GAP Tarım ve GAP Gıda fuarları açıldı

GAZİANTEP (AA) – Gaziantep'te "11. GAP Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı" (GAP Tarım) ile "16. GAP Gıda Fuarı" (GAPFOOD) ziyarete açıldı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Ortadoğu Fuar Merkezi'ndeki fuarların açılışında, bu organizasyonların ekonomiye büyük katkıları olduğunu söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'deki terörle mücadelesinin Meclis kararıyla gerçekleştirildiğini dile getiren Gül, silahlı mücadelede moral ve motivasyonun önemine işaret etti.

Bu süreçte fuarların düzenlenmesiyle ilgili bazı kesimlerin eleştirileri olduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:

"Atatürk ve silah arkadaşları, Cumhuriyet'i ilan etmeden Kurtuluş Savaşı sırasında İzmir İktisat Kongresi'ni topladı. Onun dışında savunma sanayisinin temelleri atıldı. Daha Meclis toplanmadan 23 Nisan 1920'den önceki tarihte Anadolu Ajansı kuruldu. Bu, şu anlama geliyor; düşmanla mücadele ederken ekonomik gücünüz olacak, silahınız olacak. En az o kadar önemli enformasyon ağınız olacak. Çünkü yaptıklarınızı, düşmanınızın yaptıklarını hem kendi vatandaşlarınıza hem de dünyaya duyurmanız lazım."

Ekonominin ve savunma sanayisinin ayakta durması gerektiğini vurgulayan Gül, "Cephede gencecik çocuklar, silahlı mücadele sırasında şehit düşerken Gaziantep sanayi ve ticareti ayakta tutmak için çalışıyor. Aslında topyekün mücadele yapıldığını görüyoruz. Gaziantep üreten bir şehir. Burada herkesin katkısı var. Daha iyisini hep birlikte yapacağız." dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de gıda güvenliğinin önemine dikkati çekerek, tarımın, toprağın, suyun korunması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin bereketli topraklar üzerinde kurulduğunu dile getiren Şahin, "Mezopotamya'nın kalbindeyiz. Doğu Akdeniz'e açılan kapıyız. Çeşitlilik bakımından büyük bir hazinemiz var." diye konuştu.

Belediye olarak çiftçiler için yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi veren Şahin, Oğuzeli ilçesinde 50 bin metrekare alanda tarım okulu ve kadın kooperatifleri kurulacağını bildirdi.

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi de İdlib'de şehit olan askerlerin ailelerine başsağlığı diledi. Ünverdi, yaşanan siyasi, ekonomik, insani sorunlara karşı ülkenin geleceği için kendilerinin çok çalışması gerektiğini, Mehmetçiğin cephede verdiği mücadeleyi kendilerinin de ekonomi cephesinde vermeye çalıştıklarını söyledi.

Gaziantep Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinin desteğiyle açılan fuarlar, 7 Mart'a kadar gezilebilecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ADANA (AA) – Arpa, AA muhabirine, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan teknoloji şirketi Tarnet Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Sanayi Ticaret AŞ (TARNET) ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Çalışma kapsamında, geniş tarım alanlarının zirai insansız hava araçlarıyla (ZİHA) çoklu uçuş yapılarak ilaçlama denemesinin başarıyla tamamlandığını ifade eden Arpa, bundan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Arpa, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçenlerde Genel Müdürümüzün de katılımıyla çoklu ilaçlama yöntemiyle Samsun’da çeltik tarlaları ilaçlandı. ZİHA, geleneksel yöntemlere nazaran insan sağlığı, su, ilaç ve zaman tasarrufu ile ürünlerin ilaçlama sırasında zarar görmesini engelleyen, dolayısıyla maliyeti olumlu yönde etkileyen bir çözüm. Ben bu uygulamaları Türk tarımına kazandıran TARNET ve TKDK şirketimize teşekkür ediyorum. Ülkemizde ilk defa çoklu ZİHA kullanımı ile ilaçlama yapılmasına vesile olan şirketimizin yine bu teknolojinin yaygınlaştırmasına yönelik hamleleri mevcut. Allah nasip ederse 2022 yılı itibarıyla daha fazla sayıda ZİHA ile Türk tarımına katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

“Yıl sonuna kadar 10 milyar lira kredi kullandırmayı hedefliyoruz”

Davut Arpa, tarladan sofraya gıda zincirinin bütün aşamalarında çiftçi, üretici ve vatandaşlara hizmet sunduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl itibarıyla 8,2 milyar liralık bir kredi kullandırdık. Bu yıl itibarıyla ilk 6 ayda kullandırmış olduğumuz kredi 4,4 milyar lira. Son dönemlerde hayata geçirdiğimiz sabit faizli kredi uygulamasının bunun içerisindeki payı 2,1 milyar lira. Yani çiftçilerimiz krediyi kullandıklarında daha önce sıkça karşılaştığımız eleştiri ve şikayet değişken faiz oranlarıydı. Bu yıl itibarıyla sayın genel müdürümüzün talimatıyla hayata geçen sabit faizli kredi uygulamamız söz konusu. Kullandırmış olduğumuz toplam kredinin içerisindeki payı da yaklaşık yüzde 50, yani 2,1 milyar lira. Yıl sonu itibarıyla toplam 10 milyar lira kredi kullandırmayı hedefliyoruz.”

ANKARA (AA) – Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Tarım Kredi’nin üretici ve tüketici arasında köprü olma noktasında yapılandırmasını hızlı bir şekilde dönüştürdüğünü söyledi.

Bugün Tarım Kredi Kooperatif Market’in 205’inci şubesinin açılışını yaptıkları bilgisini veren Poyraz, “Mayıs ayı sonunda 300’üncü marketi açmayı hedefliyoruz. Bu sene sonunda da 500 rakamını inşallah yakalayacağız. Hem kalite hem de fiyat avantajını aynı anda bu mağazalarda inşallah tüketiciyle buluşturacağız.” dedi.

Tarım Kredi’nin ürünlerini dijital kanalar aracılığıyla da tüketiciyle buluşturacaklarını vurgulayan Poyraz, tüketiciye uygun fiyat avantajı sağlarken doğal ürünleri de tüketiciyle buluşturmayı istediklerini dile getirdi. Poyraz, üretici ve tüketicinin sorunlarını minimize etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Marketin açılışına, Tarım Kredi yetkilileri, Tarım Kredi Market ve Pazarlama Genel Müdürü Bayram Ali Yıldırım ile çalışanlar ve vatandaşlar katıldı.

İlk şube 2017’de açılmıştı

İlk şubesi 2017’de faaliyete geçen ve başlangıçta fiyat regülasyonu amacıyla büyük şehirlerde teşkilatlanan Tarım Kredi Kooperatif Market, 2020 yılı sonunda 162 şubeye ulaştı.

Market mağazalarında temel gıda, atıştırmalık, içecek, şarküteri ve kahvaltılık, et ve dondurulmuş ürünler, meyve ve sebze, temizlik ürünleri, sıvı yağ ve margarinler, kişisel bakım, kağıt ürünleri, gıda dışı olmak üzere yüzde 70 Tarım Kredi’ye ait ürünler bulunuyor.

Mustafa Çalkaya