“Girişimin Kadın Kahramanları Projesi” girişimci kadınları destekliyor

İSTANBUL (AA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde hayata geçirilen Girişimin Kadın Kahramanları Projesi'nde eğitimler başladı.

Beko'dan yapılan açıklamaya göre, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen projenin başlangıcı için TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk ve Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu'nun katılımıyla Koç Topluluğu Bağlarbaşı Korusu Sosyal Tesisleri'nde toplantı düzenlendi.

Beko'nun girişimcilik ekosisteminde kadınların temsilini artırmak amacıyla 2019'dan beri sürdürdüğü Beko 100 Kadın Bayi projesinin ardından, toplumsal cinsiyet eşitliği vizyonunun yeni bir adımı olarak Girişimin Kadın Kahramanları Projesi'ni TOBB iş birliğiyle hayata geçirdi.

Toplamda 7 bin girişimci kadına ulaşması hedeflenen programı tamamlayan kadın girişimciler, dilerlerse Beko 100 Kadın Bayii projesi kapsamında iş hayatlarına Beko bayi olarak devam edebilecek.

– "Kadınların desteklenmesini ve güçlenmesini hedefliyoruz"

Konuya ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk, girişimci kadınların desteklenmesi ve güçlenmesini hedefledikleri Girişimin Kadın Kahramanları Projesi'yle çok sayıda kadının hayatına dokunacaklarını belirterek, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerine verilecek online eğitimlerle işlerini geliştirmeleri ve büyütmeleri yolunda destek olacaklarını bildirdi.

Salgın sonrası kadınların iş gücüne dönmesinde azalma olacağının beklendiğini kaydeden Öztürk, şu açıklamalarda bulundu:

"Buna fırsat veremeyiz. Sonuç odaklı projelerle yeni girişimci olmak isteyen kadınları ve halihazırda girişimci olan fakat sektör değiştirmek isteyen kadınları desteklemeye devam edeceğiz. Amacımız, ülke geneline yayacağımız eğitimlerle kadınlara birçok alanda eğitim vermek ve kadınları her alanda desteklemek. Mevcut girişimcilerin korunması ve sürdürülebilmesi ile ancak kadın girişimci sayısını artırabiliriz. Bu nedenle var olan kadın girişimcilere koçluk desteği sağlamayı çok önemsiyoruz."

Nurten Öztürk, istenilen seviyelere ulaşabilmeleri için yenilikçi ve sürdürülebilir sonuçlar doğuran projelere ihtiyaçlarının bulunduğunu belirterek, kadınların üretim ve yönetim süreçlerinde daha çok söz hakkının olduğu bir dünyanın ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan çok daha ileri seviyelere ulaşacağını vurguladı.

– "Girişimci kadınların başarı sağlamalarına destek olmak için güçlerimizi birleştirdik"

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu ise hedeflerinin, "ekosistemlerindeki kadın bayi sayısını sürekli artıracak şekilde çalışmaya devam etmek" olduğunu bildirdi.

Kadınların hayatın her alanında güçlenmesini sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez unsuru olarak gördüklerini, kadın ve erkeğin her alanda eşit hak ve sorumluluklarla birlikte yer almasını sağlamak için çalıştıklarını anlatan Ebiçlioğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Girişimci kadınları desteklemek ve güçlendirmek amacıyla TOBB ile güçlerimizi birleştirdik. Koç Topluluğu ve topluluk şirketlerimiz olarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yürüttüğümüz farkındalık çalışmalarımızla zihinlerde değişimi başlatmak istiyoruz. Bu amaçla 2019'da başlattığımız Beko 100 Kadın Bayi projesiyle hedefimiz ekosistemimizdeki kadın bayi sayısını sürekli artıracak şekilde çalışmaya devam etmek. Girişimin Kadın Kahramanları Projesi'nin bu hedefe ulaşmamızda büyük katkı sağlayacağına inancımız sonsuz."

Ebiçlioğlu, Türkiye'nin girişimci kadınlarının cesaretlerinin altını eğitimle doldurabilmek ve iş hayatlarında sürdürülebilir başarı sağlamalarına destek olmak için güçleri birleştirerek Girişimin Kadın Kahramanları Projesi'ni hayata geçirdiklerini anlattı.

– Eğitim programı girişimcilikte sürekliliği sağlamayı hedefliyor

Girişimci kadınların, girişimcilikteki gelişimlerini ve sürekliliklerini sağlamaya yönelik komple bir tasarım olarak kurgulanan eğitim programı beş modülden oluşuyor. Perakende Akademisi tarafından tasarlanan eğitim ve gelişim programı kapsamında, online ve yüz yüze gibi farklı eğitim kanalları kullanılarak, karma bir eğitim modelini uygulanacak.

İçerik odaklı eğitim yerine, aksiyon odaklı, bilgiyi öğretme yerine, bilgiye erişimi öğretme; öğrenme aktivitesi yerine, sürekliliğe odaklı, bilgiyi var etmek yerine performansı var etmeye yönelik yaklaşımların temel alındığı programda, satış, pazarlama, finans ve IK yönetimi, müşteri ve hizmet odaklı yaklaşımlara yer verilecek.

Öte yandan verilen bilgiye göre, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ekosistemi içinde yer alan kadın girişimcilere Beko 100 Kadın Bayii Projesi kapsamında verilecek teşvikler şu şekilde:

"Beko coğrafi konumlandırma ekibi tarafından, mağaza lokasyonunun fırsat analizi yapılarak belirlenmesi ve mağaza seçimi. Dekorasyon ve altyapıda kullanılan ana malzemelerinin ücretsiz temini. Kontrat ve sözleşme sonrası açılış etkinlikleri ve reklam kampanyalarının sağlanması. Lokasyon analizine göre verilen kira destekleri. Mentor ağına katılım ve kadın bayiler için kadın mentor uygulaması. Mağazacılık, yönetim, satış ve ürün eğitimleri. Token Finansal Teknolojiler firması iş birliğiyle ücretsiz yeni nesil android POS cihazı. Mağaza teşhirinde kullanılmak üzere ücretsiz görüntüleme teknolojileri sistemi desteği. Girişimcilerin kamu desteklerinden de faydalanabilmeleri için özel tasarlanan ücretsiz danışmanlık desteği. İlave kadın bayii mağaza primi desteği. Çalışan personele özel ilave prim destekleri. İlk mal alımı özel indirim ve vadelendirme desteği. Açılış sürecinde yapılan özel satış kampanyası desteği."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

DAKAR(AA) – Yerel basında çıkan haberlere göre, Rajoelina’ya suikast hazırlığıyla ilgili geçen hafta başlayan operasyonlarda, en son 11 jandarma, Cumhurbaşkanı Rajoelina’ya yakınlığıyla bilinen bir şarkıcı ve Madagascar Oil’den 2 yönetici gözaltına alındı.

Jandarmaların arasında, cumhurbaşkanı koruma ekibinde görevli özel bir timden 4 kişinin de olması, olayın sadece suikast girişimi değil, aynı zamanda darbe hazırlığı olduğu yönündeki şüpheleri artırdı.

Suikast girişimiyle ilgili 20 Temmuz’da gözaltına alınan 2 emekli Fransız askerden biri olan Paul Rafanoharana’nın, söz konusu özel timle bağlantısı olduğu da tespit edildi.

Şüpheliler arasında Antananarivo Başpiskoposu da var

Soruşturma kapsamında, Cumhurbaşkanı Rajoelina’ya yakın bir isim olan şarkıcı Yvon William Randriazanakolona da gözaltına alındı ve evi arandı.

Halk arasında Sareraka ismiyle de tanınan Randriazanakolona, 2009’daki askeri darbe sonrası kurulan Sivil Geçiş Konseyinde üye olarak görev yapmıştı.

Dosyada adı geçen şüpheliler arasında Rafanoharana ile bağlantılı 2 general ve Rafanoharana’nın danışmanlığını yaptığı Antananarivo Başpiskoposu Odon Razanakolona da bulunuyor.

Fransız emekli asker, suikast için 10 milyon avro istemiş

“Suikat planının beyni” olduğu iddia edilen Rafanoharana’nın, Madagascar Oil Genel Direktörü ABD’li Russel Kelly’den 10 milyon avro istediği ortaya çıktı.

Soruşturmaya yakın isimlerin yerel basına verdiği bilgiye göre, Rafanoharana, Ekim 2020’de Kelly’e bir e-posta atarak “siyasi istikrarsızlık” planına destek için 10 milyon avro talep etti.

Rafanoharana’nın bilgisayarında söz konusu e-postaya rastlanması üzerine, Kelly ve şirketin reklam müdürü Kemrajsing Sewnundun gözaltına alındı ve bu kişilerin ev ve iş yerlerinde arama yapıldı.

Daha sonra serbest kalan Kelly, düzenlediği basın toplantısında, böyle bir e-posta aldığını kabul etti ve ancak cevaplamadığını söyledi.

Kelly’nin, yetkilileri bu e-postadan neden haberdar etmediği ve Rafanoharana’nın neden bu kadar yüklü miktar parayı Kelly’den istediği henüz bilinmiyor.

Ülkedeki en büyük petrol yataklarına sahip Madagascar Oil, 2004’ten bu yana faaliyet gösteriyor.

İki Fransız emekli askerin sorgusu devam ediyor

20 Temmuz’da gözaltına alınan, Fransız ordusunda deniz kuvvetleri ve özel kuvvetler komutanlıklarında görev yapan emekli albay Philippe Marc François ve paraşütçü komando eğitmeni emekli asker Rafanoharana’nın sorgusu sürüyor.

Rafanoharana, Madagaskar’daki sivil geçiş yönetiminin cumhurbaşkanı olan Rajoelina’nın 2009’dan 2014’e kadar diplomatik danışmanlığını da yaptı.

Politika ile bağlantısı hiç kopmayan 57 yaşındaki çifte vatandaş Rafanoharana’nın çevresine, yakında ülkenin yeni başbakanı olacağını söylediği belirtildi.

Rafanoharana’nın evinde 4 valize yerleştirilmiş halde 225 bin avro ve çok sayıda silah ele geçirilmişti.

Haiti Cumhurbaşkanı Moise suikastıyla benzer noktalar

Ele geçirilen belgelere göre, suikast hazırlığı, Madagaskarlı üst düzey askerler tarafından görevlendirilmişti ve Afrika’da istikrarı bozmaya yönelik askeri eylemlere aşina 15 kişilik bir komando grubunun ülkeye gelmesiyle başlayacaktı.

Kamuoyunda yapılan yorumlarda, olayın planlanma şeklinin, şaşırtıcı şekilde 7 Temmuz’da öldürülen Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise suikastına benzediğine işaret edildi.

Öte yandan ülkenin bağımsızlık günü olan 26 Haziran’da Jandarma Genel Komutanı ve Cumhurbaşkanı Rajoelina’nın sağ kolu Richard Ravalomanana’ya yapılması planlanan suikast girişiminin engellendiği duyuruldu.

Engellenen suikast girişimiyle ilgili 20 Temmuz’da eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, 2’si Fransız emekli asker, 6 kişi gözaltına alındı.

Emekli Fransız askerlerin adı ilk kez geçiyor

Madagaskar’da 2009’da yapılan askeri darbe sırasında muhalefet lideri olan 47 yaşındaki Rajoelina, 2014’e kadar sivil geçiş sürecinin cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.

Rajoelina, Aralık 2018’deki seçimden zaferle çıkarak 2019’da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu.

Eski Fransız sömürgesi olan, Hint Okyanusu’nda ada ülkesi Madagaskar, bağımsızlığını kazandığı 1960’dan bu yana siyasi istikrarsızlık ve darbeler yaşasa da ilk kez emekli Fransız askerlerin ismi böyle bir olayda geçiyor.

Yaklaşık 27 milyon nüfusa sahip Madagaskar’da 26 bin Fransız vatandaşı yaşıyor.

İSTANBUL (AA) – LG Electronics (LG) ve Magna International Inc. (Magna) arasında ortak bir girişim kurmaya ilişkin anlaşma imzalanırken, LG Magna e-Powertrain olarak adlandırılan ve merkezi Güney Kore Incheon'da bulunan yeni şirketin yönetim takımı da açıklandı.

LG açıklamasına göre, yeni şirketin Üst Yöneticisi (CEO), 20 yıllık bir LG emektarı olan Cheong Won-suk olacak.

Cheong Won-suk son olarak LG Araç Bileşeni Çözümleri Şirketi, Yeşil İş Bölümü Başkanı olarak görev yaptı. LG'den önce de Daewoo Motors Ar-Ge Bölümü’nde yaklaşık on yıl geçirdi.

2016'dan beri Magna’da görev yapan Javier Perez, yeni şirketin Operasyonlardan Sorumlu Yöneticisi (COO) olacak ve ortak girişimin günlük operasyonlarını denetleyecek. Perez, 18 yılı Asya’da geçen yaklaşık çeyrek asırlık otomotiv üretimi ve kalite kontrol deneyimini LG Magna e-Powertrain'e getiriyor.

Ortak girişimin oluşturulması, Magna'nın elektrikli güç aktarma sistemleri ve birinci sınıf otomotiv üretimindeki gücünü LG'nin e-motorlar ve invertörler için bileşen geliştirmedeki uzmanlığıyla birleştiriyor. LG Magna e-Powertrain'in yönetici ekibinin duyurulması, e-motorlar, invertörler, yerleşik şarj cihazları ve bazı otomobil üreticileri için e-sürücü sistemleri üretecek olan şirketin önemli bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

LG Magna e-Powertrain tarafından oluşturulan tasarım, mühendislik ve üretim sinerjilerinin, her iki şirketin de pazar trendlerine hızla tepki vermesini ve araç elektrifikasyonuna yönelik büyüyen küresel değişimden faydalanmasını sağlaması bekleniyor. Yeni şirket, otomobil üreticilerine elektrifikasyon ve işlevsellik sağlayan eksiksiz çözümlerden akıllı işletim yazılımı ve kontrollerini yeni e-sürücü sistemlerinde entegre etmeye kadar ölçeklenebilir bir portföy sunan güç aktarma bileşenleri geliştirecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen LG Magna e-Powertrain CEO’su Cheong, "Magna ile ortaklık, LG'nin küresel üretimini büyütmesine, ek iş fırsatları sağlamasına ve satın alma ve teknolojik yeniliklerde sinerjiler sunmasına olanak tanıyor. Entegre ve işbirlikçi yaklaşımın müşterilere hızlı bir şekilde ulaşması ve dünya çapındaki elektrikli güç aktarma organları pazarının hızlı büyümesinden faydalanması bekleniyor." ifadelerini kullandı.

Şirketin COO'su Perez ise "E-motorlar, invertörler ve elektrikli tahrik sistemleri pazarının 2030’a kadar önemli bir büyüme göstermesi bekleniyor. Ortak girişim şirketimiz, birinci sınıf bir elektrik çözümleri portföyü sunmak için Magna ve LG uzmanlarını bir araya getiriyor. Mevcut teknolojilerden, mühendislik yeteneklerinden ve küresel ayak izlerinden yararlanan LG Magna e-Powertrain, otomobil üreticilerinin tüm araç serilerini elektrikli hale getirmede önlerindeki en büyük zorluklardan bazılarını alt etmelerine yardımcı olacak gelişmeleri etkinleştirmeyi amaçlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

LG Magna e-Powertrain, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve Çin'de binden fazla çalışandan oluşacak.