Galatasaray Kulübü Başkanı Elmas: TFF kurulları haksız kararlarla Galatasaray'a diz çöktürmek istiyor

İSTANBUL (AA) – Burak Elmas, başkan yardımcısı Rezan Epözdemir ile birlikte kulüp televizyonunda çıktığı canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Galatasaray ile Çaykur Rizespor kulüpleri arasındaki Oğulcan Çağlayan davasının ve Brezilyalı oyuncu Marcao’ya verilen 8 maçlık cezanın görünenden daha derin boyutları olduğunu belirten Başkan Elmas, “Bu olay bundan çok daha geniş kapsamı olan, Galatasaray’a diz çöktürmeye çalışılan, Galatasaray’a birçok yolla baskı yapılan, en sonunda da Galatasaray’ın farklı bir oyuncusuna verilecek cezayla tehdit etmeye kadar gidilecek bir olaylar zinciri.” ifadelerini kullandı.

“Ortada Galatasaray’a karşı başlatılmış bir mücadele, diz çöktürme çabası var.” diyen Burak Elmas şöyle konuştu:

“Galatasaray Spor Kulübü dün akşam itibarıyla gelişen olaylardan sonra boyun eğmeyecek, bedeli ne olursa olsun sonuna kadar mücadele edecek. Artık bu, Galatasaray Spor Kulübünün en önemli davası olmuştur. Bu süreçte bizim uzlaşmayla bu konuyu çözme irademiz oldu. Tahir Kıran başkanın gelmesi, bizim gelmemiz… Ciddi bir çabayla, camialar arasında oluşturulmaya çalışılan bu kavgayı sona erdirme iradesini ortaya koyduk. Tahir Kıran’a da camiadan büyük bir baskı var. Çaykur Rizespor camiasıyla Galatasaray camiası arasında hiçbir sorun yok. Fakat bir kesim, bazı isimler, bunu bir kan davasına çevirmeyi arzu ediyorlar. Bu baskıyı Çaykur Rizespor yönetimine ve sayın başkana da yapıyorlar. Bir şekilde bazı oyuncuları kiralık olarak veya bonservisiyle verip, belirli bir ödeme yapma çerçevesine anlaşma aşamasına geldik. Fakat çok enteresan gelişmeler yaşandı. Giresunspor maçında oyuncumuz Marcao son derece yanlış bir hareket yaptı, kendisi de özür diledi. Fakat bize Marcao’nun disiplin kurulundan alacağı cezayla ilgili bir takım duyumlar gelmeye başladı. En üst sınırdan vermeyelim, düşürelim benzeri duyumlar.”

“Suç duyurularından feragat etmemiz istendi”

Bu süreçte Çaykur Rizespor’la aralarındaki protokol görüşmelerinin devam ettiğini aktaran Başkan Elmas, “Çarşamba günü elimize son bir protokol geldi. Bu protokolde Galatasaray’ın kabul edemeyeceği birkaç önemli şart vardı. Daha da enteresanı, Çaykur Rizespor’un avukatından bize gelen protokolün ön yazısında, bu protokolün perşembe günü saat 5’e kadar imzalanması arzusu dile getirildi. Halbuki cuma da imzalanabilir. Perşembe günü ne var? Marcao’nun cezası disiplin kurulunda görüşülecek. Daha önce söylemiştim, Oğulcan davası sadece bir oyuncu ve iki kulüp arasındaki bir davadan çıkmış durumdadır. Sözleşmedeki bir madde ayrıca bizi şaşırttı. Çaykur Rizespor’dan gelen protokolde, Tahkim Kurulu aleyhine bulunduğumuz suç duyurularından feragat etmemiz istendi. Şöyle bir intiba oluştu bizde, bu görüşme Çaykur Rizespor’la değil, federasyon ve kurulları da bunun içerisinde. ‘Bize karşı bu hukuksuz kararı veren Tahkim Kuruluyla ilgili suç duyurusundan vazgeçmemiz söz konusu değil. Bu anlaşma masadan kalkmıştır.’ dedik.” şeklinde konuştu.

Galatasaray başkanı, yaşanan gelişmelerden sonra Marcao’ya verilecek cezanın en üst sınırdan olacağını tahmin ettiklerinin altını çizerek, “Federasyondaki birçok kişi de verilen hukuksuz kararlardan çok rahatsız. Burada Galatasaray, Marcao’ya verilecek cezayla tehdit edilip, bu tehdit sonucunda da Rizespor’la bize dikte edilmek istenen anlaşmayı imzalamak mecburiyetinde bırakılmak isteniyor. Dün itibarıyla Rizespor’la sulh yoluyla anlaşma yolumuz kapanmıştır. Bu artık Galatasaray’ın en önemli hukuki davalarından bir tanesidir. Kimse Galatasaray’ı köşeye sıkıştırmaya kalkmasın. Bunun altında ezilirler. Rizespor’la, Rizelilerle aramızı bozmak için bunu kan davasına çevirenlere de uyarım, buna devam etmeyin. Çok tehlikeli bir yere gider. Bunun sonunda da kaybeden Galatasaray ve Rizespor değil, sizler olacaksınız. Biz bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Bunu bedeli neyse ödemeye hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Oğulcan davası nedeniyle bürokraside Galatasaray’ın bir takım haklı olduğu konular da çözümsüzlüğe itilmiştir.” ifadelerini kullanan Elmas, “Buradan herkesi uyarıyorum. Galatasaray Spor Kulübü çok köklü, büyük bir camiadır. Galatasaray’a haksız şekilde ceza verme, diz çöktürme çabalarının altında, bunu yapmaya çalışanlar ezilir. Bir takım ciddi önlemler alacağız. Kişilerle değil, Türk futbolunun sorunlarının çözülmesinin arkasına konulan iradeyle ilgili mücadele edeceğimizi ortaya koyduk. Hiçbir olayı kişiselleştirmedik. Görünen o ki karşı paydaşlarda bu iş kişiselleştiriliyor, kişiselleştirilen yer de Galatasaray Spor Kulübü. Biz buna izin vermeyeceğiz. Geçen hafta başkan yardımcımız, Sayın Murat Balcı yönetimindeki Tahkim Kurulunun istifa etmesini dile getirdi. Görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunduk. Buna benzer bir suç duyurusunu Sayın Aytaç Yüksel yönetimdeki Disiplin Kurulu için yapacağız. Ayrıca Disiplin Kurulu kararının ve Tahkim Kurulu kararının Rizespor-Galatasaray davası için güç gösterisi olarak hukuk dışı yollarla kullanıldığı için de savcılığa bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Artık bu dava Galatasaray davasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Marcao ile ilgili Tahkim Kuruluna itirazda bulunmayacağız”

Başkan Elmas, TFF Başkanı Nihat Özdemir’e şu mesajı vermek istediğini söyledi:

“Geldiğimiz süreçte görüyoruz ki Galatasaray’a karşı TFF içerisinde bir lobi var. Hatta bu bir suç örgütü. Suç örgütüyle ilgili de suç duyurusunda bulunacağız. Burada ilk kesilen ceza Galatasaray’dan alınmak istenen bir haraçtır. Aslında ödenmemesi gereken oyuncunun bonservisinden çok daha yüksek bir haraçtır. Kaynak aktarma cezasıdır. Daha sonra da disiplin, tahkim kurulu verdikleri cezalarla Galatasaray’a kesilen bu haracı baskıyla ödetmeye çalışmıştır. Galatasaray’dan haraç kesemezsiniz. Adil olmak mecburiyetindesiniz. Bugün itibarıyla Sayın Murat Balcı yönetimindeki Tahkim Kurulu, Sayın Aytaç Yüksel yönetimindeki Disiplin Kurulu ve Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK) ile Galatasaray’ın birebir mücadelesi vardır. Eğer federasyon bununla ilgili üzerine düşeni yapmazsa, mücadelemiz TFF ile de olacaktır. Şikayet ettikleri konularla ilgili gereğini yapmalarını bekliyoruz. Bu Türk futbolu için önemlidir. Birçok takım bu haksızlıklara uğruyor ama Galatasaray’a bildiğiniz bir operasyon yapılıyor. Bundan sonra verecekleri tüm cezalar için hukuk yoluna gideceğiz. Biz Marcao’ya verilen Disiplin Kurulu cezasının hukuk dışı olduğunu düşünsek de Disiplin Kuruluyla ortak çalıştığını düşündüğümüz Tahkim Kuruluna Marcao ile ilgili itirazda bulunmayacağız.”

TFF ve kurullarının Galatasaray’a bedel ödetmeye çalıştığının farkında olduklarının altını çizen Elmas, “Galatasaray bedeli neyse öder ve bunun altında ezilirsiniz. Sizi son kez uyarıyorum. Galatasaray bugüne kadar buna benzer birçok mücadele verdi. Galatasaray’ın çözüm odaklı iradesini zaaf olarak görmeyin. Galatasaray bundan sonra bütün bu olayların takipçisidir. Galatasaray’a haksız cezalar veren, Galatasaray’ın altını oyan her kişi, bedel öder. Galatasaray olarak bu bedeli ödetmek için hukuk içerisinde hem ülke içinde hem de yurt dışında spor hukuku ile insan hakları çerçevesinde süresi ne olursa olsun mücadelemizi yapacağız.” şeklinde konuştu.

Burak Elmas son olarak, bugün itibarıyla TFF’ye gösterdikleri samimi duruşun karşılığı gelene kadar, Galatasaray Spor Kulübü olarak ilişkilerini ihtiyaç olan yazışma seviyesine indirdiklerini de sözlerine ekledi.

Muhabir: Hilmi Sever

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – İstanbul Havalimanı yolcularına ayrıcalıklı, konforlu ve keyifli bir seyahat deneyimi sunmak için başlattığı üyelik programı İGA Pass ile Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) "Keyifli Seyahat Sponsoru" oldu.

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA'dan yapılan açıklamaya göre, havacılıkta dünyanın en iyileri arasında yer alan ve yolculara sağladığı üst düzey hizmetlerle ön plana çıkan İstanbul Havalimanı'nın özel yolcu hizmeti İGA Pass'in, yeni üyesi Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) oldu.

İstanbul Havalimanı'ndan seyahat edenlere özel yolcu hizmeti sunan İGA Pass, 2 sezon boyunca A Milli Takım, Kadın Milli Takımı ve U 21 Milli Futbol Takımı’na "Keyifli Seyahat Sponsoru" olarak hizmet verecek.

İGA Pass, "kişiye özel havalimanı deneyimi" iddiasını güçlendirmek için hizmetlerini güncellemeye devam ederken, aynı zamanda Türkiye’yi uluslararası organizasyonlarda başarılı bir şekilde temsil eden milli takımlara da destek oluyor.

İGA Pass, A Milli, Kadın Milli ve U 21 Milli Futbol Takım’larının 5 maçlık sponsoru olurken, Milli sporcular İGA Pass Plus kartının tüm özelliklerinden ve buna ek olarak sporcuların dönüş uçuşu 1 hafta içerisindeyse dönüşte de İGA Fast Track'den yararlanabiliyor.

Tüm misafirlerine konforlu ve lüks yolculuk deneyimini en iyi haliyle sunmayı amaç edinen İGA Pass, A Milli Futbol Takımı'nı "Takıma Özel Terminal"de ağırlıyor. Bu terminalde bulunan İGA Lounge'da zengin menü seçenekleri ile Türk ve dünya mutfağının birçok lezzeti ikram edilirken, güncel gazete, dergiler ve ücretsiz wi-fi imkanı da sunuluyor.

Türk sporunun çatı kuruluşu olarak futbola yön veren TFF ve İGA arasında yapılan iş birliği neticesinde sporcular ve yöneticiler, İstanbul Havalimanı’ndan yapacakları seyahatlerde İGA Pass ayrıcalıklarından faydalanırken aynı zamanda İGA Pass uygulamasının dijital teknolojisi sayesinde hızlı ve temassız hizmetin de keyfini çıkaracak.

– "İGA ve TFF’nin iş birliği yapması havacılık sektörü açısından da son derece önemli"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İGA Dijital Hizmetler ve Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Ersin İnankul, İGA Pass için öncelikli hedeflerinin sundukları tüm hizmetlerden yolcuların yanı sıra kurumların da yararlanması olduğunu belirtti.

İGA Pass'in bir yolculuk hizmetinden öte misafirlerinin seyahatlerini unutulmaz bir deneyime dönüştürme amacıyla hazırlandığını kaydeden İnankul, "Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyor ve yolcularımızın İstanbul Havalimanı'na ayak bastığı andan itibaren buradan üst düzey bir memnuniyetle ayrılabilmeleri için her ayrıntıyı planlıyoruz. İGA Pass, sıradan bir üyelik programı değil, her biri birbirini tamamlayan ve tüm yolculuk sürecini ayrıcalıklı kılan bir hizmetler bütünü. Bu hizmetler bütününü Türkiye’yi uluslararası organizasyonlarda temsil eden milli takımlara sunmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Anlaşma ile milli takımlar İGA Pass'in ayrıcalıklı dünyasından yararlanacak. Ülkemizi dünyada başarıyla temsil eden İGA ve TFF’nin iş birliği yapması havacılık sektörü açısından da son derece önemli." ifadelerini kullandı.

– "İş birliğinin her iki kurumu da büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum"

TFF Sponsorluklar ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Alkın Kalkavan ise Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı İstanbul Havalimanı ile milli takımların çok güzel bir anlaşma yaptığını belirtti.

Anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kalkavan, "Milli Takımlarımızın genç ve enerjik ruhunu, Avrupa'nın 1 numaralı havalimanı ile birleştirerek, pazarlama stratejilerimizi yenilemeye ve yelpazesini genişletmeye devam ediyoruz. Ekim ayında oynayacağımız Dünya Kupası eleme maçları öncesinde İGA gibi değerli bir marka ile milli takımımızı yan yana getirmenin mutluluğunu yaşıyor, iş birliğinin her iki kurumu da büyük katkılar sağlayacağını düşünüyor ve Katar'da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası'na beraber yolculuk edeceğimize inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu. ​​​​​​​

İSTANBUL (AA) – Süper Lig’de haftanın açılış maçında bu akşam Altay ile Beşiktaş, İzmir’deki Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı’nda karşılaşacak.

TFF 1. Lig’de 7. haftanın ilk maçında bu akşam Kocaelispor, Tuzlaspor’u Kocaeli Stadı’nda konuk edecek. İki müsabaka da saat 20.00’de başlayacak.

Türkiye Futbol Federasyonundan (TFF) yapılan açıklamaya göre liglerde haftanın maç programı şöyle:

Süper Lig

Bugün:

20.00 Altay-Beşiktaş (Bornova Aziz Kocaoğlu)

Yarın:

13.30 Demir Grup Sivasspor-VavaCars Fatih Karagümrük (Bahçeşehir Koleji Sivas 4 Eylül)

16.00 Fraport TAV Antalyaspor-Öznur Kablo Yeni Malatyaspor (Antalya)

19.00 Adana Demirspor-Gaziantep (Yeni Adana)

26 Eylül Pazar:

13.30 GZT Giresunspor-Yukatel Kayserispor (Çotanak)

16.00 Medipol Başakşehir-Çaykur Rizespor (Başakşehir Fatih Terim)

16.00 Atakaş Hatayspor-Fenerbahçe (Yeni Hatay)

19.00 Galatasaray-Göztepe (Türk Telekom)

27 Eylül Pazartesi:

20.00 Trabzonspor-Aytemiz Alanyaspor (Medical Park)

20.00 Kasımpaşa-İttifak Holding Konyaspor (Recep Tayyip Erdoğan)

TFF 1. Lig

Bugün:

20.00 Kocaelispor-Tuzlaspor (Kocaeli)

Yarın:

13.30 Bereket Sigorta Ümraniyespor-Manisa (Ümraniye Belediyesi Şehir)

16.00 Büyükşehir Belediye Erzurumspor-Adanaspor (Erzurum Kazım Karabekir)

19.00 Gençlerbirliği-Beypiliç Boluspor (Eryaman)

26 Eylül Pazar:

13.30 Royal Hastanesi Bandırmaspor-Altınordu (Bandırma 17 Eylül)

16.00 Menemenspor-Eyüpspor (Menemen İlçe)

16.00 İstanbulspor-Balıkesirspor (Esenyurt Necmi Kadıoğlu)

19.00 Bursaspor-MKE Ankaragücü (Bitci Timsah Park)

27 Eylül Pazartesi:

20.00 Denizlispor-Yılport Samsunspor (Denizli Atatürk)

TFF 2. Lig

Beyaz Grup

26 Eylül Pazar:

15.00 Ankara Demirspor-Amed Sportif Faaliyetler (TCDD Ankara Demirspor)

15.30 Kırşehir Belediyespor-Zonguldak Kömürspor (Kırşehir Ahi)

16.00 Uşakspor-Bucaspor 1928 (Uşak 1 Eylül)

16.00 Pendikspor-Karatay Termal 1922 Konyaspor (Pendik)

19.00 Eskişehirspor- Pazarspor (Eskişehir Yeni)

19.00 Akhisarspor-Anagold 24Erzincanspor (Spor Toto Akhisar)

19.00 Isparta 32-Tarsus İdman Yurdu (Isparta Atatürk)

19.00 Teco Karacabey Belediyespor-Kırklarelispor (Karacabey M. Fehmi Gerçeker)

Kırmızı Grup

Yarın:

16.00 Turgutluspor-Çorum (Turgutlu 7 Eylül)

26 Eylül Pazar:

13.00 Adıyaman-Hekimoğlu Trabzon (Adıyaman Atatürk)

15.30 Kahramanmaraşspor-An Zentrum Bayburt Özel İdare (7 Ocak)

15.30 Etimesgut Belediyespor-Sivas Belediyespor (Sincan 15 Temmuz Milli Birlik)

15.30 Niğde Anadolu-İnegölspor (Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kampüs)

16.00 Ergene Velimeşespor-Silahtaroğlu Vanspor (Mustafa Kemal Atatürk)

16.00 Serik Belediyespor-Sarıyer (Serik İsmail Oğan)

18.00 Sakaryaspor-Bodrumspor (Yeni Sakarya Atatürk)

19.00 Diyarbekirspor-Somaspor (Diyarbakır)

19.00 Afjet Afyonspor-Ankaraspor (Zafer)

TFF 3. Lig

1. Grup

Bugün:

16.00 Bergama Belediyespor-Belediye Kütahyaspor (Menemen İlçe)

Yarın:

14.00 Fatsa Belediyespor-Arnavutköy Belediyespor (Fatsa İlçe)

14.30 Başkent Gözgözler Akademi-Batman Petrolspor (Polatlı İlçe)

15.00 1954 Kelkit Belediyespor-Kahta 02 (Kelkit İlçe)

15.00 Artvin Hopaspor-Hendekspor (Hopa İlçe)

15.30 Osmaniyespor-Elazığspor (7 Ocak)

15.30 Karaman Belediyespor-Nevşehir Belediyespor (Kemal Kaynaş)

16.00 Çatalcaspor-Sancaktepe (Müjdat Gürsü)

16.00 Bursa Yıldırımspor-Formül Erbaaspor (Minareli Çavuş Spor Tesisleri)

2. Grup

Yarın:

15.00 Yomraspor-68 Aksaray Belediyespor (Yomra İlçe)

15.00 Altındağspor-Hacettepe (Stat henüz açıklanmadı)

15.00 Malatya Yeşilyurt Belediyespor-Beyoğlu Yeni Çarşı (Yeşiltepe Spor Kompleksi)

15.00 52 Orduspor-Kızılcabölükspor (19 Eylül)

15.00 Harput Dibek Elazığ Karakoçan-Siirt İl Özel İdaresi (Elazığ Doğukent)

15.30 Bitexen Düzcespor-Redoks Darıca Gençlerbirliği (Düzce 18 Temmuz)

15.30 Çarşambaspor-Kuşadasıspor (Çarşamba Şehir)

15.30 İskenderunspor-Başkent Üniversitesi Alanya Kestelspor (İskenderun 5 Temmuz)

16.00 Bayrampaşa-Iğdır (Bayrampaşa Çetin Emeç)

3. Grup

Yarın:

15.00 Karbel Karaköprü Belediyespor-Ceyhanspor (Faruk Çelik)

15.00 Ağrı 1970-Kardemir Karabükspor (Vali Lütfü Yiğenoğlu)

15.30 Kırıkkale Büyük Anadoluspor-Esenler Erokspor (Başpınar)

15.30 Çankaya-Gümüşhanespor (Yenimahalle Hasan Doğan)

16.00 Belediye Derincespor-İçel İdmanyurdu (Belediye Derincespor)

16.00 Modafen-Orduspor 1967 (Alemdağ)

16.00 Büyükçekmece Tepecikspor-Edirnespor (Tepecik Şenol Güneş/Seyircisiz)

19.00 Fethiyespor-Mardin 1969 (Fethiye İlçe)

19.00 Karşıyaka-Ofspor (İzmir Atatürk)​​​​​