Geleceğin bilim insanları TÜBİTAK Fen Lisesinde yetişecek

ANKARA (AA) – Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, TÜBİTAK Fen Lisesinde, alanında uzman öğretmen ve akademisyenlerle ileri düzey ve yükselen teknolojiler için gerekli olacak bilgi ve becerilerin kazandırılacağı bilim eğitimi verilmesi planlanıyor. Bu sayede öğrenciler hem kendi geleceklerini hem de ülkenin geleceğini inşa edecek.

Yetişmiş ve nitelikli insan gücü, güçlü altyapısı ve ileri düzey laboratuvarlarıyla Ar-Ge ve teknoloji dünyasının öncü araştırma merkezleri ve enstitülerini bünyesinde bulunduran TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde kurulan TÜBİTAK Fen Lisesine, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında resmi, özel ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfında öğrenim gören ve 2021 Merkezi Sınav sonuçlarına göre yüzde 1’lik başarı diliminde yer alan tüm öğrenciler başvuru yapabilecek.

TÜBİTAK Fen Lisesinde hazırlık sınıfından başlamak üzere öğrenim süresince aylık karşılıksız burs, TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde konaklama hizmeti, Türkiye’nin en donanımlı ve uluslararası düzeydeki TÜBİTAK laboratuvarlarını kullanma imkanı, Kurumun merkez ve enstitülerinde staj imkanı, kariyerleri boyunca mentorluk desteği, bilim söyleşileri, kulüp etkinlikleri, spor müsabakaları, teknik geziler ve daha pek çok olanak öğrencilere sunulacak, gençlerin araştırmacı ve bilim insanı olması teşvik edilecek.

1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi verilecek

TÜBİTAK Fen Lisesinin 1 yıl İngilizce hazırlık olmak üzere toplam 5 yıl sürecek olan eğitim faaliyetleri boyunca, güncellenmiş fen lisesi müfredatının yanında Biyoteknoloji, Malzeme Bilimi, Sinirbilim, Veri Analizi, Bilim, Teknoloji ve Sosyal Değişme, Sürdürülebilir Gıda ve Su Politikaları, İnovasyon Odaklı Proje Tasarımı, Yapay Zeka Uygulamaları, İnsan-Makina Etkileşimi, Nesnelerin İnterneti Uygulamaları gibi 28 farklı seçmeli dersin bulunduğu müfredat uygulanacak.

Lise, 24 modern teknolojiyle donatılmış derslik, 600 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu, kapalı ve açık spor salonları, 10 ileri düzey temel bilim atölyesi ve çok amaçlı konferans salonuyla yemekhanenin bulunduğu yaklaşık 44 bin metrekarelik alana sahip olacak.

Sınavla 90 öğrenci alınacak

2021-2022 eğitim ve öğretim yılı için 90 öğrencinin alınacağı liseyi tercih etmek isteyen öğrenciler için TÜBİTAK Fen Lisesi Merkezi Yetenek Giriş Sınavı’na 2-4 Temmuz tarihlerinde e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden başvuru yapılabilecek.

Giriş sınavı, 9 Temmuz’da 10.00-11.40 saatlerinde Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van’da TÜBİTAK tarafından belirlenen sınav merkezlerinde yapılacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencileri, TÜBİTAK Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması finalinde 2 ödül kazandı.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji'nden yapılan açılamaya göre, dünya sorunlarına kayıtsız kalmayarak çözüm üreten öğrenciler, TÜBİTAK Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması'nda "Fiziki Bilimler" ve "Canlı Bilimleri" alanındaki projeleriyle ikincilik ödülü kazandı.

Doğa Koleji Tuzla Kampüsü öğrencileri Berke Çiçek ve Alper Çamlı, "Antarktika Atmosferinde UV Işığının Ozon Konsantrasyonu Üzerindeki Etkisinin Ölçülmesi (Piricet)" projesiyle TÜBİTAK Kutup Araştırmaları Proje Yarışması'nın "Fiziki Bilimler" alanında Türkiye ikinciliği ödülüne layık görüldü.

Berke Çiçek ve Alper Çamlı, "Küresel İklim Değişikliği Antarktika'yı ne derece etkiliyor?" sorusundan yola çıkarak hazırladıkları projelerinde, Antarktika'daki değişen ozon konsantrasyonunun sebeplerini araştırdı.

Fizik öğretmeni Selami Eraslan danışmanlığında geliştirilen projede, UV ışığının değerlerindeki değişimin ozon konsantrasyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Mevsimsel olarak değişen atmosferik dinamikler takip edilerek bu değişimlerin UV ışın ölçümü ve ozon konsantrasyonu üzerindeki etkisi analiz edildi.

– Karşılaştırmalı kanser analizi

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Çanakkale Biga Kampüsü öğrencileri Zeynep Doğan ve Miray Yılmaz ise "Peto Paradoksuna Biyoinformatik Yaklaşım" projesiyle "Canlı Bilimleri" alanında Türkiye ikinciliği ödülü kazandı.

Doğan ve Yılmaz, "Kutup Asklepiosların Yükselişi" sloganıyla başladıkları araştırmada Peto baradoksunu biyoinformatik analizlerle inceledi. Biyoloji öğretmeni Selen Çakas Coşkun danışmanlığında gerçekleştirilen proje kapsamında, kanserin oluşumunda rol oynayan tümör baskılayıcı genler üzerinde durularak kutup bölgelerinde yaşayan kansere dirençli canlılar ile insan arasındaki gen farklılıkları incelendi. Proje ile karşılaştırmalı kanser analizi yapıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurucu Temsilcisi Serhat Özeren, öğrencilerin aldığı başarıların kendilerini gururlandırdığını belirterek, "İTÜ'nün bilgi ve birikiminden yararlanma imkanı bulan öğrencilerimiz projelerini ulusal ve uluslararası platformlarda sunmaya devam edecektir." ifadesini kullandı.

ANKARA (AA) – Prof. Dr. Mayda Gürsel ile Prof. Dr. İhsan Gürsel tarafından geliştirilen ve güvenlik odaklı Faz-1 çalışması tamamlanan VLP temelli yerli Kovid-19 aşısında Faz-2 çalışmalarına geçen hafta başlandı.

Faz-2 kapsamında Ankara, İstanbul ve Kocaeli olmak üzere 3 farklı merkezde yürütülen aşı çalışmaları, bu merkezlerden Ankara Onkoloji Hastanesindeki Klinik Araştırmalar Merkezi’nde devam ediyor.

Merkezde yürütülen çalışmalara ilişkin AA muhabirine bilgi veren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Halil Kara, dün itibarıyla Faz-2 kapsamındaki 330 gönüllüden 101’inciyi aşıladıklarını söyledi.

Kara, gönüllülerin “onkoloji.gov.tr” adresinden başvuru yapabildiğini, daha sonra merkeze gelerek PCR testi ve antikorlarına bakıldığını, sağlıklı ve değerleri uygunsa gönüllü kabul edildiğini anlattı.

İkinci dozun ardından 14 ay boyunca gönüllülerin gözetim altında olacağını ve bir nevi check-up gibi sürekli muayene edileceğini söyleyen Kara, şunları kaydetti:

“Bu, milli ve hakikaten insani bir sorumluluk. Bu aşının Faz-1 aşamasında güvenilirliğinin çok yüksek olduğunu gördük. Gönüllülerin rahat olmasını özellikle söylüyorum. Çünkü hiçbir yan etki profiline rastlamadık. Bundan dolayı gönül rahatlığıyla Faz-2’de, Faz-3’te gönüllü olabilirler.”

Gönüllülük şartlarını da hatırlatan Kara, 18-59 yaş aralığında, sağlıklı, kronik ilaç kullanımı ile kronik rahatsızlığı bulunmayan, Kovid-19 geçirmemiş ve aşı uygulanmamış kişilerin gönüllü olabileceğini söyledi.

“Her şey açık ve şeffaf şekilde bildirildi”

VLP temelli yerli Kovid-19 aşısı yapılan bir gönüllü, yurt dışında gerçekleştirilen bir çalışmada yer almaktansa yerli aşı çalışması içinde bulunmak istediğini belirterek, “Bence herkes gönüllü olmalı ve güvenmeli. Çünkü her şey açık ve şeffaf, önceden bize bildiriliyor. Bir sürü tetkikten geçiyoruz. Bu tetkiklerin neticesinde uygun olup olmadığımız belirleniyor.” dedi.

“Ülkemizdeki çalışmalara katkıda bulunmamız gerektiğini düşünüyorum”

Bir diğer gönüllü ise şunları söyledi:

“Aşı gönüllüsü olmak istedim. Açıkçası ülkemizde bilimsel ve teknolojik anlamda yapılan çalışmalara, yeniliklere katkıda bulunmamız gerektiğini düşünüyorum. Başvurdum, hızlıca döndüler. Bu kadar çabuk döneceklerini beklemiyordum. İki gün içerisinde belli oldu, tahliller, tetkikler yapıldı. Sonra, uygun olduğumuz belli oldu.”

Gönüllülerden bir diğeri ise aşı sırası gelmesine rağmen yerli aşıyı olmayı beklediğini vurgulayarak, “Faz-1 yüzde 100’e yakın bir başarıyla sonuçlanınca, aşı yerli ve milli olunca, bir de arkadaki TÜBİTAK logosunu da görünce hiç şüphelenmedik açıkçası. Eşimle beraber geldik, eşim de aşısını az önce oldu.” diye konuştu.