Giresun'da 77 yaşındaki kadın engelli 4 çocuğuna bakıyor

GİRESUN (AA) – Giresun'da zihinsel engelli 4 çocuğuna özveriyle bakan 77 yaşındaki Ayşe Çivelek, hayata çocuklarıyla tutunuyor.

Ayşe Çivelek, Yağlıdere ilçesine bağlı Kurucalı Mahallesi'ndeki evinde eşi Muhittin, zihinsel engelli çocukları Mehmet (63), Nevin (55), Nermin (52) ve Neşide (50) ile yaşıyor.

Çocuklarının her ihtiyacıyla ilerleyen yaşına rağmen ilgilenen Çivelek, çevrelerinde bulunan kişilerin de takdirini topluyor.

Çivelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşi ile küçük yaşta evlendiğini ve 8 çocuk dünyaya getirdiğini söyledi.

Çocuklarından 4'ünün zihinsel engelli olduğunu ifade eden Çivelek, yaşı ilerlediği için çocuklarına bakmakta zaman zaman zorlandığını ancak Allah'ın sabır ve güç verdiğini dile getirdi.

Çivelek, Allah'a devamlı şükrettiğini ifade ederek, "Daha önceleri bakamayacağımızı düşündükleri için bizden çocuklarımızı bakımevine vermemizi istediler. Önceki evimize yetkililer geldi, bizimle görüştüler. Onlara, canımın sağlığında çocuklarımı hiç kimseye vermeyeceğimi söyledim. 'Ben öldükten sonra alırsınız.' dedim. Ben sağken, yaşarken çocuklarımızı kimsenin benden alamayacağını tatlı dille anlattım." diye konuştu.

Geçimlerini devlet desteği ile sağladıklarını aktaran Çivelek, "Allah devletimize zeval vermesin. Bizlere yardımcı olan Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun." dedi.

Akraba ve komşularının "hacı nine" diye hitap ettiği Çivelek, engelli çocuklarına bakabilmenin kendisine gurur verdiğini vurgulayarak, "Bazı analar sağlam çocukları bırakıp evlerini terk ediyor. Yüce Mevla'm onları da yola getirsin. Bizde Allah korkusu var. Bu da bize böyle yazılmış. Son nefesime kadar çocuklarımın her türlü derdine derman olmaya devam edeceğim." ifadesini kullandı.

Muhittin Çivelek ise iki çocuklarının vefat ettiğini, ikisinin ise başka şehirlerde yaşadığını söyledi.

Engelli 4 çocukları ile genellikle eşinin ilgilendiğini belirten Çivelek, "Yaşlı olduğum için çocuklarımla anneleri kadar ilgilenemiyorum. Allah annelerinden bin kere razı olsun, büyük fedakarlık yapıyor." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Akenerji'nin Çocuk Eğitim Derneği'nde ücretsiz eğitim gören işitme engelli çocuklar için yaptırdığı çocuk parkı törenle açıldı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, çocuk ve eğitim odaklı kurumsal sosyal sorumluluk anlayışıyla etkili projeler hayata geçiren Akenerji, Çocuk Eğitim Derneği ile birlikte yeni bir çalışmaya imza attı.

Şirketin İstanbul Ataşehir'de bulunan dernek merkezinde yaptırdığı çocuk parkı törenle açıldı.

Ayrıca, Dünya Engelliler Günü kapsamında tüm öğrencilere boyama kitapları ve kalemleri hediye eden şirket, Koruncuk Vakfı ile yaptığı iş birliği kapsamında çocukların eğitimi için önemli katkılar sağladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akenerji Genel Müdürü Serhan Gençer, çocuk ve gençlerin eğitimi konusunun Akenerji için öncelikli olduğunu belirterek, "Çocuklarımız ve gençlerimiz ülkemizin geleceğini şekillendirecek. Bu nedenle bugün onların eğitimi için yaptığımız her katkı çok değerli. Türkiye'de çok önemli bir misyonu üstlenerek işitme engelli çocuklarımızın eğitim ve sosyal hayatlarına büyük katkı sağlayan ve yaşadıkları zorlukları aşarken yanlarında duran Çocuk Eğitim Derneği'ne desteğimiz devam edecek. Çocuklarla hep birlikte bütün engelleri aşacağımıza inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

VAN(AA) – Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybedenlerin topluma kazandırılmalarına ve ekonomik gelir elde etmelerine öncülük etmek amacıyla uygulanan “Engelli Hibe Desteği”, birçok kişinin üretime katılmasını sağlıyor.

İş gücü kaybı en az yüzde 40 olanlara verilen hibe desteğinden faydalanan engelliler, bu sayede kendi işletmelerini kurarak hem ekonomiye katkı sunuyor hem de kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürme imkanına kavuşuyor.

Van’ın Gürpınar ilçesi Aşağıkaymaz Mahallesi’nde yaşayan yüzde 82 engelli epilepsi hastası Metin Kanber ile Bağrıyanık Mahallesi’nde oturan yüzde 68 ortopedik engelli Hatun Şahin de hibe desteğinden yararlanmak için İŞKUR’a başvurdu.

Kanber ve Şahin, projelerinin kabul edilmesiyle hayvancılıkla uğraşmaya başladı.

“İşsizdim, bir yerde çalışamıyordum”

İki çocuk babası Kanber, AA muhabirine, İŞKUR’un sağladığı 45 bin lira hibe desteğiyle 4 inek alarak hayvancılığa başladığını söyledi.

Daha önce engeli nedeniyle hiçbir yerde çalışamadığını belirten Kanber, “Çocuklarım okula gidiyordu. Geçim sıkıntısı yaşıyordum. Engellilere yönelik hibe desteği için İŞKUR’a başvurdum. Aldığım hayvanlara eşimle birlikte bakıyorum. İnekleri eşim sağıyor. Sağdığımız sütü hem satıyoruz hem de çocuklarımıza içiriyoruz. Tereyağı ve cacık yapıyoruz. Hayvancılıkla geçimimizi sağlıyoruz. İneklerimin doğum yapmasına az kaldı. Süt sağım makinesini almayı ve hayvan sayısını artırmayı hedefliyorum. Bize bu imkanı veren devletimizden Allah razı olsun. İŞKUR görevlilerine minnettarız.” diye konuştu.

“Sağdığımız sütü peynir yapıp satıyoruz”

Ortopedik engelli Hatun Şahin ise hazırladıkları projenin onaylanmasıyla hayvan sahibi olduklarını söyledi.

Verilen destek sayesinde 30 küçükbaş hayvan aldığını anlatan Şahin, “Projeyi hazırlamamda mahalle muhtarımız yardımcı oldu. Projem kabul edildi. 30 koyun aldım. Hayvanların bakımını babam yapıyor. Hayvanlarımızı sürüye katarak meraya gönderiyoruz. Koyunları annem sağıyor. Ben de yardım ediyorum. Sağdığımız sütü peynir yapıp satıyoruz. Elde ettiğimiz gelirle aile bütçesine katkı sağlıyoruz. Allah devletimizden razı olsun.” dedi.

“Devletimizin şefkat elini vatandaşlarımıza uzatıyoruz”

İŞKUR İl Müdürü Hidayet Kişi de “2020’den bu yana 116 projemiz onaylandı. 95 eski hükümlü, 21 engelli vatandaşımız bu imkandan faydalandı. Engelli ve eski hükümlüler İŞKUR’un hibe desteklerinden yararlanıp işlerinin patronu oluyor. Şu ana kadar yaklaşık 10 milyon lira hibe desteği verdik. Bu uygulamamız devam ediyor.” diye konuştu.

Kişi şunları kaydetti:

“Yılda en az iki defa çağrıya çıkarak başvuruları kabul ediyoruz. Dosyaları değerlendirildikten sonra evrakı tam olanların başvurusunu İŞKUR Genel Müdürlüğümüze gönderiyoruz. Komisyondan geçenlere proje kapsamında hibe desteğinde bulunuyoruz. Destekten faydalanan vatandaşlarımızı sürekli ziyaret ediyoruz. Çalışmalarını, kurdukları işleri yakından takip ediyoruz. Her zaman engellilerimizin yanındayız. Onların yüreğine dokunuyoruz. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Kendi işlerini kuran vatandaşlarımızı görünce çok mutlu oluyoruz. Eski hükümlülere 44 bin lira, engellilere ise 65 bin liraya kadar hibe desteği sağlıyoruz. Devletimizin şefkat elini vatandaşlarımıza uzatıyoruz.”