Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, “Yılın Yatırım Lideri” seçildi

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA’nın Kurumsal, Yatırım Bankacılığı ve Global Piyasalar'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, Londra merkezli Environmental Finance tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Yatırım Ödülleri 2021 kapsamında "Yılın Yatırım Lideri Ödülü"ne layık görüldü.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, gelişmekte olan pazarlarda sürdürülebilir yatırım konusuna liderlik eden yöneticilerle birlikte yeşil dönüşümün mümkün olduğuna dikkati çeken Environmental Finance jürisi Ebru Dildar Edin'i Türkiye'de sürdürülebilir yatırımı destekleyen erken ve öncü bir şampiyon olarak değerlendirdi.

Garanti BBVA’nın Türkiye'de uzun yıllara dayanan sürdürülebilir yatırım çalışmalarına liderlik eden Edin, gelişmekte olan bir pazarda sürdürülebilirlik konusunda dikkati çeken projelere imza attığı için ödül almaya hak kazandı.

Environmental Finance jürisi tarafından Türkiye’de erken sürdürülebilir yatırım konusunda etkili kişi olarak değerlendirilen Edin’in zorlu bir görev alanında üstün bir liderlik sergilediği belirtildi. Değerlendirmede ayrıca Edin'in sürdürülebilir yatırımın birçok boyutunda güçlü liderlik sağlaması ve somut sonuçlara yol açan iş birliği geçmişi etkili oldu.

– "Sürdürülebilirlik yatırımlarımızı artırmaya kararlıyız"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, banka olarak 15 yıldan fazla süredir, sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği ve eşitsizliklerle mücadele konularında aldıkları inisiyatifler ve yenilikçi finansman modelleriyle, Türkiye’nin öncü kurumlarından biri olduklarını belirtti.

Bu süre boyunca Garanti BBVA’da yürütülen her çalışmada etkin rol üstlenmenin ayrıcalığını yaşadığını ifade eden Edin, "Henüz çok kısıtlı bir şekilde kullanılan sürdürülebilirlik kavramı kurumsal sorumluluktan ibaret zannediliyorken, biz çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerini iş modelimize 15 yıl önce entegre etmeye başladık. 2010 yılında Sürdürülebilirlik Komitesi’ni hayata geçirdik. 2012’de de komite kararlarını uygulamak üzere Sürdürülebilirlik Ekibi’ni kurduk. Türkiye’den Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alan tek banka olarak 40’tan fazla sürdürülebilir ürün ve hizmetimizle 51 milyar TL etki yatırımı sağladık. Dünya’da ilk kez uygulanmaya başlanan Cinsiyet Eşitliği Kredisi (Gender Loan) yapısını oluşturduk." değerlendirmesinde bulundu.

Edin, tüm bunların yanı sıra Garanti BBVA’nın Kadın Liderlik Programını hayata geçirerek 80'den fazla kadın yöneticiye mentorluk sağladıkları bilgisini verdi.

Bankanın üst yöneticilerinin 5’te 3’ünün kadın olmasının kendilerini mutlu ettiğini bildiren Edin, şunları kaydetti:

"Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yürüttüğümüz çalışmalarla da 5 yıldır Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yer alıyoruz. Bu çalışmaları yürüten ekibin bir parçası olarak Environmental Finance tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Yatırım Ödülleri 2021 kapsamında 'Yılın Yatırım Lideri' ödülüne layık görülmekten büyük onur duyuyorum. Banka yönetimimiz başta olmak üzere bu ödülü almamı sağlayan çalışmaları hayata geçirirken yanımızda olan ve faaliyetlerimizde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte de küresel trendleri yakından takip ederek sürdürülebilirlik yatırımlarımızı artırmaya kararlıyız."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA Kadın Girişimci Yönetici Okulu'nun Tekirdağ eğitimleri başlıyor.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, geleceğe iyi bakmak amacıyla ekonomiye güç katan kadın girişimcileri destekleyen Garanti BBVA, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliğiyle 2012 yılında başlayan Kadın Girişimci Yönetici Okulu programının 2021 yılı eğitimlerinin dördüncüsünü Tekirdağ’da gerçekleştirecek.

Türkiye’nin farklı illerindeki kadın girişimcilere ulaşmak, kadın girişimcilerin işlerini büyütmek ve sürdürülebilir kılmak, her alanda rekabet güçlerini artırmak ve girişimci ruhlarını desteklemek amacıyla düzenlenen Kadın Girişimci Yönetici Okulu, TOBB Tekirdağ İl Kadın Girişimciler Kurulu'nun katkılarıyla 1 Ekim'de başlayacak.

Garanti BBVA’nın Kadın Girişimci Yönetici Okulu programı kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanında 3 binden fazla kadın girişimciye ücretsiz eğitim verildi.

1 Ekim ila 1 Kasım tarihleri arasında sınırlı kontenjan ile çevrim içi gerçekleştirilecek Kadın Girişimci Yönetici Okulu’na katılmak isteyen Tekirdağlı kadın girişimcilerin 29 Eylül 2021'e kadar "https://www.garantibbvakadingirisimci.com/" adresinden başvuru yapması gerekiyor.

Boğaziçi Üniversitesi eğitmenleri ve profesyoneller tarafından il özelinde daha fazla kadın girişimciye ulaşma hedefiyle çevrim içi verilecek eğitimlerde, dijital pazarlama, insan kaynakları, müşteri deneyimi, yönetimsel kodlama, sosyal medya pazarlaması, finansman yönetimi, yenilikçi iş modelleri geliştirme gibi girişimcilerin işlerini yönetmelerinde fark yaratacak alanlara odaklanılıyor.

Kadın Girişimci Yönetici Okulu ile girişimcilerin hem eğitim ihtiyaçlarını gidermek hem de girişimcilik konusunda rol model sinerjisi yaratmalarını sağlamak amaçlanıyor ve aynı zamanda ihtiyaç duydukları bilgi birikimini arttırmak hedefleniyor.

Bu arada, eğitimi başarıyla tamamlayan kadın girişimciler, BÜYEM tarafından düzenlenen sertifikaya sahip olacak.

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA, bankacılığın geleceğine yön veren yapay zekâ teknolojilerine yatırımlarını ve Türkiye'de yapay zekâ ekosistemine katkılarını sürdürürken, İsviçre merkezli Global AI Hub tarafından başlatılan küresel sosyal sorumluluk projesi 10million.AI Yapay Zekâ Eğitim ve Farkındalık seferberliğinin destekçileri arasına katıldı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, yapay zekâ teknolojileri bankacılığın geleceğini şekillendirirken, teknoloji yatırımları ve dijital bankacılık vizyonuyla sektöründe öncü rol üstlenen Garanti BBVA da Türkiye'de yapay zekâ ekosisteminin gelişmesi için katkılarını sürdürüyor.

Garanti BBVA bu kapsamda son olarak, yapay zekâ teknolojileri ile ilgili farkındalık ve okuryazarlık seviyelerini artırmak, katma değerli projeler geliştirilmesini sağlamak ve giderek büyüyen yapay zekâ ekosistemine kalifiye insan gücü sağlayabilmek adına Global AI Hub’ın öncülüğünde hayata geçirilen 10million.AI projesinin partnerleri arasında yer aldı.

Bu küresel sosyal sorumluluk projesi kapsamında Global AI Hub tarafından dijital ortamda organize edilen ve İsviçre standartlarında sertifikasyon fırsatı sunulan, hem teknik hem de teknik olmayan kesimlere hitap eden geniş bir kurs yelpazesinden Türkiye’de 500 bin kişiye ücretsiz eğitim sağlanması hedefleniyor.

Garanti BBVA, bir yandan yapay zekâ teknolojilerini tüm bankacılık süreçlerine dahil etmek üzere yenilikçi projelere imza atarken, diğer taraftan bankacılık ekseninden çok daha geniş çerçevede, yapay zekâ ekosisteminin güçlenmesi için de çalışıyor.

Garanti BBVA bu kapsamda öncelikle akademik boyutta Türkiye'nin önde gelen üniversiteleriyle iş birliği içinde, Garanti BBVA Teknoloji’nin üst yönetimi ve uzmanlarının katılımıyla, seminer ve dönemlik ders programları düzenleyerek bu alanda kariyer hedefleyen geleceğin mühendislerine katkı sağlamaya çalışıyor.

Banka diğer taraftan geçen yıl "Kodluyoruz" ile birlikte, sektörden uzman kişilerin yapay zekâ alanındaki gelişmeleri ele aldığı Alchemist Podcast serisini yayınlayarak teknoloji meraklılarının ilgisini bu alana çekmeye yardımcı oldu.

Buna ek olarak geçen yıl online ortamda bir “Data Challenge” düzenleyerek yapay zekâ alanına ilgi duyan herkese kendilerini deneme imkânı sağladı ve bu etkinlik sonrasında başarılı isimlere Garanti BBVA Teknoloji bünyesinde çalışma fırsatı sunuldu. Garanti BBVA ayrıca 2022’den itibaren İTÜ Yapay Zekâ ve Veri Mühendisliği bölümündeki öğrenciler için 10 kişilik stajyer kontenjanı oluşturdu.

– 10million.AI yapay zekâ eğitim ve farkındalık seferberliği

Global AI Hub tarafından düzenlenen eğitimlerle programa katılan yetenekler, platform üzerinden güncel iş, proje ve staj imkânlarına ulaşma, yapay zekâ alanında dünyanın önde gelen uzmanlarıyla etkileşime geçme fırsatı yakalayacak. 10million.AI projesiyle aynı zamanda Türkiye’deki “yapay zekâ okuryazarlığı” oranını 3 yıl içinde küresel ölçekte en üst seviyeye çıkartmak ve yapay zekâ ile dijitalleşme alanlarında kadınların varlığını dünyada ilk sıralara yerleştirmek de hedefleniyor.

Bu kapsamda eğitimler için belirlenen kontenjanın en az yarısını kadınlar oluşturacak. 10million.AI projesi kapsamında ücretsiz erişime açılan eğitimler "https://globalaihub.com/all-courses/?ref=garantibbva" üzerinden takip edilebilecek.