Gazze'deki Filistinli gruplar, “İsrail'le normalleşme”ye yargılama istedi

GAZZE (AA) – Gazze'deki Filistinli gruplar, İsrail'le normalleşmeye yoluna gidenlerin yargılanmasını talep etti.

İslami Cihad Hareketi yetkilisi Halid el-Batş, Gazze'de "Dünya Kudüs Günü" münasebetiyle düzenlenen konferansta aralarında Hamas, İslami Cihad Hareketi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ile Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi'nin (FDHKC) olduğu gruplar adına konuşma yaptı.

Batş, konuşmasında İsrail'le her türlü normalleşmeyi reddettiklerini belirtti.

"İslam ülkelerindeki ulusal güçler, partiler ve aydınlara, Filistin davasına ve kutsal mekanlara ihanet etmeleri nedeniyle İsrail'le normalleşme suçuna bulaşanları yargılama çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini kullanan Batş, İsrail'in özellikle yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini genişletme ve ilhak planları tehdidi altındaki bu dönemde Arap ülkeleri ve İslam ümmetine Filistin halkına ve Kudüs'e destek için birlik olma çağrısı yaptı.

Batş, ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın İsrail'in kararlarını gözden geçirmek, Filistin'deki bölünmüşlüğü sona erdirmek ve birliği tesis etmek için Filistinli grupların liderleriyle acil olağanüstü toplantı yapması gerektiğini belirtti.

Benzer Haber:  Hak-İş Genel Başkanı Arslan'dan Mavi Marmara mesajı:

Uluslararası topluma seslenen Batş, "İsrail'in Filistin'deki Müslümanlar ve Hristiyanların ibadet özgürlüğüne saldırı niteliğindeki ilhak kararlarını tanımama" çağrısında bulundu.

Hafter milislerinin Libya'nın başkenti Trablus'un Suk es-Sulesa bölgesine düzenlediği roket saldırısında 5 sivil hayatını kaybetti

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 113 artarak 38 bin 489’a yükseldi.

İçişleri Bakanı Soylu, terör örgütü PKK'nın sözde Kazan vadisi sorumlusunun da arasında olduğu 3 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

ABD'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 1029 artarak 105 bin 611'e yükseldi.

Erdoğan: "İnşallah bu eser hem ecdadın hatırasını yaşatarak hem de bölge halkına şifa dağıtarak asırlar boyunca ayakta kalmayı sürdürecektir."

Erdoğan: "Osmanlı ve Türk coğrafyasında toplam 120 eseri restore ettik. Arşivlerimize sahip çıkarak 12 milyon belgeyi dijital ortama taşıdık."

Etiketler: