Görünümü ve manzarasıyla ilgi çeken 'Fayton Kayalar' turizme kazandırılacak

ELAZIĞ(AA) – Harput İç Kale Kazısı’nın başkan yardımcılığını yapan sanat tarihi uzmanı Kadir Atıcı, AA muhabirine, UNESCO yedek listesinde yer alan tarihi Harput Mahallesi’ne 7 kilometre mesafede Kayalık mevki olarak adlandırılan bölgede yaptığı yüzey araştırmasında farklı büyüklük ve şekildeki bazı kayaların, görünümüyle faytona benzediğini fark ettiğini söyledi.

Meşe ağaçlarından oluşan ormanlık bir alanda bulunan ve patika yollardan yürüyerek ulaşılabilen Fayton Kayalar’ın, Altınova ve Keban Baraj Gölü’ne nazır muhteşem manzarasıyla da dikkati çektiğini kaydeden Atıcı, Fayton Kayalar’ın doğa turizmine kazandırılması için hazırlayacakları projeyi Çevre Şehircilik Bakanlığına sunacaklarını belirtti.

Fayton Kayalar’ın, Urartu dönemi Harput Kalesi, tarihi camileri, türbeleri, Buzluk Mağarası, Ölbe Vadisi ve Ejderha Taşı gibi doğal varlıkları ile öne çıkan tarihi Harput Mahallesi’nde, doğa turizmi açısından önemli bir rota olacağı aktaran Atıcı, antik çağlardan bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yapan Harput’un, tarihi ve doğal güzellikleri ile ülke turizmi açısından önemli bir merkez olduğunu belirtti.

Tarihi mahallede ilgili kurumlar tarafından arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmalarının kademeli olarak devam ettiğini bildiren Atıcı, bu kapsamda tarihi mahallede yapmış oldukları kısmi yüzey araştırması sonucu görünümleriyle faytona benzeyen kayaları tespit ettiklerini bildirdi.

Anlatılan efsaneden dolayı Fayton Kayalar definecilerin hedefi oldu

“Kayalar, doğal oluşumları neticesinde faytonu anımsatıyor. Bazılarının insan eliyle de düzeltildiğini yapmış olduğumuz kısmi yüzey araştırmasında tespit ettik.” diyen Atıcı, sözlü halk edebiyatı yoluyla anlatılan bir efsanede, fayton kayaların bulunduğu alanla ilgili bir yer altı şehrinin varlığından söz edilmesinden dolayı, alanın, definecilerin hedefi haline geldiğini dile getirdi.

Fayton kayaların batı kısmında bir mağaranın varlığını tespit ettiklerini ancak buranın da yine defineciler tarafından kaçak kazılara maruz kaldığını aktaran Atıcı, “Bilimsel bir araştırmanın ve çalışmanın neticesinde, bu kayaların asıl oluşumları, dönemi ve bir yeraltı şehri var mı, yok mu, tespit edilir. Bu alanda 9 fayton kayaları var, fakat define kazılarıyla tahribata uğramış, günümüze kadar sadece 5-6 tanesi gelebilmiştir.” diye konuştu.

Kentin turizmine artı değer katacak

Atıcı, tarihi ve kültürel yapılarıyla öne çıkan Harput’ta, Fayton Kayalar gibi doğal oluşumlu alanların, kentin turizm potansiyeline artı değer kattığını anlattı.

Alanın turizme kazandırılmasıyla Harput’un kültür varlıklarının dışında doğal güzelliklerinin ve tabiat varlıklarının da ön plana çıkacağını aktaran Atıcı, “Harput’taki kültürel ve doğal varlıkların iki taraflı entegre bir şekilde turizme kazandırılması, turistlerin bölgeye olan ilgisini daha da arttıracaktır.” ifadesini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Rum Ortodoks kilisesinin özgün haline dönüştürülerek gelecek kuşaklara aktarılması için kamulaştırma çalışmaları tamamlandı.

Kilise kalıntılarını inceleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, yapının geçmişte kardeşçe yaşadıkları hemşehrilerinden kendilerine hatıra olduğunu söyledi.

Azize Meryem Kilisesi’nin 18. yüzyıl sonunda Muğla’da yapıldığını tahmin ettiklerini belirten Gürün, “Kilisenin zaman içerisinde çok çeşitli yapı taşları nakledilmiş, alınmış. Şu an kazılardan sonra ortaya çıkan pek tahmin etmediğimiz yapı özeliklerine sahip bir kilise. Bu da bizi yeniden araştırmaya, incelemeye itiyor.” dedi.

Ellerindeki verilere göre Yatağan ilçesindeki kilise kalıntısının önemli ipuçları verdiğine işaret eden Gürün, şunları kaydetti:

“Orayla karşılaştırarak bu yapının durumunu tespit etmeye çalışıyoruz. Rum Ortodoks kilisesi ile temaslarımız var. Maalesef yeterince bilgi aktarımında bulunamasak da onların elinde Anadolu’daki kiliselerle ilgili arşiv olduğunu düşünüyoruz. Buraya da gelip kazıları yerinde inceleyebilir, yardımcı olabilirler. Biz dikkatli ve hassas bir şekilde kazılarımıza devam ediyoruz. Bu kazı hem öğrenme hem keşfetme hem de restorasyonu kapsıyor. Bir süre daha bu çalışmalar devam edecek. Orijinaline yakın bir kiliseyi ziyarete açık hale getirerek bir değerimizi daha şehrimize kazandırmak istiyoruz.”

Kafkaslar’dan Anadolu’ya ilk giriş kapısı olma özelliği taşıyan, 11. ile 12. yüzyıla ait İslam mimarisi eserlerini bünyesinde barındıran ve 2016’da UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Kars’taki Ani Ören Yeri’nde yapılan kazı çalışmalarıyla bölgenin turizm potansiyelinin artırılması hedefleniyor.

Tarihte Saka Türkleri, Sasaniler, Bagratlı Krallığı, Bizanslılar, Şeddat Oğulları Beyliği, Anı Gürcü Atabeyleri, Harzemşah Devleti, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlı Devleti ile kısa bir süre Rusların hüküm sürdüğü Ani Ören Yeri’nde başlatılan kazı çalışması devam ediyor.

Tarihte “Binbir kiliseli kent”, “40 kapılı kent”, “100.000 nüfuslu kent”, “Medeniyetler Beşiği” olarak anılan ve 2016’da UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Ani, 16 Ağustos 1064’te Sultan Alparslan tarafından fethedildi.

Kurulduğu günden bu yana 23 medeniyete ev sahipliği yapan, aralarında her biri farklı bir güzellik ve tarihi değerdeki cami, kilise, katedral gibi dini yapıların yanı sıra paha biçilmez diğer tarihi yapıları ve kültürel hazineleri bünyesinde barındıran Ani, Kafkaslar’dan Anadolu’ya ilk giriş kapısı olma özelliğiyle ayrı bir önem arz ediyor.

35 kişilik kazı ekibi çalışma yapıyor

Surlar, cami, katedral, saray, kiliseler, manastırlar, ateşgede, hamam, köprü ve bir bölümü yıkılmış kapalı pasajdan oluşan yaklaşık 25 kadar önemli yapının ayakta kaldığı Ani’de bu eserlerin etraflarında 35 kişilik kazı ekibi çalışma yapıyor.

Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı ve Ani Ören Yeri Kazı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Arslan, AA muhabirine, Ani Ören Yerindeki kazıların Cumhurbaşkanlığı kararlı kazı statüsüne eriştiğini söyledi.

Arslan, Ani Ören Yeri’ndeki kazı çalışmalarını 12 üniversiteden oluşan bir ekiple yaptıklarını ifade ederek, “Kazı çalışmaları farklı alanlarda devam etmekte, bu çalışmalar Selçuklu çarşısı, Selçuklu konakları, Selçuklu büyük hamamı ve bunun dışında da mezarlık alanında devam ediyor.” dedi.

Kazı çalışmalarının yanı sıra bulunan eserlerin korunması için de çalışma yaptıklarını anlatan Arslan, “Özellikle Selçuklu çarşında konservasyon çalışmasına başlanmış bulunmaktayız. Bunun yanı sıra gün yüzüne çıkardığımız eserlerin konservasyonlarına yönelik birtakım çalışmalar gerçekleştirmekteyiz.” diye konuştu.

Arslan, Ani Ören Yeri’nin UNESCO’ya alınmasıyla birlikte turizmde önemli bir artış hızı yakaladığını dile getirerek, “Ani Ortaçağ’ın en önemli kentlerinden birisi ve burası aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası kesin listesinde bulunan bir alan. Buranın turizm potansiyeli oldukça yüksek. Biz bu potansiyeli açığa çıkarmak, daha da ileriye götürmek ve bu potansiyele ivme kazandırabilmek için kazı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hem kazılarımız hem de restorasyon çalışmalarıyla birlikte aslında bir turizm altlığı oluşacak ve kentteki turizm potansiyelinin gelişmesine katkıda bulunacak.” ifadelerini kullandı.