Garanti BBVA, KOBİ'lere verdiği desteği sürdürüyor

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya, "Özellikle yaşamış olduğumuz pandemi süreciyle birlikte KOBİ'ler için dijitalleşme, işlerini devam ettirebilmeleri açısından çok daha önemli ve öncelikli bir konu haline geldi. e-ticaret birçok sektörde geleneksel satış kanallarının önüne geçti." ifadelerini kullandı.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Kaya ve Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ) Genel Müdürü Murat Çağrı Süzer'in katılımıyla düzenlenen çevrim içi toplantıda, Garanti BBVA'nın esnaf ve KOBİ'lerin iş süreçlerine katkı sağlaması planlanan yeni çözümleri tanıtıldı.

Toplantıda Garanti BBVA'nın KOBİ Bankacılığı stratejisi ve bu kapsamda işletmelerin dijital dönüşümlerine rehberlik eden hizmetleri ile GÖSAŞ'ın bankanın POS müşterisi üye iş yerlerine özel tasarladığı çözümler ve sunduğu avantajlar paylaşıldı.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya, dijitalleşme sürecinin hız kazandığı günümüz dünyasında KOBİ'lerin ihtiyaçlarının ve önceliklerinin değiştiğini aktardı.

KOBİ Bankacılığı stratejileri ve hizmetleriyle ilgili bilgi veren Kaya, şunları kaydetti:

"Özellikle yaşamış olduğumuz pandemi süreciyle birlikte KOBİ'ler için dijitalleşme, işlerini devam ettirebilmeleri açısından çok daha önemli ve öncelikli bir konu haline geldi. e-ticaret birçok sektörde geleneksel satış kanallarının önüne geçti. Böyle bir dünyada oyun dışında kalmamak adına, işletmelerin finansal ihtiyaçlarının yanında, çok daha farklı alanlarda desteğe, yönlendirmeye ihtiyaçları var. Son bir yıla dönüp baktığımızda, genel görünüm olarak KOBİ ve işletmelerin pandeminin etkisiyle cirolarının düştüğünü ve bu düşen cirolar içinde maliyetlerinin arttığını görüyoruz. Bu tablo içinde hemen her işletme nakit akışını efektif yönetmeye odaklanırken, birçoğu da fiziksel mağaza cirolarının azalmasıyla e-ticarete geçmeye ihtiyaç duyuyor. Biz de müşterilerini yakından tanıyan ve ihtiyaçlarını bilen bir banka olarak, bu dönemde tüm finansal ve finansal olmayan ihtiyaçlarında, deneyimli ekibimiz ve uzun yıllara dayanan tecrübemizle, KOBİ'lerin 'çözüm ortağı olma' anlayışıyla hareket ediyoruz. Bir anlamda bankacılığın geleceğine bakıyor, KOBİ'lerin finansal sağlığını gözeten, onlara yol gösteren, işlerini, hayatlarını kolaylaştıran, doğru zamanda, doğru tavsiye, yönlendirmeler ve desteklerle iş süreçlerine katkı sağlayacak bir çözüm ortağı olarak kendimizi konumluyoruz. "

Kaya, bu yaklaşımdan hareketle Garanti BBVA POS sahibi her ölçekten işletmenin ihtiyaç duyduğu ürün veya hizmete ulaşacağı, bunları kullanırken sürdürülebilir fayda sağlayacağı ayrıcalıklar sunduklarını bildirdi.

Bu çerçevede yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren ve bunu sürdüreceklerini vurgulayan Kaya, "Türkiye genelinde ne kadar çok KOBİ'ye desteklerimizi ulaştırabilirsek hem işletmelerin sürdürülebilirliğine hem de ekonomiye o kadar fazla katkı sağlayabileceğimize inanıyoruz." dedi.

– "Pandemi süreci, müşterilerimizin alışkanlıklarında önemli değişiklikleri tetikledi"

GÖSAŞ Genel Müdürü Murat Çağrı Süzer de pandemi sürecinin, müşterilerin alışkanlıklarında önemli değişiklikleri tetiklediğini söyledi.

Bu süreçte her 3 TL'lik harcamanın 1 TL'sinin sanal ortamda gerçekleştiğini, son 1 yılda kartla yapılan temassız ödemeler payının yüzde 27'den yüzde 49'a çıktığını aktaran Süzer, şunları kaydetti:

"Bu dönemde esnaf ve KOBİ'ler, müşterilerinin talep ve beklentilerine uygun olarak hızlı bir şekilde e-ticarete geçerken, satış kanalı olarak da interneti kullanmaya başladı. Bu süreçte GÖSAŞ olarak hem sürekli takip ettiğimiz verilerden hem de müşterilerimizden aldığımız geri bildirimlerden esnaf ve KOBİ'lerimizin 3 ana trend ve ihtiyaca odaklandığını görüyoruz. İşletmeler öncelikle maliyetlerini azaltmak, kısa dönemli nakit ihtiyaçlarını karşılamak ve e-ticarete geçişte desteğe ihtiyaç duyuyor. Biz de bu kapsamda Garanti BBVA POS müşterilerine özel ve bu ihtiyaçlarına cevap verecek bir program geliştirdik. Program kapsamında, iş yerlerimizin maliyetlerine yardımcı olacak 20 kadar kampanya ve iş birliği oluşturduk. Bu iş birlikleri kapsamında, sektöründe önde gelen firmalarla entegrasyonlar yaparak POS sahiplerimizin başka bir kanalda göremeyeceği fırsatları sunmak ve bu yolla maliyetlerini düşürmeyi hedefledik.

Garantibbvapos.com.tr adresine giren müşterilerimiz, ayda 3 bin TL'ye varan bonus ve indirimlerden nasıl faydalanacağını kolaylıkla görebiliyor. Diğer taraftan ticari kredi kartı sahibi POS müşterilerimize 10 bin TL'ye kadar faizsiz ve ücretsiz ekstre erteleme ile 5 bin TL'ye kadar faizsiz ve ücretsiz taksitli nakit avans fırsatı sunuyoruz."

Süzer, e-ticarete geçiş süreçlerinde ihtiyaç duyacakları alanında en yetkin firmalarla onları bir araya getirdiklerini ve bu iş birliklerinde yüzde 50'lere varan indirim imkanı sağladıklarını söyledi.

Çalışmalara devam edeceklerini bildiren Süzer, "Her ay sürekli gelişecek ve zenginleşecek tüm bu değer önerileriyle, esnaf ve KOBİ müşterilerimize Garanti BBVA POS sahibi olmanın farkını ve avantajlarını yaşatacağımıza, iş süreçlerine önemli katkı sağlayacağımıza inanıyorum." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – İklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilir bir dünya hedefiyle öncü uygulamalara imza atan Garanti BBVA, 14 Temmuz Çarşamba günü Borsa İstanbul'da gerçekleştirilen gong töreniyle Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu'nun yürütücülüğünü üstlendiği CDP (Carbon Disclosure Project) Türkiye ve Borsa İstanbul iş birliğiyle Garanti BBVA İklim Endeksi'ni hayata geçirdi.

Garanti BBVA'dan yapılan açıklamaya göre, endeksle, sürdürülebilir finans pazarını geliştirmek, şirketlerin iklim riskleri ve fırsatları konusundaki şeffaflıklarını artırmak için teşvik etmeyi hedefleyen Garanti BBVA, hesaplama yöntemi, seçme kriterleri ve diğer kuralları Borsa İstanbul danışmanlığında belirlenen Türkiye'de sürdürülebilirlik ve iklim finansmanı için baz oluşturabilecek metodolojisi dünyaca kabul gören güvenilir bir endeks oluşturdu.

Kapsama dahil edilecek şirketlerin CDP verileriyle belirlendiği endeksin hesaplanması, sürekliliğinin sağlanması ve endeks verilerinin veri dağıtım kuruluşları aracılığıyla yayımlanması işlemleri Borsa İstanbul tarafından gerçekleştiriliyor.

Endeksin yatırım dünyasını, Borsa İstanbul'da işlem gören CDP İklim Değişikliği raporlamasındaki en güncel skoru B- ve üzeri şirketler oluşturuyor. Yılda bir kere güncellenecek endeks içerisinde yer alan hisse senetlerinin endeks içerisindeki ağırlığı fiili dolaşımdaki payların piyasa değerine göre belirlenirken, hisse seçim sürecinde likidite kuralı da uygulanıyor.

Endekse son 6 aylık dönemde günlük ortalama işlem hacmi en az 10 milyon TL ve üzeri olan hisse senetleri dahil ediliyor.

Garanti BBVA İklim Endeksi; Borsa İstanbul’da işlem gören ve sürdürülebilirlik alanında en önemli konulardan biri olan iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında şirketlerin raporlama yaptığı CDP kapsamında iyi performans gösteren şirketleri öne çıkarıyor. Endeks, Borsa İstanbul’da işlem gören ve CDP metodolojisine göre, iklim değişikliği konusundaki risklerini ve fırsatlarını şeffaf bir şekilde beyan eden şirketlerin paylarından oluşan portföyün fiyat ve getiri performansını ölçüyor.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Garanti BBVA İklim Endeksine ilişkin şunları kaydetti:

"Borsa İstanbul, Garanti BBVA ve CDP Türkiye iş birliği ile gerçekleştirilen bu ortak projede, Borsa İstanbul olarak yer almaktan gurur duyuyoruz. Borsa İstanbul olarak bu endeksin hesaplanması, sürekliliğinin sağlanması ve yayınlanması hizmetini veriyoruz. Gösterge niteliğindeki bu endeksin oluşturacağı yatırım fırsatlarından ötürü heyecan duyuyoruz. Garanti BBVA ve CDP Türkiye, iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilir kalkınma konularında, inovatif yaklaşımlar ve yenilikçi finansman modelleri sunan öncü kurumlarımızdır. Sürdürülebilir finansmana katkı sağlayacak bu endeksin oluşturulmasında emeği geçen, başta Garanti BBVA ve CDP Türkiye olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Garanti BBVA İklim Endeksinin sermaye piyasalarına hayırlı olmasını diliyorum."

-"Garanti BBVA İklim Endeksi ile sürdürülebilir finans çalışmalarımızı bir yenisini daha ekliyoruz"

Endeksle ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin ise şu değerlendirmede bulundu:

"'Dünyaya iyi bakıyoruz, geleceğe iyi bakıyoruz' mottosuyla her geçen gün daha güçlü adımlarla ilerlediğimiz iklim değişikliğiyle mücadele yolunda Türkiye'de yeni bir ilke daha imza atmaktan büyük gurur duyuyoruz. Garanti BBVA İklim Endeksi'ni, iki ana iş stratejimizden biri olan 'iklim değişikliğine karşı mücadele' hedefimizi göz önünde bulundurarak bankamız, CDP Türkiye ve Borsa İstanbul ekiplerinin özverili çalışmalarıyla bir yıldan kısa süre içerisinde tamamladık.

Garanti BBVA olarak Türkiye'deki yenilenebilir enerji finansmanına bugüne kadar 5,6 milyar dolar üzerinde bir katkı sağladık, sürdürülebilir finans piyasasına katkımız ise 810 milyon dolar üzerinde. Garanti BBVA İklim Endeksi ile sürdürülebilir finans çalışmalarımızı bir yenisini daha ekliyoruz ve Türkiye özel sektörünün şeffaf iklim değişikliği performansı, iklim risklerinin fırsatlara dönüştürülmesi ve yerel yatırımcıların iklim değişikliği algısını geliştirmeleri için bir mihenk taşı olmasını temenni ediyoruz. Garanti BBVA olarak, iklim değişikliğine karşı ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişi süresinde, özel sektör, devlet organları ve sivil toplum kuruluşlarıyla Türkiye'nin ilklerini gerçekleştirmek üzere çalışmaya devam edeceğiz."

Edin, Garanti BBVA'nın sürdürülebilir finansa yönelik çalışmalarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"Sadece son 60 yılda insanlık olarak atmosfere 100ppm CO2 saldık. Bu oran, 10,000 yıldan daha uzun bir süre önce son buzul çağının sonuna doğru meydana geldiği gibi, önceki doğal artışlardan 100 kat daha hızlı. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'ndeki bilim danışmanları, limitlerin, 2 derece için 475 ppm veya 1,5 derece için 425 ppm'den fazla olmayan bir atmosferik CO2 konsantrasyonu anlamına geldiğini tahmin ediyorlar. Eğer 1,5 derece hedefine ulaşabilmeyi hala düşünüyorsak geriye sadece küresel olarak 6 ppm’lik bir bütçemiz kaldı. Kısacası artık bir dönüm noktasının eşiğindeyiz ve bu eşikteyken bir sonraki adımın doğru yönde olduğundan emin olmamız gerek. İklim aciliyeti açısından iş dünyası olarak sorumluluğu üstlenmemiz ve iklim hareketini tüm tabana yaymak için uzlaşmacı fırsatlar sunan, teknolojiyi arkasına alan inovatif girişimlerle yeni bir iyileşme dönemi yaratmamız gereken bir dönemdeyiz.

Yenilenebilir enerji yatırımları, enerji verimliliği uygulamaları ve döngüsel ekonomi gibi birçok farklı inovatif yaklaşım milyonlarca yeni iş alanı yaratırken, Dünya Bankası tarafından bu alanlardaki yatırımların yılda en az 700 milyar dolar tutarına ulaşacağı öngörülüyor. Garanti BBVA’nın iklim değişikliğine karşı finans sektörünü dönüştüren rolü, 15 yıl önce kendi iş stratejisini değiştirmenin çok ötesinde bir vizyonla başladı. Bugüne kadar sürdürülebilir kalkınmaya sağladığımız 51 milyar TL'yi aşan katkıyla hem dünyanın ihtiyacı olan yeşil ve sosyal iyileşmeye katkıda bulunduk hem de sürdürülebilir finans piyasasını yerel ekonomimizdeki aktörlerden biri haline getirdik."

– "Endeksin henüz iklim değişikliği stratejilerini açıklamamış şirketleri özendireceğini ümit ediyoruz"

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ve CDP Türkiye Kurucu Direktörü Melsa Ararat da endekse dair şunları kaydetti:

"CDP, 110 trilyon dolar varlığı yöneten 590 küresel yatırımcı adına şirketleri iklim değişikliği, su güvenliği ve ormansızlaşma üzerindeki etkilerini yatırımcılara açıklamaya davet ediyor. 2020 yılında küresel piyasaların toplam değerinin yüzde 50'sinden fazlasını temsil eden 9 bin 600 şirket CDP soru setlerini kullanarak raporlama yaptı. Bu rakam 5 sene öncesine göre yüzde 70 artışı temsil etmekteydi. Son yıllarda ise tüm dünyada, doğrudan doğruya CDP verilerini kullanan endeksler ve fonlar artarken, CDP verilerini kullanan diğer çevresel ve sosyal etkileri de dikkate alan endeksler ve yatırım fonları da giderek yaygınlaşmakta. Bugün ise, CDP'nin Türkiye operasyonunun 10 yıllık hayalini gerçekleştiriyoruz.

CDP tarafından şirketlere verilen iklim değişikliği derecelendirme notlarını kullanan ve Türkiye'de finansal sermayenin, iklim değişikliğini dikkate alan şirketlere aktarılmasına aracılık edecek bir yatırım endeksini lanse ediyoruz. İnanıyoruz ki, bu endeks sayesinde, Türkiye'nin iklim değişikliğine dayanıklı, emisyonlarını bilimin öngördüğü hedeflere uygun olarak azaltmayı ve nihayet sıfırlamayı amaçlayan şirketleri, uluslararası kurumsal yatırımcıların radarına girecek ve Türkiye'ye ek yabancı sermaye gelmesine vesile olacaklar. Bu endeksin ayrıca, yerel kurumsal yatırımcıların da konuya olan ilgisini çekeceğini ve henüz iklim değişikliği stratejilerini açıklamamış şirketleri de özendireceğini ümit ediyoruz."

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA Mastercard’ları ile Amazon Prime’a ilk kez üye olanlar, Amazon.com.tr’den yapacakları ilk 300 TL ve üzeri alışverişlerinde 60 TL bonus kazanıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Amazon Türkiye ve Garanti BBVA, Prime ayrıcalıklarını daha fazla tüketiciyle buluşturmak için gerçekleştirdikleri iş birliğini duyurdu.

15 Ağustos’a kadar geçerli olacak kampanya dahilinde Garanti BBVA Mastercard’larıyla Amazon Prime’a ilk kez üye olan Amazon müşterileri, yapacakları ilk 300 TL’lik alışverişte 60 TL bonus kazanıyor.

Prime üyeliği ile müşteriler binlerce üründe geçerli aynı gün, ertesi gün ve iki günde teslimatı içeren bedava ve hızlı kargo seçenekleri, Prime Gaming ile ücretsiz oyunlar, oyun içi ayrıcalıklar, her ay bir Twitch yayıncısının kanalına abonelik, Prime Video ile popüler dizi ve filmlere sınırsız erişim ve Prime üyelerine özel fırsatlar gibi avantajlardan aylık sadece 7,90 TL'ye faydalanabiliyorlar.