Garanti BBVA'nın “Film Gibi Girişimler” serisi devam ediyor

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA'nın sosyal girişimcilerin ilham veren hikayelerinin paylaşıldığı "Film Gibi Girişimler" serisinin yeni bölümleri, Simge Fıstıkoğlu'nun sunumuyla devam ediyor.

Garanti BBVA açıklamasına göre, yine Garanti BBVA YouTube kanalı üzerinden yayınlanacak video serisinin her bölümünde farklı alanlarda başarı kazanmış sosyal girişimciler, ilham veren hikayelerini anlatıyor. Girişimciler, projelerini tanıtırken kendi "film gibi" girişimlerinin senaryosunu nasıl yazdıklarını, bu süreçte aldıkları desteği ya da karşılaştıkları zorlukları da izleyenlere aktarıyor. Kendi filmlerinin başrolünde yer alan konuk girişimciler aynı zamanda, sosyal girişimciliği stratejik öncelikleri arasında gören Garanti BBVA ile yollarının kesişme hikayesini de paylaşıyor.

Çevresel ve toplumsal sorunları çözme amacıyla sosyal fayda ve etki oluşturmayı hedefleyen, ticari faaliyet yoluyla elde ettikleri karı öncelikli olarak sosyal amaçlar için harcayan proje sahiplerinin konuk edildiği programda, sosyal girişimciliğin farklı örnekleriyle oluşturulan sosyal fayda irdeleniyor.

Serinin yeni bölümlerindeki ilk konukları, markalar ve görme engelliler için kapsayıcı dönüşüme odaklanan özgürlük teknolojileri şirketi BlindLook’un kurucuları Sadriye Görece ve Cihat Ersin Aydın olacak. 2021 yılında Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi seçilen Sadriye Görece, ortağı Cihat Ersin Aydın ile birlikte "Film Gibi Girişimler"de, BlindLook'un ilham veren ve fark yaratan hikayesini anlatacak.

Uzun yıllardır kapsayıcı büyümeye odaklanarak Türkiye'nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'na ulaşması adına çalışmalar yapan Garanti BBVA, Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminin gelişmesi, sosyal girişimcilerin sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmaları, işlerini büyütmeleri, yarattıkları sosyal faydayı artırmaları için eğitim ve rehberlik vermenin yanı sıra bilinirliklerinin artmasına da katkı sağlamak üzere bugüne kadar 20'den fazla girişimciye destek sağladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Garanti BBVA, bankacılığın geleceğine yön veren yapay zekâ teknolojilerine yatırımlarını ve Türkiye'de yapay zekâ ekosistemine katkılarını sürdürürken, İsviçre merkezli Global AI Hub tarafından başlatılan küresel sosyal sorumluluk projesi 10million.AI Yapay Zekâ Eğitim ve Farkındalık seferberliğinin destekçileri arasına katıldı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, yapay zekâ teknolojileri bankacılığın geleceğini şekillendirirken, teknoloji yatırımları ve dijital bankacılık vizyonuyla sektöründe öncü rol üstlenen Garanti BBVA da Türkiye'de yapay zekâ ekosisteminin gelişmesi için katkılarını sürdürüyor.

Garanti BBVA bu kapsamda son olarak, yapay zekâ teknolojileri ile ilgili farkındalık ve okuryazarlık seviyelerini artırmak, katma değerli projeler geliştirilmesini sağlamak ve giderek büyüyen yapay zekâ ekosistemine kalifiye insan gücü sağlayabilmek adına Global AI Hub’ın öncülüğünde hayata geçirilen 10million.AI projesinin partnerleri arasında yer aldı.

Bu küresel sosyal sorumluluk projesi kapsamında Global AI Hub tarafından dijital ortamda organize edilen ve İsviçre standartlarında sertifikasyon fırsatı sunulan, hem teknik hem de teknik olmayan kesimlere hitap eden geniş bir kurs yelpazesinden Türkiye’de 500 bin kişiye ücretsiz eğitim sağlanması hedefleniyor.

Garanti BBVA, bir yandan yapay zekâ teknolojilerini tüm bankacılık süreçlerine dahil etmek üzere yenilikçi projelere imza atarken, diğer taraftan bankacılık ekseninden çok daha geniş çerçevede, yapay zekâ ekosisteminin güçlenmesi için de çalışıyor.

Garanti BBVA bu kapsamda öncelikle akademik boyutta Türkiye'nin önde gelen üniversiteleriyle iş birliği içinde, Garanti BBVA Teknoloji’nin üst yönetimi ve uzmanlarının katılımıyla, seminer ve dönemlik ders programları düzenleyerek bu alanda kariyer hedefleyen geleceğin mühendislerine katkı sağlamaya çalışıyor.

Banka diğer taraftan geçen yıl "Kodluyoruz" ile birlikte, sektörden uzman kişilerin yapay zekâ alanındaki gelişmeleri ele aldığı Alchemist Podcast serisini yayınlayarak teknoloji meraklılarının ilgisini bu alana çekmeye yardımcı oldu.

Buna ek olarak geçen yıl online ortamda bir “Data Challenge” düzenleyerek yapay zekâ alanına ilgi duyan herkese kendilerini deneme imkânı sağladı ve bu etkinlik sonrasında başarılı isimlere Garanti BBVA Teknoloji bünyesinde çalışma fırsatı sunuldu. Garanti BBVA ayrıca 2022’den itibaren İTÜ Yapay Zekâ ve Veri Mühendisliği bölümündeki öğrenciler için 10 kişilik stajyer kontenjanı oluşturdu.

– 10million.AI yapay zekâ eğitim ve farkındalık seferberliği

Global AI Hub tarafından düzenlenen eğitimlerle programa katılan yetenekler, platform üzerinden güncel iş, proje ve staj imkânlarına ulaşma, yapay zekâ alanında dünyanın önde gelen uzmanlarıyla etkileşime geçme fırsatı yakalayacak. 10million.AI projesiyle aynı zamanda Türkiye’deki “yapay zekâ okuryazarlığı” oranını 3 yıl içinde küresel ölçekte en üst seviyeye çıkartmak ve yapay zekâ ile dijitalleşme alanlarında kadınların varlığını dünyada ilk sıralara yerleştirmek de hedefleniyor.

Bu kapsamda eğitimler için belirlenen kontenjanın en az yarısını kadınlar oluşturacak. 10million.AI projesi kapsamında ücretsiz erişime açılan eğitimler "https://globalaihub.com/all-courses/?ref=garantibbva" üzerinden takip edilebilecek.

İSTANBUL(AA) – Garanti BBVA, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) tarafından nisan ayında lansmanı gerçekleştirilen Net-Sıfır Bankacılık Birliği'ne (Net Zero Banking Alliance- NZBA) katılarak Türkiye bankacılık sektöründe iklim değişikliğiyle mücadele taahhütleri doğrultusunda çok önemli bir adım attı.

Garanti BBVA'dan yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilir finansı stratejik iş planının ana bileşenlerinden biri haline getiren Garanti BBVA, Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmak için tüm finansal sistemin harekete geçirilmesini destekleyen NZBA’nın Türkiye’den ilk imzacısı oldu.

Bankacılık sektörünün iklim için seferber edilmesinde tarihi bir adım olan Birlik, bankaları net sıfır taahhüdü altında birleştiren en büyük küresel girişim olarak hayata geçti. NZBA, kasım ayında gerçekleştirilecek 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı öncesinde, Net Zero için Glasgow Financial Alliance’ın bir parçası olarak kuruldu.

Bankacılık sektörü özelinde, BM tarafından kurulan Net-Sıfır Bankacılık Birliği, küresel bankacılık varlıklarının neredeyse dörtte birini (37 trilyon ABD dolarının üzerinde) temsil eden ve 2050’ye kadar borç verme ve yatırım portföylerini net sıfır emisyonla uyumlu hale getirmeyi taahhüt eden 27 ülkeden 53 bankayı bir araya getiriyor. Yakın vadeli eylemleri hesap verebilirlikle birleştiren bu iddialı taahhütler, bankaların sağlam, bilime dayalı yönergeler kullanarak 2030 veya daha yakın bir dönem için bir ara hedef belirlemesini de talep ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği ve eşitsizliklerle mücadele için 15 yıldan fazla süredir inisiyatif aldıklarını belirterek, "Yenilikçi finansman modellerimizle ülkemize öncülük ediyoruz. İklim değişikliğiyle mücadele için özellikle geçtiğimiz yıldan bu yana çok önemli adımlar attık. 2020 başında Bilime Dayalı Hedefler metodolojisi kapsamında 1,5 derece hedefiyle uyumlu olarak mutlak emisyon azaltım hedefini açıklayan Türkiye'deki ilk banka olduk. Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarımızı 2025 yılına kadar yüzde 29, 2035 yılına kadar yüzde 71 azaltmayı taahhüt ettik. Yine 2020 yılında sadece hedefimizi duyurmakla kalmayarak faaliyetlerimiz kaynaklı emisyonlarımızı referans yıla göre yüzde 75 azalttıktan sonra kalan emisyonlarımız için de karbon kredisi satın aldık. Böylece karbon nötr banka olarak, 2035 hedefimizi, 15 yıl önce gerçekleştirdik. Ayrıca 2021 yılında Türkiye’den kömür çıkış taahhüdü veren ilk banka olarak, kömür santralleri ve madenleriyle ilgili yeni yatırımları finanse etmeyeceğimizi beyan ettik.” ifadelerini kullandı.

Baştuğ, iklim değişikliğinin küresel bir tehdit olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biliyoruz ki iklim değişikliği, uygarlığın her boyutunu etkileyecek düzeyde küresel bir tehdit olarak güncelliğini koruyor. Bu nedenle iklim değişikliğiyle mücadele için hedefimizi en yükseğe koyduk. Paris Anlaşması hedefleri doğrultusunda net sıfır banka olma yolunda küresel trendleri takip ederek sektörümüz adına çok daha büyük bir taahhütte bulunup Birleşmiş Milletler Net Sıfır Bankacılık Birliği’ne katıldık. 2018 yılında Birleşmiş Milletler Sorumlu Bankacılık Prensipleri'ni oluşturan kurucu üyeler arasında Türkiye’den tek banka olduk. Şimdi de Birleşmiş Milletler’in net sıfır geleceğe odaklanmış bankacılık birliğine katılarak iklim kriziyle mücadeledeki kararlılığımızı sürdürüyoruz. İklim krizine karşı sorumluluğunun farkında bir banka olarak, ülkemizi bu uluslararası platformda temsil etmekten mutluluk duyuyoruz."

Bankaların iklim değişikliğine karşı mücadelede finansman sağlayan kurumlar olarak çok önemli bir rolü olduğunu vurgulayan Baştuğ, NZBA’nın oluşturulmasının da küresel çapta koordineli, hızlandırılmış eylem geliştirmeye yönelik tarihi bir adım olarak kabul edildiğini kaydetti. Baştuğ, "Bu kapsamda küresel bankacılık sektörünün en güçlü taahhüt grubu olarak bilinen NZBA’nın 54. üyesi olup ülkemizde bu taahhüdü veren ilk banka olmaktan ve portföyümüzü en geç 2050 yılına kadar net sıfır karbon yapma doğrultusunda stratejiler geliştirmek üzere harekete geçmekten gurur duyuyoruz. Sektörümüzde sürdürülebilirlik stratejileri kapsamında iklim değişikliğiyle mücadele eden tüm bankaları da Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne katılmaya davet ediyorum. Bu yolda birlikte yürüyerek dünyamız için fark yaratabileceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.