbar ulaşmamıştır. Ekiplerin mahallinde tarama çalışması devam ediyor. Ayrıntılı bilgi ayrıca verilecektir. Geçmiş olsun.”

  Tunceli’de bir olumsuzluk yaşanmadığı bildirildi

  Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde şu ana kadar olumsuz bir durum yaşanmamıştır. Ekiplerimizin sahada tarama çalışmaları devam etmektedir. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.” ifadeleri kullanıldı.