Gaziantep'te işletmelere “Fıstık Gibi” sertifikası verilmeye başlandı

GAZİANTEP (AA) – Dünyaca ünlü mutfağıyla UNESCO tarafından gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Gaziantep'te, Büyükşehir Belediyesinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yürüttüğü hijyen eğitimlerini tamamlayan gıda işletmelerine "Fıstık Gibi" sertifikası verilmeye başlandı.

Şehitkamil ilçesindeki bir pastahanede düzenlenen sertifika töreninde, projenin eğitim ve hijyen şartlarını uygulayan kentteki ilk gıda işletmesine "Fıstık Gibi" sertifikası verildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, salgın sürecinde önceliklerin değiştiğini söyledi.

Anadolu'nun en büyük gücünün görülecek yer ve tadılacak lezzetleri olduğunu ifade eden Şahin, "Projemizin 4 kuralı var. İlk ikisi hijyen ve salgın eğitimidir. Üçüncü de denetimdir. Kendimizin ve odaların bulunduğu bir denetim sistemi kuruyoruz. Denetim sistemlerimizle sertifika aşamasına geçiyoruz. Sertifikanın adı 'Fıstık Gibi' ve her yer fıstık gibi her şey fıstık gibi olacak. Bütün kurallara uyan kurumların hemen girişinde sertifikası olacak." dedi.

Şahin, sertifikayla güven duygusunun oluşturulmasını amaçladıklarını belirterek, lezzetiyle kendini kanıtlamış şehre gelenlerde sertifikayı görünce "Bu işletmede yiyebilirim" düşüncesinin oluşacağını dile getirdi.

Projeyle, "Gaziantep'e gelme zamanı" sloganıyla yürütülen kampanyaya da devam edeceklerine vurgu yapan Şahin, şunları kaydetti:

"İnsanları sağlıklı, güvenli, hijyenli lezzeti sağlayan alt yapısını oluşturmuş Gaziantep'e davet ediyoruz. Bu projemizde her yer fıstık gibi her şey fıstık gibi olacak. Bu konudaki çalışmaları Türkiye'de ilk Gaziantep'in yapması da kentteki insanlarımızın vizyon sahibi olduğunu, dünyayı ne kadar iyi okuduğu ve ne kadar hızlı entegre olduğunu gösteriyor. Gaziantep, Allah'ın izniyle lezzetin başkentinde öncü olmaya, lider ve önder olmaya devam edecektir. Anadolu'nun bu anlamda şahlanmasına vesile olacaktır."

"Fıstık Gibi" sertifikasının verildiği gıda işletmesinin sahibi Mustafa Güler ise salgın nedeniyle zor bir dönemden geçtiklerini söyledi.

Güler, "Fatma Şahin başkanlığındaki Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü çalışma kapsamında kısa sürede işletmemizi Kovid-19'a karşı korumaya aldık. İnanıyorum ki en kısa zamanda bu şehir tekrar ayağa kalkacaktır. Esnafımızla canlanıp bu hijyen uygulamasının altından hep beraber kalkarak tekrar Gaziantep'in gastronomi turizmini hareketlendireceğiz." ifadesini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Uğur Okulları öğrencisi Barkın Özsoy, "Akıllı Trafik Sinyalizasyonu için Kontrol ünitesi Yapımı" isimli projesi ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021 kapsamında "Akıllı Ulaşım" kategorisinde 3. oldu.

Uğur Okulları'ndan yapılan açılmaya göre okul TEKNOFEST 2021'de ödülün sahibi oldu.

TEKNOFEST 21'e Gaziemir, Balıkesir, Gaziantep, Muratpaşa, Topkapı ve Darıca Kampüslerinde öğrenim gören 11 öğrencinin geliştirdiği 6 ayrı projeyle katılan Uğur Okulları yarışmadan ödülle döndü.

Uğur Okulları Gaziemir Kampüsü 8. sınıf öğrencisi Barkın Özsoy, "Akıllı Trafik Sinyalizasyonu için Kontrol ünitesi Yapımı" isimli projesi ile Akıllı Ulaşım kategorisinde 3. oldu.

Özsoy, geçen yıl TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ise Teknolojik Tasarım dalında birincilik ödülünü kazanmıştı.

36 farklı kategoride yarışmanın düzenlendiği TEKNOFEST'e Uğur Okulları 6. Sınıf öğrencileri Tuğyam Topçuoğlu ve Hilal Kuvancı "İnsanlık Yararına Teknoloji" alanında hazırladıkları "Sesimi Duy, Hayattayım" isimli projesiyle 9. sınıf öğrencisi Ahmet Balçık "Engelsiz Hayat" projesiyle, 1. sınıf öğrencisi Melek Deniz Akı Eke “Meleğin Işığı” projesiyle, 4. sınıf öğrencileri Eliz Baran, Demir Acar ve Muhammet Emir Işıldak "Eğitim Teknolojileri" alanında hazırladıkları "Code Village" isimli projeyle, 12. sınıf öğrencileri Muhammed Efe Kaya, Efe Kağan Bağcı, Gökdeniz Dalkılıç "Tarım" alanında hazırladıkları "İnsansız Hava Aracı Destekli Tarım Robotu projesiyle katılım sağladı.

Festival sırasında Uğur Okulları Genel Müdürü Nil Çiçek ile Genel Müdür Yardımcıları Adil Kurt ve Arda Ergez öğrencileri stantlarında ziyaret ederek destek verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Nil Çiçek tüm öğrencilerin başarılarıyla gurur duyduklarını bildirdi.

İZMİR (AA) – Süper Lig’in 64 yıllık geçmişinde bu sezona kadar en erken golü 2008-2009 sezonunda 29 Kasım 2008’de Eskişehir Atatürk Stadı’nda yapılan Eskişehirspor-Denizlispor (4-3) maçının henüz 12. saniyesinde fileleri havalandıran Denizlispor’un Trinidad ve Tobagolu futbolcusu Darryl Bevon Roberts atmıştı.

Gaziantep’in golcüsü Muhammet Demir, eski takımı Medipol Başakşehir filelerini henüz 10. saniyede havalandırarak, Roberts’in rekorunu kırdı.

Ligde Darryl Bevon Roberts’ın golünden önce bilinen en erken golü ise 30 Nisan 2006’da Sivasspor ile Kayserispor arasında oynanan ve konuk takımın 5-0 kazandığı maçın 15. saniyesinde fileleri havalandıran Kayserisporlu İlhan Parlak atmıştı.

Bu gollerin dışında maçların 20. saniyelerine kadar en erken golleri atan futbolcular şunlar:

17. saniye: 2007-2008 sezonunda Trabzonspor-Gaziantepspor maçında Trabzonsporlu Umut Bulut.

18. saniye: 2001-2002 sezonunda Galatasaray-Göztepe maçında Galatasaraylı Vedat İnceefe.

20. saniye: 2007-2008 sezonunda Sivasspor-Kasımpaşa maçında Sivassporlu Musa Aydın, 2009-2010 sezonunda Kasımpaşa-Kayserispor maçında Kasımpaşalı Yekta Kurtuluş, 2015-2016 sezonunda Kasımpaşa-Osmanlıspor maçında Kasımpaşalı Andre Castro De Pereira.