Garanti BBVA CepPOS’ta artık işlem limiti yok

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA, Android cep telefonlarını temassız POS cihazına çeviren CepPOS ürününe, temassız ödeme limiti üzerindeki alışverişler için şifreli işlem özelliği ekledi.

Garanti BBVA'dan yapılan açıklamaya göre, Visa’nın "Tap to Phone" teknolojisiyle hayata geçen ek özellik sayesinde, KOBİ ve mikro ölçekteki iş yerleri bundan böyle CepPOS uygulamasıyla akıllı cep telefonlarından hızlı ve güvenli bir şekilde, şifreli işlemlerle limit sınırı olmaksızın ödeme alabilecek.

CepPOS uygulamasının yüklü olduğu cep telefonunda girilen satış tutarı temassız işlem limiti olan 350 TL'nin üzerinde olduğunda, diğer temassız POS cihazlarında olduğu gibi kart okutulma işleminden sonra telefona kart şifresi girişi yapılarak işlem tamamlanabilecek.

Basit usulle çalışan esnaf üye iş yerlerinin hayatını kolaylaştıran CepPOS uygulamasının kullanılabilmesi için iş yerleri tarafından cep telefonlarına indirilmesi ve Garanti BBVA üye iş yeri olunarak Garanti BBVA internet şifresiyle üye girişi yapılması yeterli oluyor. Erişimi ve kullanımı kolay ve güvenli olan CepPOS uygulaması, kurulum beklemeksizin telefona indirildiği an kullanılabiliyor.

Türkiye’deki bir milyondan fazla küçük esnaf sadece nakit ödeme kabul ederken, maliyeti düşük ve temassız ödeme kabul eden çözümlerle hem iş yerleri hem de kart sahiplerinin hayatı kolaylaşıyor. Tüketicilerin ödeme konusundaki alışkanlıkları da değişiyor. Son bir yıl içinde temassız ödemelerin bir önceki yıla göre üç katına çıkmış olması da bunu gösteriyor. Garanti BBVA CepPOS bu açıdan da pazarın ihtiyacına yanıt veriyor.

– "İş yerlerimiz fiziksel POS’ları olmasa dahi kartla temassız ödeme alabilecek"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ) Genel Müdürü Murat Çağrı Süzer, şunları kaydetti:

"Müşterilerimizin gittikçe daha fazla nakitsiz ve temassız ödeme yapmayı tercih ettiğini görüyoruz. Türkiye’de yıllar önce ilk temassız kart ve ilk sanal POS altyapısını sunan kurum olarak, iş yerlerimizin temassız ve hatta fiziksel bir POS cihazı olmadan ödeme almasını sağlayan CepPOS uygulamasını 2 yıl önce hayata geçirmiştik. Bugün yüzbinlerce üye iş yeri, pandemi sürecinin de etkisiyle temassız ödeme tercihinin katlanarak arttığı bir dünyada, cep telefonlarına indirerek anında kullanmaya başladıkları CepPOS uygulamasının, iş süreçlerine sağladığı kolaylık ve verimliliğin keyfini yaşıyor.

Şimdi de tüketicilerin ve üye iş yerlerinin hayatını daha da kolaylaştırmak adına, CepPOS uygulamasındaki temassız işlem limitini kaldırarak alışveriş deneyimini yeni bir boyuta taşıyoruz. Bundan böyle tüketiciler 350 TL üzerindeki işlemlerini de, sadece kart şifresi kullanarak CepPOS üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde kolayca gerçekleştirebilecek, iş yerlerimiz yanlarında fiziksel POS’ları olmasa dahi kartla temassız ödeme alabilecek. Garanti BBVA müşterilerini yeniliklerle buluşturmaya, hayatlarına değer katacak yenilikçi ürün ve hizmetler tasarlamaya devam edeceğiz."

Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel ise Garanti BBVA’nın Visa’nın Tap to Phone teknolojisi ile hayata geçen CepPOS uygulaması ile KOBİ ve mikro işletmelerin, işlem limiti olmaksızın Android tabanlı akıllı telefonlarını temassız POS terminali olarak kullanabileceklerini belirterek, "KOBİ’lerin, tüketicilerin evrilen beklentilerine hızla cevap verebilmelerinin pandemi sürecinde daha da önem kazandığını biliyoruz. Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz araştırmaya katılan KOBİ’lerin yüzde 74’ü, pandemi ile beraber müşterilerinin kartlı alışverişe yöneldiğini kaydetti . Düşük maliyetli, kurulumu kolay ve aynı zamanda sektörün güvenlik standartlarını karşılayan bu uygulama ile iş yerleri temassız işlemleri kolaylıkla kabul edebilir hale geliyor. KOBİ’lerin temassız ödeme kabul altyapısını yaygınlaştıracak bu dijital çözümün bir parçası olmaktan ötürü mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Sürdürülebilir finans kapsamında yenilikçi çözümlerle Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadelesine destek olmaya devam eden Garanti BBVA, enerji kimlik belgesine sahip bina yapıp satanlara yönelik olarak yeşil ticari kredi ürününü hayata geçirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, yeşil ticari krediden A veya B sınıfı enerji kimlik belgesine sahip yapsatçılar, uygun faiz oranlarıyla, masrafsız ve komisyonsuz faydalanabilecek. Yapsatçılar tarafından inşa edilen A veya B sınıfı enerji kimlik belgesine sahip konutları alanlar da 2017’den beri sunulan Yeşil Mortgage kredisini avantajlı şekilde kullanabilecek.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya, Garanti BBVA olarak, sundukları her ürünün sürdürülebilir finansa yönelik olmasını önemsediklerini kaydetti. Bu kapsamda 15 yıldır sürdürülebilir finans konusunda hayata geçirdikleri pek çok yenilikçi ürüne bir yenisini daha eklediklerini belirten Kaya, şöyle devam etti:

"Yapsatçı KOBİ'lere yönelik ilk yeşil ticari kredi ürünümüzü sunmaya başladık. Günümüzde bina yaparken herkesin enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu bulunuyor. Ancak A veya B sınıfa göre inşa edilen binaların çevreci özellikleri daha yüksek ve daha sürdürülebilir oluyor. Biz de yapsatçı KOBİ’lere yönelik hayata geçirdiğimiz yeşil ticari kredi ürünümüzle A veya B sınıfında bina inşa edenlere avantaj sunarak daha sürdürülebilir konutların üretilmesine destek olmayı ve bu konudaki farkındalığın artmasını amaçlıyoruz. Yapsatçıların inşaat için gerekli finansmanı avantajlı koşullarda kullanmasını sağlarken bu krediyle üretilen konutların satışı için de halihazırda sunduğumuz Yeşil Mortgage ürünümüzün kullanılmasını sağlayacağız. Bu sayede yapsatçılarımıza yaparken de satarken de avantaj sağlayarak bütünsel bir destek sunuyoruz. Banka olarak, önümüzdeki yıllarda yeşil kredi ürünümüzle ülkemizdeki sürdürülebilir binaların artmasına katkıda bulunmaktan ve daha çok kişinin A veya B sınıfı enerji kimlik belgesine sahip binalarda yaşamasından büyük mutluluk duyacağız."

Garanti BBVA Mortgage Genel Müdürü Erhan Şatana da Garanti BBVA Mortgage olarak, Türkiye'nin kentsel dönüşüm, enerji verimliliği ve yeşil bina konularında bilinçlendirilmesine önemli katkılarda bulunduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"2017 yılında hayata geçirdiğimiz Yeşil Mortgage ürünümüzle, enerji verimliliği yüksek binalara bugüne kadar 1,2 milyar TL'nin üzerinde kaynak sağladık. Bu bilinç çerçevesinde büyük bir fırsat olarak gördüğümüz enerji verimliliği yüksek binaları kapsayan projelere fazlasıyla önem veriyoruz. Bu binaları geliştiren firmalarımızı da destekleyecek ürünümüzle konunun daha geniş çaplı ele alınarak gelişmesine destek olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu ürünle yeşil konut üreten firmaların yanında olurken, yeşil konut alan müşterilere de avantaj sağlamaya devam edeceğiz. Müşterilerimize avantajlı faiz oranlarıyla konut kredisi sunarken, tahsis masrafında da yüzde 50 indirim sağlayacağız."

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA, yüzde 100 iştiraki olan Garanti Holding BV'nin sermayesinde yapılacak artırım ile ilgili olarak gerekli her türlü işlemlerin yerine getirilebilmesi hususunda genel müdürlüğe yetki verilmesine karar verildiğini duyurdu.

Garanti BBVA tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan açıklamada, "Bankamızca, Hollanda'da yerleşik ve bankamızın yüzde 100 iştiraki olan Garanti Holding BVye 53 milyon 500 bin avro tutarında sermaye artırımı yapılmasına ve Garanti Holding BV'nin sermayesinde yapılacak artırım ile ilgili olarak gerekli her türlü işlemlerin yerine getirilebilmesi hususunda genel müdürlüğe yetki verilmesine karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.