Geçen ay sıcaklık en yüksek Nazilli ve Dalaman'da, en düşük Ardahan'da yaşandı

İSTANBUL (AA) – HİKMET FARUK BAŞER – Türkiye'de geçen ay en yüksek sıcaklık 43,2 dereceyle Nazilli ve Dalaman’da, en düşüğü ise sıfırın altında 3,1 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.

AA muhabirinin Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de uzun yıllar mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16,7 derece olarak ölçüldü. Bu yıl ise mayıs ayı sıcaklığı 17,6 dereceye yükseldi.

Türkiye'de 1971'den beri en yüksek ortalama sıcaklık 2007 mayısında kaydedilmişti.

Geçen ay en yüksek sıcaklık 43,2 dereceyle Nazilli ve Dalaman’da, en düşük sıcaklık sıfırın altında 3,1 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.

43,2 derece mayıs ayı Türkiye’de ölçülen en yüksek değer olarak kayıtlara geçti.

– Marmara Bölgesi'nde en yüksek sıcaklık Geyve'de kayıtlara geçti

Marmara Bölgesi'nde ortalama sıcaklık Kumköy, Bozcaada, Şile çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında ölçüldü. Bölgenin mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 16,9 dereceyken, geçen ay 17,4 dereceye yükseldi. Bölgede en düşük sıcaklık 2,1 derece olarak Lüleburgaz’da, en yüksek sıcaklık ise 39,1 derece olarak Geyve’de tespit edildi.

– Ege'de en yüksek sıcaklık Nazilli'de kaydedildi

Geçen ay Ege Bölgesi'nde ortalama sıcaklık Dikili, Kuşadası, Aydın, Bodrum, Datça, Seferihisar, Ödemiş, Milas çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında tespit edildi. Bölgenin mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18,6 derece iken, bu yıl 19,5 dereceye çıktı. Bölgede en düşük sıcaklık 0,4 derece olarak Simav’da, en yüksek sıcaklık ise 43,2 derece olarak Nazilli'de kaydedildi.

– Akdeniz Bölgesi'nde en yüksek sıcaklık Dalaman’da görüldü

Akdeniz Bölgesi'nde ise mayıstaki ortalama sıcaklık bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında ölçüldü.

Bölgenin mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 19,3 derece iken, bu yılın mayıs ayında 20,6 dereceye yükseldi. Bölgede en düşük sıcaklık 1 derece olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 43,2 derece olarak Dalaman’da görüldü.

İç Anadolu Bölgesi'nde sıcaklıklar Eskişehir, Çumra çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 14,6 dereceyken, bu mayıs ayında 15,5 derece oldu. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 2,9 derece olarak Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 35,3 derece olarak Eskişehir ve Polatlı’da belirlendi.

Karadeniz Bölgesi'nde ise ortalama sıcaklıklar Zonguldak, İnebolu, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Ünye çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında ölçüldü. Bölgenin mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 15,2 derece iken, geçen ay 15,9 dereceye çıktı. Bölgede en düşük sıcaklık 0,3 derece olarak Bayburt’ta, en yüksek sıcaklık ise 39,5 derece olarak Düzce’de yaşandı.

– Mayıs ayında en düşük sıcaklık Ardahan’da kaydedildi

Doğu Anadolu Bölgesi'nde geçen ay ortalama sıcaklık Kars, Van, Hakkari, Sarıkamış, Erciş, Özalp, Elbistan, Doğanşehir, Başkale, Yüksekova çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında tespit edildi. Bölgenin mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 13,6 derece iken, bu sene 14,7 derece olarak ölçüldü. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 3,1 derece olarak Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 34,4 derece olarak Malatya’da ölçüldü.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ortalama sıcaklık Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Bölgenin mayıs ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 20,7 dereceyken, bu yıl 21,3 derece oldu. Bölgede en düşük sıcaklık 5,5 derece olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 40,9 derece olarak Ceylanpınar’da kaydedildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ARDAHAN (AA) – Ardahan’da Kovid-19 ile mücadelede fedakarca görev yapan sağlık ekipleri, Kurban Bayramı’nda da kırsaldaki köy ve yaylalarda aşı çalışmalarını sürdürüyor.

Kovid-19 salgınıyla ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanları, kent merkezlerinin yanı sıra kırsal kesimde yaşayan vatandaşları da aşılamak için yoğun mesai harcıyor.

İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde çalışmalarını sürdüren ekipler, görevli oldukları sağlık kuruluşlarından belirlenen program dahilinde köy ve yaylaların yolunu tutuyor.

Kimi zaman sıcak kimi zaman yağmur ve çamura rağmen görevlerini aksatmadan sürdüren sağlıkçılar, kente bağlı 12 kilometre mesafedeki Yalnızçam köyü ile 16 kilometre uzaklıktaki köy yaylasında hayvanlarıyla ilgilenen besicilere ulaşarak aşılarını yaptı.

Cami hoparlöründen vatandaşlar aşıya çağırılıyor

Bayramda da çalışmalarını sürdüren sağlık ekipleri, gittikleri köylerde cami hoparlöründen anons yaptırarak vatandaşları aşı olmaya davet ediyor.

İl Sağlık Müdürü Dr. Erkan Özdemir, AA muhabirine, kentte aşı çalışmalarının hafta sonu ve bayram demeden aralıksız sürdüğünü söyledi.

Aşı haritasında turuncu kategorideki kenti sarıya çevirme gayretinde olduklarını vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti:

“Genç nüfusa yoğunlaştık. Gençlerin duyarlı olmasını, fedakarlık yapmalarını bekliyoruz. Tüm çaba ve gayretimiz bu yönde. Bayram boyunca da aşı yapılan tüm birimlerimiz açık olacak. Yeter ki vatandaşımız aşı olmak istesin ve sırası gelen hemen aşı olmaya gelsin. Tek isteğimiz sırası gelen özellikle de gençler bu konuyu ihmal etmesin, onlardan fedakarlık bekliyoruz. Turuncudan sarıya geçmeye çabalıyoruz. Sayın Valimiz Hüseyin Öner bize çok büyük desteği var. Ama en büyük desteği gençlerden görmek istiyoruz. Orta ve yaşlılarımız bize destek veriyor. Gençlerin vermesi halinde daha da iyi olacağız.”

“Köy, yayla demeden çalışıyoruz”

Aşı ekibi sorumlusu Dr. Aziz Altunok da vatandaşın aşı olması için tüm zorlukları aşıp her noktaya ulaşmaya çalıştıklarını anlatarak, “Tüm Ardahan halkını aşılamak için hafta içi, hafta sonu; köy, yayla demeden çalışıyoruz. Ardahan halkından ricamız ve beklentimiz kendi sağlıkları için tüm Ardahan ve Türkiye’nin sağlığı için aşı olsunlar.” dedi.

Yalnızçam köylülerinden Akın Ocak ise sağlıkçıların çok büyük bir emek sarf ettiğini vurgulayarak, “Bize düşen de köylülerimize aşı olmaları için haber vermek. Herkesi, aşı olması için ikna etmeye çalışıyoruz. Çünkü verilen bu kadar emeğin boşa gitmesini istemiyoruz.” dedi.

Aşısını yaptıran yöre kadınlarından Kezban Özdemir de aşı olduğu için çok mutlu olduğunu belirterek, “Sağlıkçılar buralara kadar gelip aşımızı yaptılar. Allah kendilerinden razı olsun. Bize düşen aşı olmak. Biz de aşımızı olduk. Allah bu belayı başımızdan biran önce defetsin.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Günay Nuh

ANKARA (AA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yarın ülkenin kuzey ve iç kesimlerinde havanın parçalı ve yer yer çok bulutlu olması bekleniyor.

Doğu Karadeniz, Düzce, Bolu, Karabük, Ordu, Amasya, Tokat, Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri ile Kastamonu’nun batı, Samsun’un iç kesimlerinde yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak öngörülüyor. Diğer yerlerde havanın az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Ordu ve Giresun çevrelerinde yerel olarak kuvvetli gerçekleşmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının ise Akdeniz’in kıyı kesimleri ile doğu bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi öngörülüyor.