Girişimci gençlerin kısa filmleri Adana'da yarışıyor

ADANA (AA) – Adana Girişimcilik Merkezi tarafından düzenlenen, 2 kategoride yerli ve yabancı 24 finalist filmin yarıştığı Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın sonuçları 16 Ekim’de açıklanacak.

Dijital yaratıcı sektörde gençlerin yeteneklerinin sergilenmesi ve fikirlerin ortaya çıkması amacıyla ilk kez düzenlenen yarışmaya, kurmaca ve animasyon kategorilerinde 27 ülkeden 114 başvuru yapıldı.

Ön jüri tarafından tamamlanan eleme sonucu kurmaca kategorisinde 14, animasyon kategorisinde 10 film finalist olarak belirlendi.

Kurmaca kategorisinde jüri başkanı ve yönetmen Abdullah Oğuz’un başkanlığında film endüstrisi danışmanı Hayet Benkara, oyuncu Vildan Atasever, oyuncu Ahu Türkpençe ve yapımcı Gökhan Mutlay bulunuyor.

Jüri başkanlığını Varol Yaşaroğlu’nun yaptığı animasyon kategorisi jürisinde ise Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan ve animasyon grubu Asifa Hellas Festival Başkanı Vassilis Karamitsanis yer alıyor.

Yarışmanın finali yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 16 Ekim’de online olarak yapılacak.

Kurmaca kategorisinde ilk üç derece ile animasyon kategorisinde en iyi film seçilecek eserlere para ödülü verilecek.

Katma değeri yüksek sektör

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çukurova Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Adana Girişimcilik Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Selçuk Çolak, merkezin öncelikle katma değeri yüksek girişim fikirlerinin hayata geçirilmesi için çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Dijital hale gelen dünyada bu sektörde oluşan fikirlerin titizlikle değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Çolak, şunları kaydetti:

“Bizim öncelik verdiğimiz alanlar arasında dijital yaratıcı sektörler önemli yer tutuyor. Bu sektörün katma değeri çok yüksek. Özellikle bu konuda yetenekli gençlerin sektörde her türlü girişimini değerlendiriyor, inceliyor, onları bu sektöre yönlendirmeye çalışıyor, bu tür yarışmalarla teşvik ediyoruz. Yarışma ilk defa düzenlenmesine karşın 27 ülkeden yoğun başvuru aldık. Yarışmanın geleneksel hale getirilmesi ve ülke sinema tarihinde önemli yeri olan Çukurova’nın uluslararası sinema sektöründe yer almasına katkıda bulunmasını hedefliyoruz.”

Muhabir: Bekir Ömer Fansa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Anadolu Ajansının Global İletişim Ortaklığında, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından hayata geçirilen festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği, TRT kurumsal iş ortaklığı ve Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonuyla yapılacak.

Atlas Sineması’nda farklı coğrafyaların dikkat çeken diaspora hikayelerini sinemaseverlerle buluşturacak festivale, ilk yılında 6 kıtadan 3 bin 123 film gönderildi, 24 film finalist oldu.

Diaspora toplumların ortak konularını, hayata tutunma çabalarını, farklı ülkelerde farklı kökenlere mensup diasporaların benzeşen hayatlarını gösterecek etkinlikte film seçkisinin yanı sıra yan etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde En İyi Filme 5000 avro verilecek

Türkçe veya Türkçe lehçelerinde çekilen yapımların yer aldığı “Türkçe Konuşan Filmler” kategorisinde jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu seçilecek en iyi filme 5 bin avroluk ödül verilecek. “TRT Özel Ödülü”nü kazanan film 2 bin 500 avro, “En İyi İkinci Film Ödülü”nü kazanan yapım ise 1500 avroluk ödülün sahibi olacak.

“En İyi Film Ödülü” için Nazim Şerbetov’un “28”, Çağıl Bocut’un “Brigitte Bardot”, Gülden Gevher Öz ve Olcay Seda Özaltan’ın “Cennet”, Cemalettin Baş’ın “Düğün Fotoğrafı”, Roman Hodel’in “Hakem”, Yasemin Demirci’nin “İklim Değişimi”, Sami Morhayim’in “Susam”, Sezer Salihi’nin “Temmuz”, Doğuş Özokutan’ın “Teslimat”, Hüseyin Aydın Gürsoy’un “Toz Olmak”, Emir Külal Haznevi’nin “Yüksek İrtifa ya da Şeylerin Tuhaflığı”, Hatip Karabudak’ın ise “Zamanın Rengi” adlı yapımları yarışacak.

“Yabancı Dilde Filmler” kategorisinde ise Mahdi Fleifel’in “3 Logical Exits”, Malaz Usta’nın “A Year in Exile”, Jason Park’ın “Bj’s Mobile Gift Shop”, Sandra Desmazieres’in “Flowing Home”, Morad Mostafa’nın “Henet Ward”, Viv Li’nin “I Don’t Feel At Home Anywhere Anymore”, Shahi Derky’nin “Leftovers”, Maximilian Badier ve Rosenthal’in “Malabar”, Denise Fernandes’in “Nha Mila”, Florence Bamba’nın “Number 10”, Rikke Gregersen’in “Tha Affected”, Natalia Luque’nun “The Virgin, The Old Lady, The Journey” filmleri yer alıyor.

Kategoride jürinin değerlendirmesi sonucu “En İyi Film” 5 bin avro ile ödüllendirilirken, “Jüri Özel Ödülü” 2 bin 500, “En İyi İkinci Film Ödülü” ise 1500 avro olarak takdim edilecek.

Filmler “Seyirci Ödülü” için de yarışacak

Festivalde yer alan tüm filmler salon gösterimlerin yanı sıra “festivalscope.com” adresinden çevrim içi olarak erişime açılacak. Filmleri izleyen sinemaseverler, “diasporafilmfestival.com” adresinde verecekleri oylarla 500 avroluk “Seyirci Ödülü”nü kazanan filmi belirleyecek.

Jüri, yönetmen Anthony Nti, Asya Dünya Film Festivali Direktörü Asel Sherniyazova, Bakü Uluslararası Kısa Film Festivali Direktörü Fehruz Shamiyev, Saraybosna Film Merkezi Direktörü Ines Tanovic, yönetmen Nariman Aliev, yazar ve yapımcı Samed Karagöz’den oluşuyor.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olacağı etkinlikte, salonlarda dezenfeksiyona yeterince zaman ayırmak amacıyla günde üç seans gösterim yapılacak.

Kovid-19 önlemlerine uygun gerçekleştirilecek festival 29 Ağustos’ta sona erecek.

İSTANBUL (AA) – Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) danışmanlığı ve iş birliğinde gerçekleştirilen etkinliğin ödül töreni Maximum Uniq Açıkhava’da gerçekleştirildi.

“Balık” filmiyle Emirhan Cangül yarışmada birincilik ödülüne layık görülürken, “Kuş Olsam” filmiyle Cüneyt Işık ikinci, “Anı Rüyası” adlı yapımıyla da Nadir Kağan Kocakaya üçüncü oldu.

Oyuncu Cansel Elçin’in sunuculuğunu üstlendiği etkinliğe katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, sinemanın önemine işaret ettiği konuşmasında, beyazperdeden sızarak insanları bir araya getiren ışığın bir sevda öyküsü olduğunu anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının yeni hedeflere koşan gençlerin, geleceği sanatla güzelleştirme çabasını gururla gerçekleştirdiklerini ve desteklemeye canla başla devam ettiklerini aktaran Demircan, “Ulusal sinema eserlerinin yaygın olarak izleyiciye ulaştırılmasını sağlamak ve sanat bilincini yükseltmek adına politikalar üreterek, bu amaca hizmet eden projeleri destekleyerek nitelikli eser üretimini teşvik ediyor ve kültür mirasımızın gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Demircan, Geleceğin Sineması yarışmasının Türk sinema sanatına verilen emeğin taçlanmış hali olduğunun altını çizerek, yıllar sonra da gençlerin parlak zihinlerindeki ilk fikirden senaryo aşamasına, çekim aşamasından seyirciyle buluşmasına kadarki tüm süreç boyunca destek olmaya devam edeceklerini vurguladı.

“Tecrübeli ve bilgili gençler yetiştirmekten gurur duyuyoruz”

TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan da yarışma ile gençlerin hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü kaydederek, “Bu yarışmayla öğrencilerimizin senaryolarını filme dönüştürmelerinde onlara destek olmanın mutluluğunu yaşıyor, sinema sektörümüze tecrübeli ve bilgili gençler yetiştirmekten gurur duyuyoruz.” şeklinde görüşlerini aktardı.

Bu yıl başlatılan Genç Gönüllüler Birimi ve Çocuk Kulübü projelerine de değinen Okan, her yaştan sinemaseveri sektörün önde gelen isimleriyle buluşturmaya devam ettiklerini sözlerine ekleyerek, bu etkinlikleri gerçekleştirme aşamasında destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve BKM Üst Yöneticisi (CEO) Zümrüt Arol Bekçe başkanlığındaki jüride, Nişantaşı Üniversitesi Radyo, TV-Sinema Bölüm Başkanı ve Dekan Yardımcısı Burcu Kurtiş, yönetmen ve senarist Emre Kavuk, oyuncu Yiğit Kirazcı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Yavuzkanat yer aldı.

Finale kalan 20 eser arasından desteğe hak kazanan 10 projeye TÜRSAK tarafından altışar bin lira maddi destek ile danışmanlık desteği verildi. Yarışmada ayrıca finale kalarak filmlerini çeken Seher Davran, Yalçın Dilsiz, Hakan Erdal, Ayşenur Karasu ve Esen Demir de plaket aldı.