'Gölgeler İçinde' 8. Boğaziçi Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle buluştu

İSTANBUL (AA) – “#HerŞeyeRağmen” sloganıyla ödüllü yapımları sinemaseverlerle buluşturan festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları ve Anadolu Ajansının Global İletişim Ortaklığında düzenleniyor.

Erdem Tepegöz’ün yazıp yönettiği, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve 42. Moskova Uluslararası Film Festivalinden ödüllerle dönen “Gölgeler İçinde”nin gösterimi, Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirildi.

Gösteriminin ardından, yönetmen Tepegöz ve film ekibi, Boğaziçi Film Festivali Artistik Direktörü Emrah Kılıç ve seyircilerin sorularını yanıtladı.

Tepegöz, filmin “Neyin içindeyiz?” sorusuyla ortaya çıktığını belirterek, “Bunu her şeye uyarlayabiliriz. Bir şeyin içindeyiz, ötesini bilmiyoruz, sorguluyoruz. Buradan yola çıktım ve şunu fark ettim, felsefi veya bilim-kurgusal metinler bizim gerçeklikte biraz yabancılaşmamızı ve gerçekliği daha iyi sorgulayabilmemizi sağlıyor. Bu açıdan bir ‘tür’ yapayım diye değil, bu sorgulamaları nasıl daha ciddi yaparım, daha derine nasıl inebilirim diye yola çıktığımda ‘Gölgeler İçinde’ye ulaşmış oldum.” dedi.

Sinemanın soru üretmek ve sormak için kullanıldığında daha güçlü bir silah olabileceği değerlendirmesinde bulunan Tepegöz, “Cevap vermek benim haddime değil, bu yüzden de kendi sorularımı cevaplayabilmek için bu filmde seyirciden yardım istiyorum.” ifadesini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle TRT’nin ortak yapımcılığında çekilen filmin oyuncu kadrosunda Numan Acar, Vedat Erincin, Ahmet Melih, Yılmaz ve Selin Kavak yer alıyor.

Filmin yapımcılığını Umut Özçorlu ve Figen Ermek Özçorlu, görüntü yönetmenliğini ise Hayk Kirakosyan üstleniyor.

Çekimleri Gürcistan’da hala aktif olan bir maden kasabasında yapılan, zamansız ve mekansız distopik bir hikayeden oluşan bilim-kurgu türündeki filmde, ilkel bir teknolojiyle yönetilen bir fabrikada çalışan sadık maden işçisi, çalıştığı makinenin sorun çıkarmasıyla içinde bulunduğu sistemi sorgulamaya başlıyor ve fabrikanın bilmediği derinlikleriyle yüzleşiyor.

8. Boğaziçi Film Festivali kapsamında bugün Beyoğlu Sineması’nda “Salınger Yılım”, “Odaklan Babaanne”, “Güzel Günler Bizi Bekler”, “Güneşin Çocukları”, Kadıköy Sineması’nda ise “Şeytan Yoktur”, “Ölü Ekmeği”, “Kumbara” ve “Mavzer” filmleri izlenebilecek.

30 Ekim’de sona erecek festivalin ayrıntılı programına “www.bogazicifilmfestivali.com” adresinden ulaşılabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

SARAYBOSNA (AA) – Saraybosna Film Festivali (SFF) Direktörü Mirsad Purivatra, yaptığı açıklamada, Djuricic’in “Quo Vadis, Aida” filminde canlandırdığı “Aida” karakteriyle oyunculuk kariyerini taçlandırdığını belirtti.

Purivatra, “Bir insanın başına gelebilecek kötü kaderi, yeteneği ve sanatın gücü sayesinde gözler önüne sererek tüm dünyayı kendine hayran bıraktı. Bu usta oyuncunun 27. Saraybosna Film Festivali’nin jüri başkanlığını üstlenecek olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Saraybosna Film Festivali, kalbimde her zaman ayrı bir yere sahipti”

Filmdeki “Aida” rolüyle Londra Film Festivali’nde “en iyi oyuncu” ve Mısır’da düzenlenen El Gouna Film Festivali’nde “en iyi kadın oyuncu” ödüllerine layık görülen Djuricic de jüri başkanlığı görevine çok sevindiğini vurgulayarak “Saraybosna Film Festivali, kalbimde her zaman ayrı bir yere sahipti. Bu festival, düzenlenmeye başladığından beri yalnızca Saraybosna’ya değil, tüm bölgeye kazandırdıkları açısından büyük önem taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Djuricic, festivalin sürdüğü bir hafta boyunca dünyanın farklı bölgelerinden insanların aynı yerde toplandığına işaret ederek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle geçen yıl çevrim içi platformda düzenlenen festivalin bu yıl geleneksel haline geri dönecek olmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

SFF, 27 yıllık sürede dünyaca ünlü birçok ismi ağırladı

Bosna’daki savaşın (1992-1995) izlerini silmek ve başkent Saraybosna’yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenmeye başlayan SFF, 27 yıllık sürede dünyaca ünlü birçok ismi ağırladı.

Festivale bugüne kadar Robert de Niro, Angelina Jolie, Brad Pitt, Orlando Bloom, Daniel Craig, John Malkovich, Morgan Freeman, Gerard Depardieu ve Nuri Bilge Ceylan gibi dünyaca ünlü birçok isim katıldı.

ANTALYA (AA) – Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yaptığı açıklamada, Ulusal Uzun Metraj, Belgesel ve Kısa Film dallarındaki yarışmalar için başvuruların festivalin internet sitesinden yapılabileceğini belirtti.

Festivali Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenleyeceklerini anlatan Böcek, festival kapsamında Ulusal Uzun Metraj, Belgesel ve Kısa Film dallarındaki yarışmaların yanı sıra, Antalya Film Forum ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın düzenleneceğini, toplam 1 milyon 400 bin lira ödül dağıtılacağını vurguladı.

Böcek, Ulusal Yarışmalara, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin son başvuru tarihi olan 14 Ağustos 2020’den sonra tamamlanmış ve Türkiye’de halka açık ticari veya özel gösterimi yapılmamış ve yurt içinde bir festivale katılmamış Türkiye yapımı filmlerin katılabileceğini aktardı.

Festivale internet sitesinden yapılacak son başvuru tarihinin 9 Ağustos olduğunu belirten Böcek, geçen yıl ilk kez gerçekleştirilen açık hava gösterimlerinin bu yıl da devam edeceğini kaydetti.

Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlendi, sanat yönetmenliğini Başak Emre yürütecek.