Gaziantep Üniversitesi ve hastanesi cazibe merkezi oluyor

GAZİANTEP (AA) – Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üniversite ile Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin 2019 yılı çalışmalarını değerlendirdi ve yürütüler projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Gür, rektörülük binasında düzenlenen basın toplantısında, Elazığ ve Malatya'da yaşanan depreme değinerek, bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

GAÜN Hastanesindeki hizmetleri anlatan Gür, geçen ay itibarıyla nükleer tıp görüntüleme merkezinin Türkiye’nin en yoğun çalışan görüntüleme merkezi haline geldiğini, bu merkezde kanser yayılımına bağlı olarak ortaya çıkan kemik ağrılarının tedavisinde kullanılan Lu-177 EDTMP maddesiyle tedavinin yapıldığını aktardı.

Rektör Gür, "Bu yolla son 6 ayda 100 hasta tedavi edildi. Merkezimiz, Türkiye’nin bu alanda akıllı molekül uygulaması yapan tek merkezi durumunda. Bu tedavi dünyada sadece birkaç ülkede yapılmaktadır. Tedavisi pahalı olduğu için bölgemizdeki üniversitelerin uygulamadığı Tiroid kanserli hastaların tedavisini üniversitemizde yapıyoruz. Türkiye’de en gelişmiş son teknoloji PET-BT ve SPECT – BT cihazları alındı. Bu sayede 200 kiloya kadar obez hastalarının MR’ı hastanemizde çekilmeye başlandı." dedi.

– "Kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan moleküller GAÜN'de üretilecek"

Nükleer tıp alanında üniversitenin ciddi bir cazibe merkezi olduğuna dikkati çeken Gür, yaptıkları projeleri aktararak, şunları kaydetti:

"Sanayiye hizmet etmek, kenti ilaç sektöründe cazibe merkezi haline getirmek ve hastalarımızı kendi ürettiğimiz moleküllerle tedavi etmek adına tıp fakültesi tarafından 'nükleer hızlandırıcı' bir proje hazırlandı. Kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan moleküller GAÜN'de üretilecek. 32 milyon liralık bu proje bakanlığa sunuldu ve desteklendi. Çok yoğun hasta tedavi ediyoruz. Ürettiğimiz ilaçlarla kendi hastamızı, bölgedekileri tedavi edeceğiz. Daha sonra üretilen radyoaktif moleküller Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Orta Asya'ya ihraç edilecek. Bu proje imza aşamasına geldi. Uluslararası iki firma ortaklık için teklif getirdiler. Ciddi bir şekilde cazibe oluştu. Proje hayata geçtiğinde ürettiğimiz akıllı moleküller ile hem kendi hastalarımızı tedavi edeceğiz hem de dünyanın birçok ülkesine satarak ülkemize çok yüksek döviz girdisi sağlayacağız."

Rektör Gür, hastanelerinin çocuk kemik iliği nakil ünitesinin de faaliyete geçirildiğini, çocuk kardiyoloji ünitesinin de birçok şehirde ve üniversitede yapılmayan invazif girişimleri yaptığını ifade etti.

– "100 ün üzerinde kişiye böbrek nakli yapıldı"

Üniversite hastanesinin organ nakli konusunda da büyük ilerlemeler kaydettiğini anlatan Gür, "Organ nakli konusunda büyük ilerleme katedildi. Son 9 ayda, 8’i sağlık turizmi kapsamında yurt dışından gelen hastalar olmak üzere 100 ün üzerinde kişiye böbrek nakli yapıldı. Kornea naklinde Türkiye’de ilk birkaç merkez arasına girdik. Karaciğer nakilleri devam ediyor" diye konuştu.

Rektör Gür, 250 yataklı çocuk hastanesi binasının inşaatıyla ilgili engellerin ortadan kalktığını ve çalışmaların hızla sürdüğünü, muhtemelen önümüzdeki eylül ayında hizmete gireceğini belirtti.

Çocuk bölümleri taşınınca, ana binanın da fiziki olarak rahatlayacağını aktaran Gür, "Türkiye’nin en kapsamlı inme merkezi hastanemizde hizmet veriyor. Bu merkezimizde hem Gaziantep hem de bölge illerinden gelen binlerce hasta tedavi edilerek ölümden ya da sakat kalmaktan kurtarılmıştır." dedi.

– Yeni projelerin müjdesini verdi

Rektör Gür, adli toksikoloji laboratuvarı, diyabet hastaları için ayak bakım ünitesi (podoloji) merkezi kurulacağını, uluslararası öğrenciler için Arapça ve İngilizce dillerinde açık ve uzaktan eğitim verileceğini, sadece sanayiye hizmet edecek ikinci meslek yüksek okulu kurulacağının müjdesini de verdi.

Üniversite hastanesi içerisinde borcunu kendi içerisinde çevirebilen, en düşük maliyetle ürün alabilen üniversite olduklarını vurgulayan Gür, yılda 1 milyon 250 bin hasta baktıklarını, maliyeti azaltmak ve milli hamleye katkıda bulunmak için kan tüpü, idrar kabı gibi bazı materyalleri kendilerinin üreteceğini belirtti.

Suriye'de Gaziantep Üniversitesine bağlı 3 fakültenin bulunduğunu dile getiren Gür, bu öğrencilerin YÖS sınavıyla alındığını belirterek, 750 öğrencilerinin olduğunu kaydetti.

Üniversiteden atılan elemanlar üzerinden bazı spekülasyonların oluştuğuna işaret eden Gür, "Özellikle şehre ve üniversiteye ihanet edenler üzerinden farklı algılar yapılmak üzere yalan, yanlış bilgiler paylaşılıyor. Bir kısmı üniversiteye sorulmuyor bile. Aynen terör mensuplarının aktardıkları şekilde yazılıyor. Maalesef bunlara hizmet eden birkaç kişi, bunları doğruymuş gibi yazıyor. Ben bunu şehre ihanet olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

Gür, ayrıca üniversite içerisindeki kültür tarihi müzesinin kapatılmadığını, alan yetersizliğinden dolayı yeni bir alana taşındığını bildirdi. Gür, müzenin başka yere taşınmasıyla kütüphanenin daha geniş bir ortama kavuştuğunu sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

GAZİANTEP (AA) – Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Endonezya Üniversitesi ve Endonezya'daki Institue Pertanien (IPB) ile Mısır'daki Ezher Üniversitesiyle iş birliği anlaşması imzaladı.

GAÜN'den yapılan yazılı açıklamaya göre, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ve paydaş üniversitelerin rektörleri, üniversiteler arası akademik iş birliğini güçlendirmek ve öğrenci ile akademisyen değişimine imkan sağlamak amacıyla anlaşma imzaladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rektör Gür, anlaşma imzalanan üniversitelerin kendi alanlarında önemli merkezler olduğunu belirterek, "Bu üniversitelerle yapılan anlaşmalarla, hem öğrenci hem akademisyen değişimleri sağlanacak. Ayrıca akademik çalışmalar da yapılacak. Dünyanın 106 ülkesinden 4 bin 500 öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitemiz, yapılan bu iş birliği anlaşmalarıyla uluslararasılaşma yolunda daha büyük gelişmeler katedecektir." değerlendirmesinde bulundu.

GAZİANTEP (AA) – Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ev sahipliğinde, 20-21 Nisan 2020'de yapılacak İpekyolu Kariyer Fuarı'na katılacak 10 üniversitenin rektörü Gaziantep'te bir araya geldi.

GAÜN'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, üniversitenin Senato Salonu'da gerçekleştirilen toplantıda konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, geçen yıl 10 paydaş üniversiteyle bölgesel kariyer fuarının birincisini düzenlediklerini anımsattı.

Cumhurbaşkanlığının bu yıl da kariyer fuarının bölgedeki 10 paydaş üniversiteyle Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde yapılmasını talep ettiğini aktaran Gür, etkinliği organize ederken geçen yıl elde ettikleri tecrübelerden faydalanacaklarını belirtti.

Gür, programın ortak çalışmayı gerektirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu program sadece bizim üzerimizde olan bir program değil. Paydaş 10 üniversitemizin aktif olarak rektörlerimizle birlikte çalışma arkadaşlarının elini taşın altına koyacağı bir program. Çünkü amacı bunu gerektiriyor. Amaç bölgede bulunan kurumsal, özel sektör ve Türkiye'nin kamu büyük kurumlarının öğrenci ve mezunlarla buluşturulması. Öğrencilerin veya üniversitenin tek başına ulaşamayacağı, iletişim kuramayacağı büyük kurumsal yapılara Cumhurbaşkanlığının denetim ve himayesinde öğrencilere beceri kazandırmak için bu çok önemli. O yüzden her üniversitemiz bunun hem yaygınlaştırılması hem tanıtımı hem de öğrencilerinin bizzat bunun amacına uygun olarak istifade edebilmesi için çok aktif olmasında büyük fayda var.”

Toplantıya Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Nihat Hatipoğlu, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ve SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı katıldı.

Ayrıca Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Seyrek, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmet Yılmaz, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Kahveci, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Saltalı, Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Doğanoğlu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Özbay da toplantıda üniversitelerini temsilen bulundu.