Garanti BBVA, yatırım projeleri finansmanı için EBRD anlaşma imzaladı

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile yatırım projelerini destekleyecek Risk Paylaşımı Anlaşması imzaladı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Garanti BBVA, EBRD ile yaptığı anlaşma kapsamında, risk paylaşımı yaptığı yatırım projelerini finanse ederken, sürdürülebilirlik performansı yüksek veya performansını geliştirmek isteyen yatırımları önceliklendirecek.

Bankanın risk paylaşımına dayalı ilk işlemi olan anlaşma kapsamında Garanti BBVA'nın kullandıracağı ticari ve proje finansmanı kredilerine TL, dolar veya avro cinsinden yüzde 50 oranına kadar fonlama sağlanacak.

Banka, kullandırıma uygun her bir kredinin yarısına kadar olan kısmı için EBRD ile risk paylaşımı yapabilecek. Kapsam dahiline alınacak tüm yatırımlarda, firmaların sürdürülebilirlik performansları ve hedefleri göz önünde bulundurulacak.

– "Şirketlere sağlanan krediler için EBRD ile yarı yarıya risk paylaşımı yapacağız"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, Garanti BBVA olarak, belirlenen kriterlerin sağlandığı krediler için tutarlarının yarısı kadar risk ağırlığı sorumluluğunu EBRD'ye devrettiklerini bildirdi.

Bu anlaşmanın, EBRD ile gerçekleştirdikleri risk paylaşımına dayalı ilk işlem olması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Baştuğ, şunları kaydetti:

"Sürdürülebilirlik kriterlerine endeksli kredilerin de bu kapsama dahil olması bizi mutlu ediyor. Günümüzde bankalara sürdürülebilirlik konusunda önemli görevler düştüğüne inanıyoruz. 2004 yılında başlattığımız çevre ve toplum riskleri konusundaki standartlarımız gün geçtikçe gelişti, gelişmeye de devam ediyor. Bu konuda da Garanti BBVA olarak bankacılık sektöründe standartlarını belirlediğimiz sürdürülebilirlik kriterlerine uygun şirketleri krediden faydalandıracağız.

​​​​​​​Pandemi sürecinden etkilenen yatırım projelerinin daha kolay finanse edilmesini sağlayacak Risk Paylaşımı Anlaşması'yla ilgili kredilerin yarısını EBRD fonlayacak. Böylece şirketlere sağlanan krediler için EBRD ile yarı yarıya risk paylaşımı yapacağız. EBRD'yle ortaklaşa fonlayacağımız krediyi, altyapı ve enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketler işletme sermayesi, sermaye harcamaları ve mevcut kredileri yeniden finanse amacıyla kullanabilecek. Pandemi nedeniyle finansal piyasaların zorlandığı bir dönemde EBRD ile gerçekleştirdiğimiz risk paylaşımına dayalı bu anlaşma bankamıza duyulan güveni bir kez daha tescil etti. Uluslararası kurumlarla güçlü iş birliğimiz sayesinde önümüzdeki dönemde de Türkiye'deki şirketlerin her türlü finansman ihtiyacında yanlarında olmaya devam edeceğiz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA Kadın Girişimci Yönetici Okulu'nun Tekirdağ eğitimleri başlıyor.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, geleceğe iyi bakmak amacıyla ekonomiye güç katan kadın girişimcileri destekleyen Garanti BBVA, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliğiyle 2012 yılında başlayan Kadın Girişimci Yönetici Okulu programının 2021 yılı eğitimlerinin dördüncüsünü Tekirdağ’da gerçekleştirecek.

Türkiye’nin farklı illerindeki kadın girişimcilere ulaşmak, kadın girişimcilerin işlerini büyütmek ve sürdürülebilir kılmak, her alanda rekabet güçlerini artırmak ve girişimci ruhlarını desteklemek amacıyla düzenlenen Kadın Girişimci Yönetici Okulu, TOBB Tekirdağ İl Kadın Girişimciler Kurulu'nun katkılarıyla 1 Ekim'de başlayacak.

Garanti BBVA’nın Kadın Girişimci Yönetici Okulu programı kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanında 3 binden fazla kadın girişimciye ücretsiz eğitim verildi.

1 Ekim ila 1 Kasım tarihleri arasında sınırlı kontenjan ile çevrim içi gerçekleştirilecek Kadın Girişimci Yönetici Okulu’na katılmak isteyen Tekirdağlı kadın girişimcilerin 29 Eylül 2021'e kadar "https://www.garantibbvakadingirisimci.com/" adresinden başvuru yapması gerekiyor.

Boğaziçi Üniversitesi eğitmenleri ve profesyoneller tarafından il özelinde daha fazla kadın girişimciye ulaşma hedefiyle çevrim içi verilecek eğitimlerde, dijital pazarlama, insan kaynakları, müşteri deneyimi, yönetimsel kodlama, sosyal medya pazarlaması, finansman yönetimi, yenilikçi iş modelleri geliştirme gibi girişimcilerin işlerini yönetmelerinde fark yaratacak alanlara odaklanılıyor.

Kadın Girişimci Yönetici Okulu ile girişimcilerin hem eğitim ihtiyaçlarını gidermek hem de girişimcilik konusunda rol model sinerjisi yaratmalarını sağlamak amaçlanıyor ve aynı zamanda ihtiyaç duydukları bilgi birikimini arttırmak hedefleniyor.

Bu arada, eğitimi başarıyla tamamlayan kadın girişimciler, BÜYEM tarafından düzenlenen sertifikaya sahip olacak.

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA, bankacılığın geleceğine yön veren yapay zekâ teknolojilerine yatırımlarını ve Türkiye'de yapay zekâ ekosistemine katkılarını sürdürürken, İsviçre merkezli Global AI Hub tarafından başlatılan küresel sosyal sorumluluk projesi 10million.AI Yapay Zekâ Eğitim ve Farkındalık seferberliğinin destekçileri arasına katıldı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, yapay zekâ teknolojileri bankacılığın geleceğini şekillendirirken, teknoloji yatırımları ve dijital bankacılık vizyonuyla sektöründe öncü rol üstlenen Garanti BBVA da Türkiye'de yapay zekâ ekosisteminin gelişmesi için katkılarını sürdürüyor.

Garanti BBVA bu kapsamda son olarak, yapay zekâ teknolojileri ile ilgili farkındalık ve okuryazarlık seviyelerini artırmak, katma değerli projeler geliştirilmesini sağlamak ve giderek büyüyen yapay zekâ ekosistemine kalifiye insan gücü sağlayabilmek adına Global AI Hub’ın öncülüğünde hayata geçirilen 10million.AI projesinin partnerleri arasında yer aldı.

Bu küresel sosyal sorumluluk projesi kapsamında Global AI Hub tarafından dijital ortamda organize edilen ve İsviçre standartlarında sertifikasyon fırsatı sunulan, hem teknik hem de teknik olmayan kesimlere hitap eden geniş bir kurs yelpazesinden Türkiye’de 500 bin kişiye ücretsiz eğitim sağlanması hedefleniyor.

Garanti BBVA, bir yandan yapay zekâ teknolojilerini tüm bankacılık süreçlerine dahil etmek üzere yenilikçi projelere imza atarken, diğer taraftan bankacılık ekseninden çok daha geniş çerçevede, yapay zekâ ekosisteminin güçlenmesi için de çalışıyor.

Garanti BBVA bu kapsamda öncelikle akademik boyutta Türkiye'nin önde gelen üniversiteleriyle iş birliği içinde, Garanti BBVA Teknoloji’nin üst yönetimi ve uzmanlarının katılımıyla, seminer ve dönemlik ders programları düzenleyerek bu alanda kariyer hedefleyen geleceğin mühendislerine katkı sağlamaya çalışıyor.

Banka diğer taraftan geçen yıl "Kodluyoruz" ile birlikte, sektörden uzman kişilerin yapay zekâ alanındaki gelişmeleri ele aldığı Alchemist Podcast serisini yayınlayarak teknoloji meraklılarının ilgisini bu alana çekmeye yardımcı oldu.

Buna ek olarak geçen yıl online ortamda bir “Data Challenge” düzenleyerek yapay zekâ alanına ilgi duyan herkese kendilerini deneme imkânı sağladı ve bu etkinlik sonrasında başarılı isimlere Garanti BBVA Teknoloji bünyesinde çalışma fırsatı sunuldu. Garanti BBVA ayrıca 2022’den itibaren İTÜ Yapay Zekâ ve Veri Mühendisliği bölümündeki öğrenciler için 10 kişilik stajyer kontenjanı oluşturdu.

– 10million.AI yapay zekâ eğitim ve farkındalık seferberliği

Global AI Hub tarafından düzenlenen eğitimlerle programa katılan yetenekler, platform üzerinden güncel iş, proje ve staj imkânlarına ulaşma, yapay zekâ alanında dünyanın önde gelen uzmanlarıyla etkileşime geçme fırsatı yakalayacak. 10million.AI projesiyle aynı zamanda Türkiye’deki “yapay zekâ okuryazarlığı” oranını 3 yıl içinde küresel ölçekte en üst seviyeye çıkartmak ve yapay zekâ ile dijitalleşme alanlarında kadınların varlığını dünyada ilk sıralara yerleştirmek de hedefleniyor.

Bu kapsamda eğitimler için belirlenen kontenjanın en az yarısını kadınlar oluşturacak. 10million.AI projesi kapsamında ücretsiz erişime açılan eğitimler "https://globalaihub.com/all-courses/?ref=garantibbva" üzerinden takip edilebilecek.