Galata Kulesi Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine ev sahipliği yapacak

ANKARA (AA) – Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, restorasyon çalışmaları sonrası yeniden ziyaretçilere açılan Galata Kulesi, Cumhuriyet Bayramı’nda iki farklı etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Antalya’daki Patara Antik Kenti tiyatrosunda gerçekleştirilecek “29 Ekim Büyük Cumhuriyet Konseri” ile Patara meclis binasında gerçekleşecek “mapping gösterisi” Galata Kulesi’nden canlı olarak izlenebilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İletişim Başkanlığının organize ettiği program, saat 19.23’te İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konseriyle devam edecek.

Milli Mücadele sergisi düzenlenecek

Bakanlık tarafından Cumhuriyetin ilanının 97. yılı kapsamındaki bir diğer etkinlik de Galata Kulesi’nde “Az Bilinen Fotoğraflar ile Milli Mücadele Sergisi” olacak.

Milli Mücadelenin görsellerle anlatılacağı sergi, İstiklal Harbi ile Cumhuriyetin ilanına uzanan zorlu yolu anlatan özel fotoğraf seçkisinden oluşacak. Sergide milli mücadelenin askeri ve siyasi yönü ile işgal altında yaşanan gündelik hayata dair unsurlar da yansıtılacak. Panolarında 39 fotoğrafın ziyaretçilerin beğenisine sunulacağı sergideki fotoğrafların bazıları ilk defa yayımlanacak.

Galata Kulesi’ndeki sergi, 29 Ekim-9 Kasım tarihlerinde ziyarete açık olacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Türkiye’de fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi olarak gösterilen Ara Güler, doğum gününde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezinin iş birliğinde düzenlenen sergiyle anıldı.

Ara Güler’in konuşmalarının yer aldığı videonun gösterildiği, 75 siyah beyaz fotoğrafın yer aldığı sergi, Galata Kulesi’nde ziyarete açıldı.

Serginin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Güler’in başta İstanbul olmak üzere Türkiye’yi anlatan eserlerinin yer aldığını söyledi.

Yavuz, fotoğraf sanatı alanında Türkiye’nin yetiştirdiği, dünyaya ismini altın harflerle yazdırmış bir sanatçının sergisinde olmanın son derece mutluluk verici olduğunu belirterek, “Doğum gününde onu anmak ve eserlerini toplumumuza hatırlatmak istedik.” dedi.

“Bizlere özellikle de genç sanatçılara çok önemli, örnek bir ömür bıraktı”

Güler’in “Yaşam size verilmiş boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın.” sözünü anımsatan Yavuz, Güler’in hayatının her karesini de mükemmel bir şekilde doldurduğunu kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, Güler’in özellikle genç sanatçılara örnek bir ömür bıraktığını anlatarak, “Ara Güler her biri eşsiz eser niteliğindeki fotoğraflarıyla, onun deyimiyle ‘Tarihi foto makinasıyla yazan bir foto muhabiri’ olarak yaşamaya devam edecek.” diye konuştu.

Yavuz, Galata Kulesi’nin Beyoğlu Kültür Yolu Projesi içerisinde en önemli destinasyonlardan birisi olduğunu, restorasyon sonrası açıldığı günden bu yana yüksek ziyaretçi sayılarına ulaştığını söyledi.

Söz konu projeye de değinen Yavuz, şunları kaydetti:

“Galataport’tan başlayan Beyoğlu’ndaki en önemli kültür noktalarından geçerek, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’yle taçlanan son derece kıymetli bir rota. Üzerinde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezimiz, Galata Kulesi, Galata Mevlevihanesi, Atlas Sinema Müzemiz ve Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evimiz gibi çok kıymetli yapılarla Taksim’e doğru ilerleyen bir rota. İnşallah ekim ayında hem Galataport’un hem Atatürk Kültür Merkezimizin faaliyete geçmesiyle tekrar çok canlı destinasyon haline gelecek ve pandemi sonrası çok daha fazla ziyaretçiyi ağırlıyor olacak.”

“Sanatıyla, geride bıraktıklarıyla var olan bir usta”

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ise bu toprakların insanını, İstanbul’u anlatan, bütün renkleri kullanan ressamlara meydan okurcasına ışık ve gölgeyi mükemmel şeklinde yakalayan ustayı rahmetle andığını söyledi.

Yıldız, Güler’in sanatı ve geride bıraktıklarıyla var olan bir usta olduğuna dikkati çekerek, “Farklılıklarımızın ne kadar zenginlik olduğunu bize gösteren huzuru, birliği ve beraberliği, İstanbul’un tarihini, medeniyet birikimini, müktesebatını en mükemmel şekilde fotoğraf kadrajına bırakan usta aslında bize çok şey bıraktı.” değerlendirmesinde bulundu.

Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç da 2018 yılında Ara Güler Müzesi’ni yine sanatçının sağlığında birlikteyken açtıklarını ifade ederek, Ara Güler arşivi hakkında bazı bilgiler verdi.

Açılışa ayrıca Ara Güler Müzesi Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umut Sülün, Ara Güler Müzesi Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özkaya, Doğuş Holding Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Bahar Erbengi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun ile İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz katıldı.

Sergi, ekim sonuna kadar Galata Kulesi’nin 3. katında yer alan galeride ziyaret edilebilecek.

ANKARA (AA) – Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan restorasyon sonrası kapılarını bir hafta önce yeniden açan tarihi Galata Kulesi bir haftada toplam 15 bin 685 kişiyi ağırladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un geçen hafta açılışını yaptığı tarihi Kule, uygulanan sıkı salgın önlemlerine rağmen ziyaretçi akınına uğruyor.

Restorasyon sonrası kapılarını yeniden açan tarihi Galata Kulesi’ni bir haftada 15 bin 685 kişi ziyaret etti.

Cenevizlilerden Osmanlı’ya tarihin derin izlerini günümüze yansıtan dünyanın en eski kulelerinden Galata Kulesi’ni Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan açılışın ertesi günü 1687 kişi gezdi.

İstanbul’un seyir terası olarak nitelendirilen ve Müzekart ile ziyaret edilebilen Galata Kulesi’ne ikinci gün 1749 kişi geldi.

Her geçen gün daha fazla ziyaretçi ağırlamaya başlayan Galata Kulesi’nde üçüncü gün rakamı ise 1819 oldu.

Ziyaretçi sayılarını hafta sonunda ikiye katlayan Galata Kulesi’nden cumartesi günü 3 bin 225, pazar günü de 3 bin 158 kişi İstanbul’u izledi.

Bu haftaya 2 bin 96 ziyaretçi ile başlayan Kule’yi dün 1951 kişi gezdi.

Salgında ziyaretler kontrollü

Lokanta, restoran gibi eklentilerin kaldırıldığı, müzeye dönüştürülen Galata Kulesi, Kültür ve Turizm Bakanlığının restorasyonu ile yepyeni bir düzenlemeye kavuştu.

Geçmişten günümüze misafirlerini sergi alanıyla tarihi bir yolculuğa çıkaran Kule’ye ziyaretçiler Kovid-19 tedbirleri nedeniyle kontrollü olarak kabul ediliyor.

Sosyal mesafe ve maske kullanımına özen gösterilen Galata Kulesi’nde salgın sonrası günlük ziyaretçi rakamlarının 4 binleri geçmesi bekleniyor.

Muhabir: Yasemin Kalyoncuoğlu